ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA – SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI
Temat zajęć: Wysyłamy świąteczne życzenia
Cele zajęć:
Dziecko:
- poznaje drogę listu od nadawcy do adresata;
- uczy się jak wysyłać życzenia świąteczne drogą pocztową i e-mailową;
- interesuje się technologią komputerowo – informacyjną;
- poznaje tradycję składania życzeń z okazji świąt;
- doskonali umiejętność posługiwania się prostymi narzędziami podczas wykonania karty świątecznej;
- utrwala swój adres zamieszkania oraz pojęcia adresu e-mailowego;
Metody: czynne; słowne; oglądowe
Formy pracy: z całą grupą; zespołowa, indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne: historyjka obrazkowa „Droga listu”; zbiór tradycyjnych kart pocztowych z życzeniami świątecznymi; komputer z dostępem do Internetu i strony internetowej przedszkola; płyta z muzyką; materiały plastyczne do wykonania kartki świątecznej: kolorowy papier, i karton, dziurkacze do papieru; brokat, klej, nożyczki; koperty, przybory do pisania;
Przebieg zajęć:
- Zabawa z piosenką na powitanie „Daj mi rączkę”.
- Zabawa z wykorzystaniem historyjki obrazkowej „Droga listu” – od nadawcy do adresata. Rozmowa z dziećmi kierowana na temat poszczególnych obrazków.
- Pogadanka na temat zbliżających się świąt i zwyczaju składania bliskim i znajomym życzeń świątecznych. Zwrócenie uwagi na temat różnych możliwościach składania życzeń: osobiście, telefonicznie, wysyłanie e-maila, SMS-a; wysyłanie kart świątecznych za pomocą poczty.
- Zabawa „Życzenia Świąteczne” – wspólne układanie życzeń świątecznych dla rodziców oraz pracowników przedszkola. Zamieszczenie życzeń na stronie internetowej przedszkola.
- Zabawa pobudzająco – hamująca „Jadę, jadę …”
- Oglądanie tradycyjnych kart świątecznych, czytanie zamieszczonych życzeń.
- Wykonanie kart świątecznych z życzeniami. Wkładanie kartek do kopert i adresowanie ich z pomocą nauczyciela.
- Wyjście na pocztę w celu obserwacji pracowników urzędu pocztowego, zakupienia znaczków pocztowych, naklejenie ich na kopertę oraz wysłanie do rodziców własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami świątecznymi.
AUTOR: Anna Mozga
Przedszkole nr 427 w Warszawie