KONKURS: KSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM scenariusz zajęć

Książka naszym przyjacielem – konkurs wiedzy czytelniczej.

Cele ogólne:

  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród przedszkolaków;
  • doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole;
  • przypomnienie zasad właściwego korzystania z książek;
  • próba panowania nad swoimi emocjami (pogodzenie się z porażką, radość ze zwycięstwa);
  • przypomnienie bohaterów utworów literackich, operowanie tytułami;
  • rozwiązywanie „bajkowych” zagadek

PRZEBIEG:

1.Powitanie dzieci. Wspólny taniec przy utworze A ram, zam, zam.

2.Podanie celu dzisiejszego spotkania – konkurs wiedzy czytelniczej  – Książka naszym przyjacielem.

3.Wybór czterech  drużyn (4-5 osobowych)  poprzez losowanie kolorowych kulek. Kto wylosuje kolorową kulkę wśród białych bierze udział w konkursie, pozostałe dzieci zostają widzami – jurorami.

Utworzenie czterech drużyn:

  • czerwonych ;
  • żółtych;
  • zielonych;
  • niebieskich;

4.Dokończ zdania pochodzące ze znanych utworów.

(Każda drużyna losuje 3 zdania. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje 1pkt.).

  • Był sobie słoń, wielki jak słoń, zwał się ten słoń… (Tomasz Trąbalski).
  • Żeby kózka nie skakała, to by… (nóżki nie złamała).
  • Któż się ciebie o to pyta?  … (Nikt. Ja jestem skarżypyta.).
  • Biega krzyczy Pan Hilary … (gdzie, są moje okulary).
  • Miauczy kotek: miau! – Coś ty, kotku, miau?… ( – Miałem ja miseczkę mleczka,
    Teraz pusta jest miseczka, A jeszcze bym chciał.).
  • A w trzecim siedzą same grubasy, siedzą i… (jedzą tłuste kiełbasy).
  • Zasadził dziadek …(rzepkę w ogrodzie).
  • Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała… (Kaczka Dziwaczka).
  • Tańcowały dwa Michały …(jeden duży, drugi mały).
  • Pan kotek był chory i… (leżał w łóżeczku).
  • Tańcowała  igła z nitką …(igła pięknie, nitka brzydko).
  • Kto Ty jesteś? … (Polak Mały).
  • Na tapczanie siedzi leń, nic… (nie robi cały dzień).
  • Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie, a przez dziurkę piasek ciurkiem… (sypie się za Grzesiem).
  • Samochwała w kącie stała i… (wciąż tak opowiadała).
  • O większego trudno zucha … (Jak był Stefek Burczymucha).

5.Układanie puzzli „Czerwony Kapturek” – która drużyna pierwsza ukończy  zadanie zdobywa 1 punkt.

  1. Dorota Gellner „Bajkowa zgadywanka”. Wspólna  zabawa wszystkich dzieci. Prowadzący czyta wiersz, dzieci dopowiadają rymujące się słowa.
  • Jeździ kareta po świecie. A kto jest w tej karecie?
  • Przy oknie z lewej strony Kapturek. Jaki? …………..
  • Dalej na stercie poduszek malutki Tomcio ………….
  • Spoza wielkiego kosza śmieje się Jaś i………………..
  • Uwaga! Oj, uwaga! To przecież Baba…………………….
  • Koło lalki i misia stoi sierotka………………………………..
  • Pomiędzy walizkami Dziewczynka z………………………
  • A  tam, gdzie największy tłok, zgrzyta zębami………………
  • Ciekawe, czy już wiecie, kto ukrył się w karecie?………….

7.Wyścigi rzędów  – Kto pierwszy zaniesie pantofelek Kopciuszkowi?

I miejsce -3pkt;   II miejsce -2pkt;  III miejsce – 1pkt;   IV miejsce -0pkt;

  1. Skojarzenia – „Dwa, trzy słowa i podaj tytuł utworu”.

(Każda drużyna losuje 2 zdania. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje 1pkt.).

  • czerwone ubranko, wilk (Czerwony Kapturek);
  • Baba Jaga, chatka z piernika (Jaś i Małgosia);
  • Tygrysek,  Kłapouchy (Kubuś Puchatek);
  • pantofelek, bal (Kopciuszek);
  • rybak, syrenka (Wars i Sawa);
  • 7 krasnoludków, królewna (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków);
  • Ważniak, Zgrywus, Klakier (Smurfy);
  • rybak, rybka, trzy życzenia (O rybaku i złotej rybce);
  • malutka dziewczynka, jaskółka (Calineczka);
  • chatka drewniana, chatka murowana, wilk (Trzy Świnki);

9.Wskaż błędy na obrazkach. Znasz tytuł?

Każda drużyna otrzymuje obrazek w którym jest popełniony błąd np. Czerwony Kapturek ma fioletowe ubranie. Zadanie polega na wskazaniu błędu i podaniu tytułu utworu. Drużyna może zdobyć 2 punkty (błąd 1pkt, tytuł 1 pkt).

10.Proszę podać rozwiązanie zagadki.

(Każda drużyna losuje 2 zdania. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje 1pkt.).

  • Gdzie możemy pożyczyć książkę do domu, przeczytać, obejrzeć  i oddać?
  • Jak nazywa się twarda oprawa książki?
  • Do jakiej książki zajrzy mama, gdy chce ugotować zupę pomidorową?
  • Jak nazywa się osoba pisząca książki?
  • Gdzie kupujemy książki?
  • Jak nazywa się osoba, która wykonuje ilustracje do książek?
  • Co to jest zakładka?
  •  Co można znaleźć na okładce książki?
  • Kto to jest drukarz?
  • Jak nazywa się książka w której znajdują się mapy?
  1. Zabawa Tak – Nie.

(Na pytania odpowiadają  wszystkie dzieci).

  • Czy można oglądać książki podczas spożywania posiłków?
  • Możemy w książce zaginać rogi?
  • Czy przed czytaniem/oglądaniem bajek należy umyć ręce?
  • Interesujące fragmenty w książce możemy zaznaczyć zakładką?
  • Czy wolno wyrywać kartki z książek?
  • Po wypożyczeniu, przeczytaniu, obejrzeniu książki powinniśmy oddać ją do biblioteki?
  • Czy wolno pisać, rysować po bajkach?
  • Powinniśmy dbać o książki, aby inne osoby mogły z nich korzystać?

12.Podsumowanie.

Ogłoszenie wyników.

Zakończenie konkursu wspólnym okrzykiem:

O   KSIĄŻECZKI   DBAMY   CHĘTNIE JE   CZYTAMY

AUTOR: Agata Szczepaniak – Masłowska

Przedszkole przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dłutowie

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...