Scenariusz zajęć
Temat: Międzynarodowy Dzień Małpy
Cele ogólne: Rozbudzenie zainteresowań życiem małp. Rozwijanie umiejętności tworzenia prac plastycznych związanych z aktualnie omawianą tematyką.
Cele szczegółowe: Dziecko:. Rozumie, że należy chronić przyrodę. Potrafi naśladować ciałem sposób poruszania się zwierząt. Rozwiązuje zagadki słowne. Poszerza swoje wiadomości na ich temat, wykonuje prace plastyczną wg wskazówek nauczyciela.
Metody: słowna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: obrazki do opowiadania, zdjęcia zwierząt afrykańskich, płyta CD, puzzle, zdjęcia małp, plakat małpy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
- Zaproszenie do wspólnej zabawy wraz ze śpiewem przy piosence „Idziemy do zoo”, dziecięce przeboje.
- Dzieci odgadują zagadkę
Choć przypomina człowieka,
na drzewo chętnie ucieka.
Banany zjada łapczywie,
i wrzeszczy przeraźliwie. (małpa)
- Zabawa paluszkowa- MAŁPKI.
W dżungli kilka małpek żyło (kręcimy młynek rękami)
a dokładnie pięć ich było (wysuwamy rozłożoną dłoń do przodu)
Pierwsza małpka taka mała (zaginamy mały palec)
Druga małpka wciąż skakała (zaginamy palec serdeczny)
Trzecia małpka wciąż płakała (zaginamy palec środkowy)
Czwarta małpka wciąż się śmiała (zaginamy palec wskazujący)
Piąta małpka tak śpiewała (pokazujemy kciuk)
W dżungli kilka małpek żyło (kręcimy młynek rękami)
A dokładnie pięć ich było. (wysuwamy rozłożoną dłoń)
(dzieci z orzeczeniem pokazują zabawę na miarę swoich możliwości)
- Słuchanie piosenki w języku angielskim „Walking In the jungle” oraz wspólna zabawa z pokazywaniem do nagrania.
King of the Jungle- Shanguy
Viens j’t’emmène sur ma planète
Ici c’est pas comme à l’école
Tu verras c’est super chouette
Entre adultes on fait la fête
Un Deroxat et tu décolles
Walk into another dimension
A little bit high, a little bit low (it’s a jungle)
Just another form of dementia
You gotta get on top, be king of ’em all
And singing: Lalalalalala
You know you got it! (King of the jungle)
Lalalalalala, you better own it!
(King of the jungle)
Ici partout c’est la jungle
À Paris, London, Bangkok
Ici-bas Tarzan est pingre
Et ces lianes qui l’étranglent
S’est pris les pieds dans ses dreadlocks
Walk into another dimension
A little bit high, a little bit low (it’s a jungle)
Just another form of dementia
You gotta get on top, be king of ’em all
And singing: Lalalalalala
You know…
- Słuchanie opowiadania Stefanii Szuchowej „Przygody z małpką”, rozmowa na temat bajki.
- Oglądanie zdjęć przedstawiających małpy, określanie ich wyglądu, wielkości, części ciała, koloru sierści.
- Układanie z pociętych fragmentów obrazka małpki oraz kolorowanie go.
- Udział w zabawach ruchowych- „Skaczemy jak małpkí”, gdy dzieci słyszą muzykę skaczą jak małpki, a kiedy muzyka jest wyciszona małpki jedzą banany.
- Ćwiczenia na małą i dużą motorykę malujemy wspólnie duży plakat małpy.
AUTOR: Żaneta Urbanowska
Przedszkole Miejskie nr 6 im. UNICEF w Będzinie