KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Grupa: 6 latki
Liczba dzieci: 16
Czas trwania zajęć: 30-40 minut
Temat: „Lecimy w kosmos”
Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowań tematyką kosmosu, poznanie pojęć z nim związanych.
Cele operacyjne, dziecko :
- śpiewa piosenkę powitalną,
- ilustruje ruchem ciała treść piosenki,
- poprawnie dodaje i odejmuje w zakresie i powyżej 10,
- uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczyciela,
- potrafi przeczytać nazwy planet i dopasuje do nich ilustracje,
- potrafi w kolejności wymienić planety Układu Słonecznego,
- uzupełnia „makietę” Układu Słonecznego,
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 8,
- z uwagą ogląda animację multimedialną, poznając charakterystykę każdej z planet,
- rozwiązuje zagadki,
- bierze czynny udział w zabawie tanecznej,
- czuje się częścią grupy,
- prawidłowo reaguje na umówiony sygnał ustalony podczas zabawy,
- swobodnie się porusza, zachowując bezpieczeństwo,
- wykonuje zgodnie z instrukcją nauczyciela pracę plastyczną.
Metody pracy:
- słowna (pogadanka, wiersz, piosenka)
- oglądowa (ilustracje, animacja multimedialna)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne: piosenki: „Podaj rękę przyjacielu”, „Budujemy ciszę” „Bal na księżycu” wyd. Bliżej Przedszkola, wiersz Natalii Łasochy pt. „Kosmos”, „dywaniki” do układania wyrazów, koperty z nazwami poszczególnych planet i ich rysunkami, makieta Układu Słonecznego, klej, animacja multimedialna pt. „W Układzie Słonecznym”, biała pastela, czarna kartka A4, biała farba, żółta plastelina.
Przebieg zajęć:
1.,,Podaj rękę przyjacielu”’- powitanie dzieci piosenką. Dzieci dobierają się w pary i stoją zwrócone do siebie twarzami, poruszają się zgodnie z tekstem piosenki.
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się,
w prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się,
dzisiaj mamy dobry dzień.
- „Budujemy ciszę”. Dzieci siadają w kręgu, wyciszają się, śpiewając piosenkę i ilustrując ją odpowiednim ruchem ciała.
Budujemy ciszę,
Budujemy ciszę,
Budujemy z klocków ciszę.
Prawym uchem słyszę,
Lewym uchem słyszę,
Bardzo dobrze słyszę ciszę.
Dzielnie pompujemy,
Dzielnie pompujemy,
Balon ciszy, bo tak chcemy.
Prawe ucho słyszy,
Lewe ucho słyszy,
Jak w piwnicy tupią myszy.
Hałas przeganiamy,
Hałas przeganiamy,
Panią Ciszę zapraszamy,
Cicho jak motyle,
Cicho jak motyle
Posiedzimy tu przez chwilę.
- „ Tajemnicze hasło”. Wskazane przez nauczyciela dzieci wybierają kartoniki i głośno odczytują zapisane na nich działania matematyczne, a następnie podają ich rozwiązania. Chętne dziecko układa wyniki działań od największego do najmniejszego, następnie odwraca kartoniki i odczytuje hasło. (KOSMOS)
- „Układ Słoneczny”. Nauczyciel przedstawia dzieciom makietę Układu Słonecznego, następnie odczytuje kolejne wersy wiersza pt. „Kosmos” autorstwa Natalii Łasochy. Wskazane przez nauczyciela dziecko wyszukuje rysunek danej planety, nazwę i przykleja je na makietę umieszczoną na tablicy. Dzieci otwierają koperty, w których znajdują się rysunki planet i ich podpisy. Na „dywanikach” kolejno układają nazwy wymienianych w wierszu planet i dopasowują do nich ilustrację.
Natalia Łasocha „Kosmos”
Kosmos jest ogromny i wciąż niezbadany,
ale osiem planet bardzo dobrze znamy.
One nieprzerwanie krążą wokół Słońca.
A Słońce to gwiazda, jasna i gorąca.
Merkury jest najmniejszy i krąży powoli.
Wenus, widoczna z daleka, to najgorętsza planeta.
Ziemia – to tu mieszkamy, na niej powstało życie.
Mars jest w kolorach czerwieni, sporo tu skał i kamieni.
Jowisz z wszystkich największy, z Wielką Czerwoną Plamą.
Saturn ma siedem pierścieni, barwami toffi się mieni.
Uran, błękitna kula, jakby mgłą otoczona.
Neptun na końcu wiruje, tu zimno nie ustępuje.
- „W Układzie Słonecznym”. Dzieci oglądają animację opisującą charakterystykę każdej z planet. Po prezentacji nauczyciel zadaje dzieciom pytania kontrolne.
-Czym różnią się planety?
-Jak nazywa się najmniejsza z planet?
-Która z planet kręci się najszybciej?
-Która planeta tworzy huragany?
- „Kosmiczne zagadki”. Wskazane przez nauczyciela dzieci losują zagadkę, której treść odczytywana jest przez nauczyciela. Dzieci starają się odgadnąć hasło i dopasować do niego odpowiedni podpis a w dalszej kolejności umieścić na makiecie.
- „Bal na księżycu”- zabawa taneczna. Dzieci dobierają się w pary. W trakcie trwania piosenki, zgodnie z poleceniami w niej ujętymi zmieniają sposób zatrzymania się.
Ref: U kosmitów na księżycu plotka taka hula,
że z okazji Święta komet będzie bal u króla
i ci duzi, i ci mali są dziś zaproszeni,
mają stawić się u króla pięknie wystrojeni.
- Pierwszym tańcem będzie gawot, ale księżycowy
i dlatego w parach stojąc, złapcie się za głowy!
Ref: U kosmitów na księżycu plotka taka hula,
że z okazji Święta komet będzie bal u króla
i ci duzi, i ci mali są dziś zaproszeni,
mają stawić się u króla pięknie wystrojeni.
2.Drugim tańcem miał być mazur.
Rzecz to niesłychana, bo ktoś krzyknął:
„Zmiana planów! Łapiemy kolana”
Ref: U kosmitów na księżycu plotka taka hula,
że z okazji Święta komet będzie bal u króla
i ci duzi, i ci mali są dziś zaproszeni,
mają stawić się u króla pięknie wystrojeni.
3.Trzeci taniec to oberek, zatańcz go zuchy
a że bal to na księżycu
-łapią się za brzuchy.
- „Tworzymy układ słoneczny”- praca plastyczna. Nauczyciel instruuje, w jaki sposób należy wykonać pracę. Każde dziecko otrzymuje czarną kartkę zestaw planet (z wcześniejszego zadania)
i białą pastelę. Dzieci po lewej stronie umieszczają Słońce i wylepiają je żółtą plasteliną, natomiast białą pastelą rysują osiem okręgów- orbit. Następnie kolejno umieszczają planety na orbitach wraz
z ich podpisem. Podczas wykonywania zadania wzór stanowi makieta zawieszona na tablicy. - Podziękowanie za udział w zajęciach.
AUTOR: Marzena Kołodziej
Publiczne Przedszkole w Krzeczowie
Załączniki: http://zagadkidladzieci.net/
Zagadki :
Kiedy nocą słońca,
nie ma już na niebie,
świeci całym sobą,
lub kawałkiem siebie. (księżyc)
Jej długi warkocz złotem błyska,
siostrą jest gwiazd i księżyca.
Rzadko odwiedza nasze niebo.
Niesie wieści. Jakie? To tajemnica. (kometa)
Bardzo mu dobrze się wiedzie,
do pracy rakietą jedzie –
na podbój kosmosu, planet
i w galaktyki nieznane. (kosmonauta)
Z ziemi do gwiazd
mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr
i samoloty. (rakieta)
Link do animacji :