SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa.
Cele ogólne:
-Kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw.
-Budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę.
-Uświadomienie dzieciom, że w ich otoczeniu są osoby , do których mogą zwrócić się o pomoc;
Cele szczegółowe (dziecko):
-uczestniczy we wspólnych zabawach z rówieśnikami;
-wie, że dzieci mają swoje prawa;
-umie wypowiadać się na podany temat;
-wypełnia malowankę;
Formy pracy:
– zbiorowa
– indywidualna
– grupowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie:
-Witam wszystkich, którzy wstali „prawą nogą”
są weseli, sympatyczni i gotowi do zabawy.
Niech do mnie pomachają ręką i ładnie się uśmiechną.
-Witam również tych, którzy wstali „lewą nogą”
są niewyspani, smutni, źli, zmęczeni.
Niech udają, że machają rękami i zrobią „kwaśną minę”.
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami !
Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki .
2.Wprowadzenie do zajęć – O czym będziemy rozmawiać?
3.Oglądanie filmu na temat Konwencji Praw Dziecka dostosowanego do wieku dzieci.
4. Jakie mamy prawa? . Rozmowa połączona z oglądaniem ilustracji.
Dzieci mają prawo do:
– miłości i szacunku
-życia w rodzinie
– prywatności
– radości
– niewiedzy
– niepowodzenia i łez
– zabawy i wypoczynku
– nauki
– wyrażania własnych myśli i uczuć
– przeciwstawienia się złu
– leczenia
– do życia bez przemocy
Uświadomienie dzieciom, że zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony dorosłych i nie są sami ze swoimi problemami.
5.Zabawa integracyjna „Mały człowiek”.
Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza:
Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają i zataczają rękami koło)
Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)
Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)
układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą, a następnie witają się przez podanie ręki).
6.Wysłuchanie piosenki „Piosenka o prawach dziecka”.
7.Wysłuchanie wiersza „Prawa dziecka” M. Brykczyńskiego.
8.Wypełnianie malowanek przedstawiających następujące prawa:
-Mam prawo do wychowania w rodzinie, w atmosferze miłości, bezpieczeństwa i zrozumienia.
-Mam prawo do nauki.
-Mam prawo do rozwoju kulturalnego, wypoczynku, rozrywek.
-Mam prawo do ochrony zdrowia i opieki lekarskiej.
-Mam prawo do równego traktowania, nie ma dzieci lepszych i gorszych.
-Mam prawo do wyrażania własnych emocji.
9.Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za udział w zajęciach.
– Jakie prawa mają dzieci ?
– Czy potrzebne są prawa dla dzieci ?
– Jakie prawo jest według Ciebie najważniejsze ?
AUTOR: Agata Szczepaniak – Masłowska
Przedszkole przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dłutowie