Końcówka lutego wcale nie musi być nudna… bo jak się okazuje właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego 🙂 zatem jest to wspaniała okazja by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Jeżeli nie macie pomysłu na zorganizowanie tego dnia, to może poniższe propozycje Cię zainspirują…

1.Na początek proponuję, aby kilka dni wcześniej poprosić dzieci by przyniosły do przedszkola swoje dinozaury – zabawki, książeczki itd. Na pewno Wam się przydadzą tego dnia 🙂 a przedszkolaki będą miały okazję zaprezentować swoje “dino – skarby”.

2.”Coś o dinozaurach” – czyli wspólne oglądanie prezentacji multimedialnej, którą możecie znaleźć TUTAJ, prezentacja działa po kliknięciu w myszkę, nie przejmujcie się jak zobaczycie, że napisy są na siebie ponakładane, podczas oglądania będzie wszystko ok 🙂 … Napisy będą się pojawiać i znikać 🙂 Jeżeli nie macie możliwości skorzystania z rzutnika to proponuję Wam skorzystać z plansz, które znajdziecie TUTAJ 🙂

3. “Znane i te mniej znane dinozaury…” – jestem ciekawa ile znacie bajkowych dinozaurów, ja przygotowując materiały na ten temat doszukałam się ich na pewno sporo 🙂 jeżeli macie ochotę wspólnie z dziećmi poznać te mniej znane dinozaury to mogą przydać Wam się plansze, które znajdziecie TUTAJ 🙂

4. “Dinozaurowe karty pracy” – to, że organizujecie dzieciom Dzień Dinozaura, nie znaczy, że nie możecie rozwiązywać zadań, które na co dzień robicie, dlatego przygotowałam kilka kart pracy, które  znajdziecie  TUTAJ 🙂

5. “Wykopaliska” – wiemy, że dinozaury wyginęły dawno temu, a o ich życiu dowiadujemy się głównie z wykopalisk, dlatego postanowiłam przygotować dwie wersje wykopalisk (łatwiejszą w przygotowaniu 🙂 oraz tą wymagającą trochę więcej czasu). Do obu będziecie potrzebować piasek, pędzelki i jakieś pudełka, mogą Wam się również przydać muszelki, plastikowe dinozaury.

Najpierw zacznę od tej łatwiejszej wersji. Tak jak pisałam będziecie potrzebować pudełko, wzory szkieletów dinozaurów, które znajdziecie w internecie oraz laminarkę. Wydrukowane szkielety najlepiej za laminować, bo jak zasypiemy je pisakiem mogą nam się zniszczyć… i w zasadzie gotowe. Dajemy dzieciom pędzelki, aby próbowały odkopać ukryte szkielety.

Teraz wersja dla tych, którzy mają trochę więcej czasu. Tak jak wcześniej potrzebujecie: piasek, pudełko, wzory szkieletów, przezroczystą planszę (ja użyłam kawałka foli za laminowanej) masy solnej (przepis na moją masę solną znajdziecie TUTAJ), figurki dinozaurów, muszelki, folia. Jak już to wszytko macie zaczynamy zabawę 🙂 najpierw pudełko wyłóżcie folią, a następnie dno wyklejcie masą solną.

Gdy to już macie gotowe pora na szkielet 🙂 ja próbowałam odtworzyć wydrukowany szablon… ehhhh do Michała Anioła mi daleko, ale jak na pierwszy raz wyszło całkiem nieźle 🙂

 

Gdy macie to już gotowe pozostawiamy szkielet do wyschnięcia, a następnie zasypujemy piaskiem i można odkopywać…

6. “Nasze skamieliny” – tu również przyda się masa solna. Dzieci otrzymują po kawałku, a następnie odciskają w nim figurki dinozaurów.

7. “Od największego do najmniejszego…” – do tej zabawy można użyć zabawek przyniesionych przez dzieci, zadaniem przedszkolaków jest ułożenie figurek od najmniejszej do największej i odwrotnie.

8. “Śladami dinozaurów” – rozkładamy na dywanie ślady dinozaurów, które najlepiej jest wydrukować na kolorowych kartkach. Dzieci mają za zadanie poruszać się tylko po nich, w czasie zabawy można zmieniać reguły np. poruszamy się tylko po niebieskich śladach itd.

9. Praca plastyczna – na ten temat nie będę się rozpisywać bo jest tyle ciekawych propozycji w internecie albo na fb 🙂 na pewno już macie coś upatrzonego w tym roku 🙂

10.”Prehistoryczna wystawa” po zajęciach wspólnie z dziećmi możecie stworzyć wystawę dotyczącą dinozaurów. Dzieci mogą zostawić przyniesione z domu rzeczy, a na koniec tygodnia z powrotem je zabrać do swoich domów. Na wystawie mogą się również znaleźć prace plastyczne, które wspólnie wykonacie 🙂 zresztą chyba nie muszę za wiele pisać co jeszcze można postawić na takiej wystawie, na pewno same coś fajnego wymyślicie 🙂 🙂 🙂

Na zakończenie tego dnia miłą niespodzianką mogą okazać się “dino -medale”, a kilka wzorów znajdziecie TUTAJ,  żeby Wasza sala nabrała “dinozaurowego charakteru” możecie wykorzystać literki, które znajdziecie TUTAJ 🙂

Pod postem piszcie jakie Wy macie pomysły na ten dzień 🙂

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

5 komentarzy
 1. dominika 7 lat temu

  Skąd dokładnie te wzory szkieletów Pani wzięła. Szukałam ciekawych, ale niestety nie znalazłam.
  Pozdrawiam

  • Magdalena autor
   Magdalena 7 lat temu

   proszę wyszukiwarkę GOOGLE przestawić na wyszukiwanie grafiki, i wpisać kości dinozaura, coś na pewno się pojawi 🙂

 2. Zuzia 6 lat temu

  A my przenosimy się do epoki lodowcowej. Dzieci będą rozmrazac dinozaury zamrożone w jajkach – tu doświadczenia z topieniem lodu, a potem wydobyte figurki odnajdywac na zdjęciach lub w albumach.

 3. Paulina 5 lat temu

  Ja też nie mogę znaleźć żadnych sensownych szkieletów, takich z dużymi elementami, żeby wylepić je masą solną. Może Pani napisać skąd Pani wzięła te konkretnie co są widoczne na zdjęciach?

  • Magdalena autor
   Magdalena 5 lat temu

   te konkretne znalazłam w następujący sposób: włączyłam przeglądarkę Google, ustawiłam ją na wyszukiwanie grafiki (tam w prawym, górnym rogu się wybiera), wpisałam szkielety dinozaurów clipart i szukałam, proponuję jednak wpisać to po angielsku wtedy więcej się pokaże ciekawych materiałów 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?