Wychowałam się na wsi, dlatego ziemniaki pieczone w ognisku nie były mi obce 🙂 a taki przysmak z dziecięcych lat na zawsze pozostanie w mych wspomnieniach. Dlatego warto zorganizować taki piknik z pieczeniem ziemniaków dla przedszkolaków oraz ich rodzin 🙂

Wiem, że nie na każdym ogrodzie możecie pozwolić sobie na rozpalenie ogniska, które niewątpliwe tego dnia było by największą atrakcją… a ziemniaki do pieczenia najlepiej jak by przynieśli sobie sami rodzice 🙂 Jednak jeżeli nie macie możliwości rozpalenia ogniska warto zastąpić pieczenie ziemniaków chociażby pieczonymi ziemniaki w piekarniku, którymi poczęstujecie gości… Również ciekawym pomysłem może okazać się przygotowanie duszonek w przedszkolnej kuchni, ale sami wiecie co najlepiej sprawdzi się u Was 🙂

Pamiętajcie! Tego dnia będziecie potrzebować dużej ilości ziemniaków, dlatego warto poprosić rodziców, aby w miarę możliwości przynieśli do przedszkola po kilka bulw…

ZABAWY

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zabawy, które możecie przeprowadzić podczas takiego pikniku 🙂 a po każdej zabawie możecie dzieciom wręczać medale 🙂 starałam się przygotować różne wzory takich medali, tak by za każdą konkurencję był inny 🙂

ZIEMNIAK PARZY

Do tej zabawy będziecie potrzebować, jednego, dwóch lub trzech ziemniaków, wszystko zależy od was jak chcecie utrudnić uczestnikom zabawę. Ustawiamy się w wielkim kole najlepiej na przemian dziecko – rodzic. W czasie trwania muzyki podajemy sobie ziemniaka z rąk do rąk, należy robić to szybko, bo na przerwę w muzyce osoba z ziemniakiem w dłoni odpada 🙂

MEDAL: MEDAL 1 – Święto Pieczonego Ziemniaka

WYKOPKI

Do zabawy będziecie potrzebować np. 10 ziemniaków (ilość ziemniaków jest dowolna), każdy z ogrodów przedszkolnych ma swoją piaskownicę, na czas festynu i dopóki nie przeprowadzicie zabawy, niech będzie ona niedostępna dla dzieci. Dlaczego? Bo wcześniej zakopiecie w niej ziemniaki. Na hasło: WYKOPKI, oraz po wcześniejszym omówienie zabawy dzieci ruszają do piaskownicy w poszukiwaniu ziemniaków. Wygrywają dzieci, którym uda się znaleźć ziemniaka 🙂

MEDAL: MEDAL 2 – Święto Pieczonego Ziemniaka

WYŚCIGI W WORKACH

Wiadomą sprawą jest, że ziemniaki kupujemy w workach dlatego fajnie przeprowadzić wspólne wyścigi dzieci, rodziców no i oczywiście Pań właśnie w workach 🙂

MEDAL: MEDAL 3 – Święto Pieczonego Ziemniaka

RZUT ZIEMNIAKIEM DO KOSZA

Tu nie trzeba za dużo tłumaczyć, dzieci lub ich rodzice rzucają do oddalonych od nich koszy wcześniej przygotowanych ziemniaków. Na przykład każdy ma po 3 ziemniaki, które stara się wrzucić do kosza.

MEDAL: MEDAL 4 – Święto Pieczonego Ziemniaka

KARTOFLANE TAŃCE POŁAMAŃCE

No cóż tu można zaszaleć… możecie po prostu wspólnie pobawić się przy muzyce, albo dobierać w pary rodzica – dziecko. Każdej parze dajecie po jednym ziemniaku. Każda para ma za zadanie trzymać ziemniaka np. między swoimi czołami itd. No i oczywiście tańczyć w rytm muzyki. Wygrywa para która wytrwa do końca. Aby utrudnić zadanie tańczącym parom możecie dodatkowo prosić, aby: każda z par tańczyła teraz na jednej nodze, machała rękami, przykucnęła itd.

MEDAL: MEDAL 5 – Święto Pieczonego Ziemniaka

KARTOFLANE ZAGADKI

Możecie przygotować również zagadki, które dotyczą tylko ziemniaków oraz tego co można z ziemniaków przygotować. Osoby, które będą znały odpowiedź na zadaną zagadkę otrzymają medal 🙂 Poniżej znajdziecie zestaw takich zagadek 🙂

ZAGADKI: ZIEMNIACZANE ZAGADKI

MEDAL: MEDAL 6 – Święto Pieczonego Ziemniaka

ZIEMNIACZANE ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

Do zabaw zamiast ziemniaków najlepiej wykorzystać kulki zrobione z gazet. Dzieci to jedna grupa, a rodzice druga. Zadaniem pierwszej grupy jest zrzucanie z chusty “zmieników”, a druga grupa ma za dania wrzucić je na chustę. Wygrywa drużyna, która ma mniej ziemniaków. Potem następuje zmiana.

MEDAL: MEDAL 7 – Święto Pieczonego Ziemniaka

SADZIMY ZIEMNIAKI

Wybieramy dwie drużyny, jedna to rodzice, a druga dzieci. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze ułożenie na wyznaczonej linii ziemniaków jeden przy drugim. Wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej. Ziemniaki najlepiej przygotować w koszach, do których członkowie poszczególnych drużyn muszą podbiec, zabrać jednego ziemniaka, ułożyć go na linii itd., aż cała “grządka” będzie gotowa.

MEDAL: MEDAL 8 – Święto Pieczonego Ziemniaka

OBIERAMY ZIEMNIAKI

Ta konkurencja jest przygotowana z myślą o rodzicach, ale chętne dzieci również mogą spróbować w tym zadania swoich sił. Każdy zawodnik dostaje obieraczkę i ziemniaka (najlepiej wielkością zbliżone do siebie). No i oczywiście wygrywa ten kto, jak najszybciej i najdokładniej obierze swojego ziemniaka 🙂

MEDAL: MEDAL 9 – Święto Pieczonego Ziemniaka

Powyższe propozycje zabaw możecie oczywiście dowolnie modyfikować… jest to jedynie inspiracja 🙂 A samo spotkanie możecie przygotować zarówno z dziećmi i ich rodzinami lub zorganizować ziemniaczane zabawy tylko dla przedszkolaków 🙂

PODCZAS ZABAW NA PRZEDSZKOLNYM PIKNIKU

NIE MOŻE BRAKOWAĆ MUZYKI

PONIŻEJ ZNAJDZIECIE ZIEMNIACZANĄ PLAY LISTĘ!

“Ziemniak” muz. i sł. Sebastian Dusza >>>TUTAJ<<<

“Tańczący ziemniak” >>>TUTAJ<<<

“Ziemniak Zbyś” >>>TUTAJ<<<

“One potato, two potato…” >>>TUTAJ<<< propozycja piosenki angielskiej 🙂

“Kartofle” sł. i muz. Maria Tomaszewska >>>TUTAJ<<<

“Hot potato” to również propozycja piosenki w języku angielskim >>>TUTAJ<<<

A WY JAKIE MACIE POMYSŁY NA ZIEMNIACZANE ZABAWY?

Piszcie poniżej w komentarzach 🙂


BĘDZIE MI MIŁO GDY PO PRZECZYTANIU ZOSTAWISZ

PO SOBIE ŚLAD KLIKAJĄC W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE >>>TUTAJ<<< 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz
  1. Beata 10 miesięcy temu

    super, bardzo dziękuję za inspiracje

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?