SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Grupa 6-latków
Temat zajęcia: Wiosna na zielonej łące.
Wiek: 5,6 – latki
Cele główny:
- bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie,
- podnoszenie poziomu sprawności manualnej,
- rozwijanie poczucia rytmu,
Cele operacyjne, dziecko:
- wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
- rozwiązuje zagadki,
- dzieli swoje imię na głoski
- potrafi zaśpiewać piosenką o wiośnie
- potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce
- dodaje i odejmuje w zakresie 10,
- potrafi prawidłowo trzymać nożyczki i nimi wycinać,
- odtwarza rytmy,
- potrafi współdziałać w grupie,
Metody pracy:
- słowne
- problemowe
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: płyta CD, sylwety motyli, kolorowy papier, klej, liczmany, kartki papieru, kolorowe krążki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Jak przyjemnie maszerować”.
- Przekazanie sobie „ Motylka przyjaźni”.
- Przeliczenie dzieci w kole.
- Jaki mamy dzień tygodnia.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
a) Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora ( WIOSNA)
- podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski.
- Kiedy zaczyna się wiosna?
- Po jakiej porze roku przychodzi?
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jaki miesiąc teraz mamy?
b) Jakie znacie przysłowie z nazwą obecnego miesiąca ( spróbuj wyklaskać to przysłowie).
3. Wspólne śpiewanie piosenki „Kiedy słoneczko ”.
4. „ Co słychać na łące”– rozpoznawanie odgłosów ,które można usłyszeć na łące
5. Zagadki o mieszkańcach łąki:
W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę
Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)
Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)
W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce. (biedronka)
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,
Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Ma żółte i czarne paseczki,
lata nad łąką i głośno bzyczy
kiedy grzeje słonko. (pszczoła)
Nie liść – a na łące i zielony
Nie zegar – a cyka jak szalony.
Nie w stajni skacze wolny.
Już wiem! – to …. (konik polny)
Myszki-szyszki” – tworzenie rymów.
6. Odniesienie się do wiedzy dzieci o lesie i o tym, że las znajduje się w bliskim sąsiedztwie łąki. Rozkłada obrazki przedstawiające charakterystyczne elementy lasu.
Prowadząca rozpoczyna zdanie a dzieci je kończą:
- W norce są myszki – w lesie są ….(szyszki)
- W oknie są szyby – w lesie są ….(grzyby)
- W domu są schody – w lesie są ….(jagody)
- Kasia ma ładne zęby – w lesie rosną….(dęby)
- Tu jest skórka – w lesie skacze ….(wiewiórka)
- Po rzece pływają łabędzie – w lesie są….(żołędzie)
- Tu są badyle – w lesie są ….(motyle)
- Na tarasie stoi ława – w lesie rośnie ….(trawa)
- Na łące pasie się krowa – w lesie jest ….(sowa)
- W kuchni stoi lodówka – w lesie jest ….(mrówka)
- Na stole stoją misy – w lesie biegają ….(lisy)
- Obok przedszkola jest lodowisko – w lesie….(mrowisko)
7. Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.
- Teraz coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
- Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
- Wiosną słońce mocniej grzeje. (prawda)
- Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
- Wiosną topi się śnieg? (prawda)
- Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
- Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
- Latem lepimy bałwana? (fałsz)
- Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda) BRAWO!!!
8. Zabawa przy muzyce- „ Motyle”. Dzieci naśladują lot motyla. Przerwa w muzyce – przysiadają na kwiatku, po prawej, lewej stronie, przed, za kwiatkiem.
9. Kalendarz pór roku ( dzieci podzielone na 4 grupy ) odgadują jaka pora roku znajduje się w ich kopertach.
10. Zabawa dyktando rysunkowe na kartce papieru .
11. Wyklaskiwanie żabiego rytmu.
12. „Żaba” – praca plastyczna.
13. Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę „ Bociany już przyleciały”.
14. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach.
AUTOR: Barbara Łukasińska