DZIEŃ MATEMATYKI – MATEMATYCZNE ZABAWY WŚRÓD PRZEDSZKOLAKÓW scenariusz zajęć

Temat: Matematyczne zabawy wśród przedszkolaków – Dzień Matematyki.

 

Cele ogólne:

-rozbudzanie zainteresowań matematyką;

-rozwijanie logicznego myślenia;

-podnoszenie kompetencji matematycznych;

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

-przelicza elementy;

-odróżnia liczenie błędne od poprawnego;

-operuje nazwami liczebników porządkowych,  figur geometrycznych;

-uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych, ruchowych;

-rozumie pojęcia dotyczące orientacji przestrzennej;

-rozpoznaje symbole graficzne cyfr;

-dodaje,  odejmuje – rozwiązuje proste zadania tekstowe ;

-rozwiązuje matematyczne sudoku;

 

Metody:

-słowne,

-oglądowe,

-czynne,

 

Formy pracy:

-zbiorowa,

-indywidualna,

 

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, pendrive, duża kostka do gry, kolorowe paski papieru, instrument muzyczny, matematyczne sudoku z figurami geometrycznym, kartoniki z cyframi, klej, dyplomy matematycznego mistrza

 

Przebieg zajęć:

Spotkanie w kręgu na dywanie, powitanie matematycznym wierszykiem.

1,2,3,4 siadamy na dywanie,

5,6,7,8, czekamy, co się stanie,

9,10, 11 buźkę zamykamy

12 i  13 zajęcia zaczynamy.

 

-Poinformowanie dzieci, jakie obchodzimy dzisiaj święto (Dzień Matematyki)

Próba odpowiedzi na pytanie – Co to jest matematyka ?

Podział słowa na sylaby, przeliczanie sylab.

 

Zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw matematycznych.

 

STACJA 1 –Rozróżnianie błędnego liczenia od poprawnego.

Nauczyciel liczy  poprawnie lub źle. Dzieci poprawiają jego wypowiedzi.

 

STACJA 2 – Zabawa z kostką.

Dziecko przelicza ile oczek wyrzucił na kostce i wykonuje zadania typu – podskocz 3 razy, zaklaszcz 6 razy, zrób 1 obrót itp.

 

STACJA 3 – Kolorowe paski papieru.

Określanie położenia pasków, stosowanie liczebników porządkowych – pierwszy pasek żółty, trzeci pasek zielony, jaki kolor ma 5 pasek?,

 

STACJA 4  – Matematyczny wierszyk.

Dzieci odzwierciedlają ruchem treść wierszyka .

Krok do przodu, w lewo , w prawo.

Krok do tyłu rusz się żwawo.

Teraz na przód aż trzy kroki…

i do góry dwa podskoki.

 

STACJA 5  – Kolorowe klocki

Podczas rymowanki dzieci uważne słuchają słów nauczyciela oraz wysłuchują i zliczają ilość dźwięków zagranych na instrumencie, a następne prowadząca wybiera dziecko do wykonania zadania.

Na zakończenie dzieci określają wysokość wież.

Dużo klocków w koszu mamy

Trzy (uderzenia w instrument muzyczny) czerwone wyciągamy.

1,2,3 zadanie wykonasz ty.

 

STACJA 6  – Matematyczna piosenka

Odzwierciedlenie ruchem treści piosenki.

 

STACJA 7  – Zadania tekstowe

Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.

  1. Jaś bardzo lubi owoce. Mama naszykowała na talerzyku 5 owoców. Jaś zjadł dwa banany. Ile owoców zostało?
  2. Ola ma 5 lat, a Kasia 6 – kto jest starszy ? O ile lat jest starsza Kasia?
  3. Dzieci sprzątają klocki, Staś włożył do pudełka 3 klocki, Marysia 2 a Hubert tylko 1. Ile klocków jest w pudełku?

 

STACJA 8  – Matematyczne Sudoku

Układanie figur geometrycznych zgodnie z poleceniem nauczyciela.

 (Wypełnienij wszystkie komórki planszy figurami geometrycznymi . W każdym wierszu  i każdej kolumnie dana figura  może występować jedynie raz.)

Operowanie nazwami figur geometrycznych.

Dwa poziomy trudności (4 figury, 3 figury).

 

Podsumowanie zajęć.

Wręczenie Dyplomów Matematycznego Mistrza.

AUTOR: Agata Szczepaniak – Masłowska

Przedszkole przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dłutowie

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...