SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat zajęcia: Zaczarowane zielone drzewko

Cel główny:

– Wzbogacenie wiedzy dzieci na temat tradycji ubierania choinki.

 Cele operacyjne, dziecko:

-aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,

-z uwagą słucha wiersza czytanego przez nauczyciela,

-odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza,

-buduje wypowiedź na temat zwyczaju ubierania choinki,

-podaje własną propozycję odpowiedzi na postawione pytania przez nauczyciela  – aktywnie uczestniczy w dyskusji,

-potrafi wskazać różnice w wyglądzie drzew liściastych i iglastych – wie, dlaczego choinki na tracą zimą swych igieł,

-aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,

-rozpoznaje swój kolor bombki,

-ilustruje ruchem treść wiersza,

-nazywa różne rodzaje ozdób choinkowych, tworzy zbiory, przelicza elementy
w powstałych zbiorach,

-współpracując w zespole ozdabia choinkę, wykorzystując różnorodny materiał plastyczny,

-rozumie zasady zabawy i stosuje się do nich.

 Metody  (wg. Cz. Kupisiewicza):

-oparte na słowie: pogadanka; swobodna rozmowa, burza mózgów;

-oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz;

-oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych;

-aktywizujące: sytuacyjna, problemowa.

 Formy pracy:

– zbiorowa

– indywidualna

– grupowa

 Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Podaj rękę przyjacielu”, wiersz „Choinka” -Małgorzaty Platy, wiersza M. Majewskiej, „Świecą gwiazdki”, gałązka drzewa liściastego
i iglastego, naklejki w kształcie koła w kolorach – zielony, czerwony, niebieski, żółty, kilka pudełek, ozdoby choinkowe (łańcuchy, bombki, ozdoby z papieru), choinki,
w formie stożka (zielona kartka formatu A3 złożona w stożek) oraz różnorodny materiał plastyczny (wstążeczki, cekiny, wycinki z kolorowego papieru, gwiazdki z lukru, koraliki), list od choinki

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.,,Podaj rękę przyjacielu”’- powitanie dzieci piosenką. Dzieci dobierają się w pary i stoją zwrócone do siebie twarzami. Dzieci poruszają się zgodnie z tekstem piosenki.

Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się,
w prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się,
dzisiaj mamy dobry dzień. 

2. Wysłuchanie wiersza pod tytułem „Choinka”. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza.

„Choinka”- Małgorzata Plata

Zielone drzewko stoi w środku lasu,
Gubi trochę igieł od czasu do czasu.
Śnieżek na nią pada – zima idzie lasem,
A drzewko się cieszy: „Wigilia już za pasem!”.
Nie czuje się samotne, nie skarży się nikomu,
Bo niedługo ktoś je weźmie do swojego domu.
Tam drzewko z radością będzie witane
I w różne błyskotki zostanie ubrane:
Migoczące lampki mama mu założy,
A tata na czubek złotą gwiazdę włoży.
Dzieci zrobią łańcuchy, drzewko nim obwieszą,
I kolorowe bombki na gałązkach powieszą
Na ozdobione drzewko z dumą patrzy nasza rodzinka:
„Ach, jaka piękna jest nasza…(choinka)!”

Pytania kierowane do dzieci:

– O kim mowa jest w wierszu?

-W co zostanie ubrana choinka?

-„Dlaczego ubieramy choinkę?” – burza mózgów. Dzieci podają propozycje odpowiedzi na postawione pytanie.

3.Swobodna rozmowa z dziećmi na temat zwyczaju ubierania choinki – nauczyciel w kilku słowach opowiada dzieciom, skąd się wziął taki zwyczaj.

4. „Drzewa liściaste, drzewa iglaste” – omówienie różnic w wyglądzie
i charakterystycznych cech drzew iglastych i drzew liściastych na podstawie głównych przedstawicieli tych gatunków – dęba i jodły.

5.Zabawa ruchowa pt. „Bombki się pomieszały”. Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel nakleja każdemu dziecku bombkę w jednym z czterech kolorów (zielony, czerwony, niebieski, żółty) następnie wywołuje wybrany kolor bombek, dziecko, które usłyszy nazwę swojego koloru wykonuje podane przez nauczyciela ćwiczenie. Na hasło – „bombki się pomieszały!””, wszystkie bombki zamieniają się miejscami.

zielone bombki – podskakują do góry;

czerwone bombki – skaczą na jednej nodze;

niebieskie bombki – klaszczą dwa razy w dłonie;

żółte bombki – mówią „dzień dobry” i machają jedną ręką

6. „Świecą gwiazdki”– zabawa paluszkowa do wiersza M. Majewskiej. Ilustrowanie ruchem dłoni treści wiersza.

Świecą gwiazdki na niebie

(podnosimy wysoko ręce- naśladując „przykręcanie żarówek”)

Mrugają do siebie

(dłońmi naśladujemy efekt mrugania)

Śnieżek pada, pada, pada

(placami naśladujemy opadający śnieg)

Palec przykładam do brody sąsiada

(palcem dotykamy brodę sąsiada)

Świecą gwiazdki na niebie

Mrugają do siebie

Śnieżek pada, pada, pada

Piętę przykładam do pięty sąsiada

(możemy zmienić wers zamieniając słowo „piętę” na „nosek”, „kolana” itp.)

Świecą gwiazdki na niebie

(podnosimy wysoko ręce- naśladując „przykręcanie żarówek”)

Mrugają do siebie

(dłońmi naśladujemy efekt mrugania)

Śnieżek pada, pada, pada

(placami naśladujemy opadający śnieg)

A ja w pięknym kole siadam

(dzieci tworzą duże koło i siadają trzymając się za ręce)

7.Zabawa dydaktyczna „Choinkowe ozdoby”. Nauczyciel prezentuje dzieciom pudełko,
w którym zostały zgromadzone różne ozdoby choinkowe. Nauczyciel wyciąga ozdoby z pudełka, a zadaniem dzieci jest ich nazwanie. Nauczyciel zachęca dzieci do uporządkowania ozdób – dzieci tworzą zbiory choinkowych ozdób: łańcuchy, bombki, ozdoby z papieru, itp. Następnie przeliczają powstałe zbiory i ustalają liczbę elementów w każdym
z nich. Na końcu nauczyciel opowiada dzieciom, jaka jest kolejność zakładania ozdób na choinkę.

8.Praca plastyczno – techniczna pt. „Zaczarowane zielone drzewko”. Dzieci gromadzą się
w kręgu na dywanie. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom sposób wykonania pracy. Dzieci siadają w zespołach kilkuosobowych do stolików, na których przygotowane są choinki,
(zielona kartka formatu A3 złożona w stożek) oraz różnorodny materiał plastyczny (wstążeczki, cekiny, wycinki z kolorowego papieru, gwiazdki z lukru, koraliki itp.), przy pomocy, którego dzieci będą ozdabiać pracę. Po wykonaniu pracy dzieci porządkują swoje stanowiska pracy, a następnie prezentują swoje choinki.

9. Zabawa pt. „Wędrujący prezent”. Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie prezent w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, wówczas dziecko, które trzyma prezent otwiera go. Prezent jest zapakowany do kilku pudełek, jedno dziecko może otworzyć tylko jedno pudełko.
W ostatnim pudełku jest ukryta niespodzianka dla dzieci – list od choinki.

List do dzieci od Choinki

Już niedługo zagoszczę w waszym domu. Chyba łatwo mnie rozpoznacie, bo ubrana jestem
w zielone igły, światełka, kolorowe bombki i mam na głowie złotą gwiazdę. Pochodzę z Francji. Na pewno mnie poczujecie, bo tam gdzie jestem pachnie lasem. Pod moimi gałązkami w Noc Wigilijną, gdy tylko będziecie grzeczni znajdziecie wiele prezentów. Obiecuję, że niedługo spotkam się z Wami.

 Bądźcie grzeczni!
Do zobaczenia!

 Wasza Choinka

10. Pożegnanie się z dziećmi.

AUTOR: Marzena Kołodziej

Samorządowa Placówka Wychowania Predszkolnego nr 7 w Kętach  

 

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?