23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie… Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Stąd też pomysł na kilka zabaw związanych z książkami. Może moje propozycje zainspirują Was do zorganizowania przedszkolnych Dni Książki z masą przeróżnych zabaw. Pamiętajcie moje propozycje są jedynie inspiracjami, a zabawy możecie dowolnie modyfikować, tak by sprawdziły się w grupie dzieci z jakimi pracujecie. Oczywiście będzie mi miło jak w komentarzach poniżej napiszecie swoje pomysły…

Zatem zaczynamy… Jak przygotować się do Dnia Książki? Na pewno odpowiednio wcześniej poproście dzieci by na ten dzień przyniosły do przedszkola swoje ulubione książeczki. Każdy będzie miał okazje opowiedzieć o tym, jakie książki najbardziej ich interesują. Następnie musicie zgromadzić wiele książek najlepiej, aby były to książki: stare i nowe, duże i małe, różne gatunki książek (np. encyklopedie, słowniki, albumy, mapy, atlasy itd.). Jeżeli nie uda się Wam zgromadzić zbyt wielu, zawsze możecie wspomóc się planszami, które znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

Każde dziecko, które tego dnia przyniesie swoją ulubioną książkę, będzie miało okazję opowiedzieć o swojej książce. Potem możecie z przyniesionych książek przygotować wystawkę. Każdy w dowolnym momencie będzie mógł obejrzeć ulubioną książkę kolegi. Wcześniej ustalcie zasady by żadna książeczka nie została uszkodzona.

JAK DBAĆ O KSIĄŻKI?

Podczas Dnia Książek warto przypomnieć dzieciom jakie są zasady korzystania z książek. Na stronie znajdziecie kilka materiałów na ten temat. Na przykład >>>TUTAJ<<< znajdziecie wiersz o smutnej książce, >>>TUTAJ<<< zamieszczona jest prezentacja multimedialna dotycząca zasad korzystania z książek. Natomiast >>>TUTAJ<<< znajdziecie plansze przedstawiające zasady korzystania z książek. Po omówieniu zasad możecie wspólnie przygotować plakat dotyczący zasad, gdzie dzieci mogą się podpisać, a jeżeli jeszcze nie potrafią mogą odbyć kciuk lub rękę.

Z KSIĄŻKĄ NA GŁOWIE

Jest to nic innego jak wyścigi z książką na głowie. Oczywiście książkę najlepiej zastąpić starymi zeszytami, bo podczas zabawy niejednokrotnie spadną dzieciom z głowy. Dlatego w tym przypadku bezpieczniej będzie użyć starych zeszytów…

O CZYM PRZECZYTAMY W KSIĄŻKACH?

Do tego możemy wykorzystać przyniesione książki lub plansze, które znajdziecie na stronie. Zadaniem dzieci jest odgadywanie lub opowiadanie o tym, co możemy przeczytać w książkach itd. Możecie wspólnie z dziećmi także dopasowywać książki do plansz.

MAŁA CZY DUŻA?

Do tej zabawy będziecie potrzebować kilku książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dzieci jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie lub od najcieńszej do najgrubszej 🙂

KSIĄŻKA DO KSIĄŻKI

Do zabawy będziecie potrzebować emblematów z książkami w rożnych kolorach (do pobrania poniżej). Rozdajemy dzieciom po jednym emblemacie. Podczas trwania muzyki dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce dobierają się w pary lub trójki itd. zachowując zasadę, że muszą mieć emblemat przedstawiający książkę w tym samym kolorze.

EMBLEMATY – KSIĄŻKI

SZPITAL CHOREJ KSIĄŻKI

Wspólnie z dziećmi możecie naprawić uszkodzone w sali książeczki. Możecie również każdemu dziecku dać “chorą” książeczkę do domu, by wspólnie z rodzicami mogli je naprawić, a następnie przynieść już naprawiano do przedszkola.

KILKA PLASTYCZNO – TECHNICZNYCH INSPIRACJI…

ZAKŁADKA

Podczas Dnia Książki mogą przygotować swoje własne zakładki do książek. Przed przystąpieniem do pracy możecie wspólne omówić do czego taka zakładka jest potrzebna. Jeżeli nie macie pomysł jak taką rozmowę przeprowadzić to może przyda się Wam wierszyk o zakładce, który znajdziecie >>>TUTAJ<<<. Na stronie znajdziecie również szablony zakładek do wspólnego przygotowania z dziećmi, które znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

MOJA KSIĄŻECZKA

Materiały oraz sposób wykonania takiej książeczki znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂

POZOSTAŁE INSPIRACJE…

KSIĄŻECZKOWE KONKURSY

Odpowiednio wcześniej możecie zorganizować konkurs plastyczny np. na MINI KSIĄŻECZKĘ PRZEDSZKOLAKA albo PROJEKT OKŁADKI ULUBIONEJ KSIĄŻKI 🙂 a podczas Dnia Książki możecie wręczyć dzieciom pamiątkowe dyplomy. Poniżej znajdziecie wzór dyplomu do samodzielnej edycji (dyplom zapisany jako plik WORD) gdzie sami wpiszecie tytuł konkursu itd.

DYPLOM – DZIEŃ KSIĄŻKI 1

DYPLOM – DZIEŃ KSIĄŻKI 2

KSIĄŻECZKOWA PLAY LISTA…

Czyli kilka propozycji na książeczkowe piosenki, których nie może brakować tego dnia 🙂

Przeboje Kulfona i Moniki – Mole książkowe >>>TUTAJ<<<

Piosenki Młodych Odkrywców – Piosenka o czytaniu książki >>>TUTAJ<<<

Piosenka o książeczce >>>TUTAJ<<<

W książeczce (piosenka dostępna na edumuz.pl) >>>TUTAJ<<<

Fasolki – Poczytaj mi mamo >>>TUTAJ<<<

Piosenki z misiowej walizeczki – Książki, książeczki >>>TUTAJ<<<

Pociąg do książki >>>TUTAJ<<<

WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI

Miejscem,  którym dowiecie się najwięcej o książkach jest biblioteka lub czytelnia. Podczas Dnia Książki możecie wspólnie z dziećmi wybrać się do pobliskiej biblioteki 🙂

A jakie Wy macie pomysły na zorganizowanie tego dnia w przedszkolu?

Piszcie w komentarzu poniżej 🙂

Na stronie znajdziecie jeszcze inne książeczkowe inspiracje np. plansze dotyczące książeczkowe ciekawostki, które znajdziecie >>>TUTAJ<<<.


POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

6 komentarzy
 1. Kasia 3 lata temu

  Super

 2. PaulinaZionyGaj 3 lata temu

  Książka

 3. Małgosia 3 lata temu

  Super, dziękuję

 4. Małgosia 3 lata temu

  Bardxobardxo dzièkuję

 5. Aneta 2 lata temu

  Ogromne podziękowanie :* 🙂

 6. Dorota 3 miesiące temu

  Bardzo pomocne, jestem wdzięczna jako początkująca przedszkolanka 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?