Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich
„Mamy zwierzątka”
Czas trwania zajęć: 30 min
Cele ogólne:
-wzbogacenie wiedzy o zwierzętach domowych
– rozbudzenie zainteresowań zwierzętami
– doskonalenie umiejętności motoryki małej
Cele szczegółowe:
Dziecko
– zna zwierzęta domowe: kota, psa, królika, żółwia, rybę, papugę
– zna sposoby opieki nad nimi
– uczestniczy w zajęciach ruchowych proponowanych przez nauczyciela
– wykonuje poprawnie zadania wydawane przez nauczyciela
– potrafi wyklaskać nazwy zwierząt
– potrafi przeliczyć zwierzęta
– dostrzega rytmiczność wzoru
– potrafi zakodować drogę myszy elektronicznej
Metody:
– słowna ( rozmowa, zagadki)
– oglądowa (obserwacji)
– programowa (prezentacja)
– czynna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
– praca z całą grupą
– praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
– zagadki do rozwiązania
– ilustracje zwierząt i ich domków
– obrazek kota do wycięcie i naklejenia
– piosenka „My jesteśmy kotki dwa”
– laptop z prezentacją o zwierzętach
– mysz do kodowania
– szarfy
Przebieg zajęć:
- Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są, witam Was”
- Wstęp – na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o zwierzętach, które nazywamy domowymi. Przeczytam Wam teraz zagadki o zwierzątkach, a Wy spróbujecie je odgadnąć.
Jest to bardzo czujne zwierzę,
W nocy domu pilnie strzeże
Usłyszycie go z daleka
Gdy na obcych głośno szczeka (piesek)
Ma pazurki, mocno drapie
Szczury płoszy, myszki łapie (kotek)
Ma długie uszy, futerko puszyste
Ze smakiem schrupie sałaty listek (królik)
W morzu, rzece lub akwarium pływa,
I wszyscy mówią że się nie odzywa (ryba)
Podobnie jak ślimak ma domek własny
Ale zamiast jednej nogi ma ich aż cztery (żółw)
Zakrzywionym dziobem skrzeczy
Niestworzone rzeczy,
Ale łatwo się przekonać,
Że powtarza słowa po nas (papuga)
- 3. Nauczyciel przyczepia na tablicy ilustrację zwierząt domowych: kota, psa, ryby, papugi, żółwia. Dzieci nazywają je i wspólnie dzielą na sylaby.
4.”Zwierzątka na spacerze”- zabawa ruchowa z elementem chodzenia na czworaka.
- Dzieci pieski – na spacer – dzieci poruszają się między szarfami
Hasło: Pieski do budy- jest sygnałem do zajęcia miejsca w szarfie – budzie - Pieski na spacerze – zabawa w parach, jedno dziecko na czworakach z szarfą na brzuszku, drugie dziecko trzyma szarfę i wyprowadza pieska na spacer. W trakcie zabawy nauczyciel wydaje komendy – piesek pije, piesek szczeka, piesek śpi itp.
- Własny kąt – omówienie miejsc, w których zwierzęta domowe wypoczywają
– wzbogacanie słownictwa poprzez wprowadzenie terminów: akwarium, legowisko, klatka, drapak, terrarium. Dzieci próbują dopasować domki do zwierząt.. - Przeliczanie zwierzątek – których jest więcej, których mniej?
- Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence: „My jesteśmy kotki dwa”
https://www.youtube.com/watch?v=t9faXuWJ99g - Prezentacja prawdziwego żółwia – dzieci oglądają, dotykają, karmią zwierzątko.
- Mysz do kodowania – kodowanie drogi myszce, odczytywanie umownych symboli graficznych
- Zajęcia plastyczne –wycinanie puzzli z obrazkiem kotka, układanie ich i naklejanie na kartkę.
- Zakończenie zajęć. Dzieci siadają z nauczycielką w kółku na dywanie – nauczycielka odtwarza dzieciom prezentację multimedialną sprawdzającą wiedzę dzieci o zwierzętach.
- Podziękowanie za udział w zajęciach.
AUTOR: mgr Joanna Kapuśniak
Samorządowe Przedszkole nr 1 w Biłgoraju