„DOMOWE ZWIERZAKI-POZNAJEMY NAJPOPULARNIEJSZE ZWIERZĘTA DOMOWE” scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

Edukacja: matematyczna, językowa, muzyczna, zdrowotna

Temat: „Domowe zwierzaki”- poznajemy najpopularniejsze zwierzęta domowe.

Cele ogóle:

– wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt domowych

– rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej,

– rozwijanie umiejętności matematycznych,

– stymulowanie rozwoju mowy.

Cele szczegółowe:

– poszerzanie słownictwa związanego ze środowiskiem domowym,

– zachęcanie do zabierania głosu w rozmowie i odpowiadanie na pytania,

– kształtowanie spostrzegawczości,

– rozwijanie małej motoryki,

– określanie liczby sylab w wyrazach,

– stwarzanie okazji do przeliczania i kodowania,

– ćwiczenie precyzji ruchowej i koordynacji ciała.

Metody:

  • czynna- zadań stawianych dziecku do wykonania;
  • osłuchowa;
  • oglądowa;
  • słowna,
  • pokazu,
  • aktywnego słuchania muzyki.

Formy:

  • indywidualna;
  • zespołowa,

Środki i pomoce dydaktyczne: puzzle, napisy globalne, plansze z kodeksem, obrazki zwierząt, zestaw do kodowania, cyfry, odtwarzacz mp3.

  1. Część wstępna
  2. Zabawa muzyczna na powitanie „Podajmy sobie ręce…”.

Podajmy sobie ręce

Już powitania czas.

W zabawie i w piosence

Muzyka wita Nas.

  1. Zapoznanie z tematem zajęć– dzieci układają w grupach lub parach puzzle kilkuelementowe, na których znajdują się popularne zwierzęta domowe. Mówią, co wyszło na obrazku i czytają globalnie napisy zwierząt (kot, pies, ryba, królik, chomik). Dzielą ich nazwy na sylaby i określają liczbę sylab. Nauczycielka wyjaśnia, że o zwierzęta domowe trzeba dbać i jest to ogromna odpowiedzialność, zaznacza, że niektóre ze zwierząt żyją w innym środowisku, nie tylko w domu.

 

  1. Część główna
  2. „Kodeks opiekuna zwierząt domowych”– Nauczycielka pokazuje ilustracje, a dzieci omawiają każdą z nich, dzieląc się spostrzeżeniami na temat opieki nad pupilem. Wymieniają nazwy zwierząt, które posiadają w swoim domu, co powinny robić, aby zwierzęta czuły się bezpieczne i szczęśliwe w domu.

 

  1. „Gdzie leży zwierzę?”– Nauczycielka układa na dywanie kilka obrazków zwierząt, cyfry porządkowe i zadaje pytania, zadaniem chętnego dziecka jest wskazanie odpowiedniego obrazka, np.:

– Które zwierzę jest trzecie/drugie/czwarte?,

– Jaki kolor ma czwarte zwierzę?

– Co leży pomiędzy pierwszym a trzecim zwierzątkiem?

– Które z kolei zwierzę ma czarny kolor?

– Ile mamy obrazków zwierząt?

 

  1. „Segregujemy zwierzęta-kodowanie”– Nauczycielka pokazuje dzieciom zakodowaną planszę oraz obrazki. Na planszy znajduje się mały i duży kot, mały i duży pies oraz 3 kolory. Zadaniem dzieci jest przyporządkować obrazki do odpowiedniej rubryki.

 

  1. „Marsz Radeckiego”– zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem plansz, aktywne słuchanie muzyki (klaskanie, tupanie, uderzanie w uda).

 

III. Część końcowa

  1. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
  2. Ewaluacja zajęć- dzieci podsumowują zajęcia razem z Nauczycielką, opowiadają czego się dziś dowiedziały. Następnie stają przy uśmiechniętym zwierzątku, jeśli zajęcia się podobały lub przy smutnym, jeśli nie.

AUOTOR: Malwina Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Our team delivers reliable solutions tailored to your specific needs. We prioritize quality and customer satisfaction in every project.

Address :

Info :

Best KINDERGARTEN Theme

All Demos Included

With Kindergarten WordPress Theme you will have everything you need to create a memorable and enchanting online presence. Start create your dream education site today.