„Wesołe zabawy z literkami” – scenariusz zajęć
w grupie dzieci 5-letnich

Cele ogólne:

– utrwalenie poznanych liter

-rozwijanie aktywności twórczej dzieci

Cele szczegółowe:

– dziecko nazywa litery

– dziecko rozpoznaje swoje imię

-dziecko podejmuje próby głoskowania krótkich wyrazów

-dziecko wyklaskuje i liczy sylaby w wyrazach

-dziecko wymawia poprawnie głoski w izolacji

– dziecko uczestniczy w zabawach ruchowych

– dziecko układa  ”puzzle literowe”

Metody;

– czynne: zadań stawianych dziecku

– oglądowe:  praca z ilustracjami, praca z wydrukowanymi wyrazami i literami, praca z puzzlami

-słowne: instrukcje nauczyciela, wymawianie głosek i sylab

Formy;

-z całą grupą,

-indywidualne

Środki:

Etykiety z literami, etykiety z wyrazami, puzzle tekturowe, szablony imion dzieci, projektor  multimedialny

Obszary podstawy programowej:

1. 5,7,8, III. 3, 8,9 IV.  4,5,6

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie grupy przez nauczyciela. Jaki masz dzisiaj humor- prezentacja uśmiechem.
  2. „Gra w litery” – nauczyciel wyświetla dzieciom na ekranie literę . Dzieci odgadują.
  3. „Ukryte literki” – nauczyciel odsłania fragment litery . Dzieci rozpoznają nazwę litery.
  4. „Pudełko literkowe” – dzieci losują z pudełka po jednym kartoniku z literą. Następnie podają wyraz rozpoczynający się od wylosowanej głoski.
  5. „Moje imię”- nauczyciel rozkłada na dywanie etykiety z imionami dzieci. Dzieci rozpoznają swoje imię. Następnie wyszukują samogłosek w swym imieniu.
  6. „Karuzela sylabowa” – dzieci kręcą karuzelą ze strzałką. Wyraz wskazany przez strzałkę dziecko dzieli na sylaby.
  7. Zabawa muzyczno- ruchowa: „Tańczące literki” lub inna wg. pomysłu nauczyciela.
  8. „Literowe puzzle”- dzieci otrzymują literę przygotowaną w postaci puzzli. Układają puzzle tak by powstała litera i przyklejają ją na kartkę.

Zakończenie  zajęć, podsumowanie oraz ewaluacja, wręczenie nalepek motywacyjnych.

AUTOR : Joanna Lizoń-Warchał

Szkoła Podstawowa nr 17 w Jaworznie – oddział przedszkolny, grupa „Kotki”