Z CZYM KOJARZĄ SIĘ WAKACJE? UKŁADANKA LITEROWA cz.1

Tym razem pomysł na grę dla dzieci, a raczej układankę literową. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne materiały, które zapisałam  jako pliki PDF, jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)🙂

ZASADY GRY:

Zasady gry są bardzo proste, na dywanie rozkładamy literki, które umieszczone są na obrazkach. Starałam się opracować literki tak, by z każdego wzoru były małe i duże litery drukowane oraz pisane czcionką ElementarzDwa. Chciałabym również zaznaczyć, że w plikach do pobrania literki nie są po kolei i należy wydrukować ich tyle by udało się ułożyć wszystkie wyrazy, które zapisane są na karteczkach, przygotowanych do gry.

Taka drobna uwaga:  jak wprowadzacie dzieciom zabawę możecie na początku wykorzystać jedynie jeden rodzaj literek np. tylko duże litery drukowane, a dopiero potem wprowadzać kolejne warianty z małymi literami oraz pisanymi czcionką ElementarzDwa.

LITERKI DO POBRANIA

LITERY- piłka, piłki

LITERY- piłka, piłki (małe litery)

LITERY – piłka, piłki (czcionka ElementarzDwa)

LITERY – lód, lody

LITERY- lód, lody (małe litery)

LITERY- lód, lody (czcionka ElementarzDwa)

LITERY- góra, góry

LITERY – góra, góry (małe litery)

LITERY – góra, góry (czcionka ElementarzDwa)

LITERY-muszla-muszle

LITERY – muszla, muszle (małe litery)

LITERY – muszla, muszle (czcionka ElementarzDwa)

LITERY – fala, fale

LITERY – fala, fale (małe litery)

LITERY – fala, fale (czcionka ElementarzDwa)

LITERY – morze, jezioro, rzeka

LITERY – morze, jezioro, rzeka (małe litery)

LITERY – morze, jezioro, rzeka (czcionka ElementarzDwa)

LITERY – słońce

LITERY – słońce (małe litery)

LITERY – słońce (czcionka ElementarzDwa)

LITERY- góra, góry

LITERY – góra, góry (małe litery)

LITERY – góra, góry (czcionka ElementarzDwa)

LITERY – koło, ratownik

LITERY – koło, ratownik (małe litery)

LITERY- koło, ratownik (czcionka ElementarzDwa)

Pamiętajcie, że literek z danego wzoru należy wydrukować tyle, by za każdym razem udało się ułożyć z nich wyrazy zapisane na karteczkach, które losują dzieci z przygotowanego woreczka lub pudełka.

Dziecko po wylosowaniu karteczki z danym wyrazem, stara się na dywanie odszukać literki umieszczone na poszczególnych obrazkach, tak by ułożyć z nich zapisany na kartce wyraz. Oczywiście przy wprowadzeniu wszystkich wariantów liter, dziecko musi uważać by ułożyć dany wyraz z liter np. drukowanych małych lub pisanych czcionką ElementarzDwa.

Na przykład po wylosowaniu karteczki, wspólnie odczytujemy wyraz umieszczony na karteczce, a następnie dziecko stara się go samodzielnie ułożyć.

KARTECZKI Z NAPISAMI I OBRAZKAMI DO POBRANIA

NAPISY – słońce

NAPISY – piłka, piłki

NAPISY – muszla, muszle

NAPISY – morze, jezioro, rzeka

NAPISY – lód, lody

NAPISY – koło, ratownik

NAPISY – góra, góry

NAPISY – fala, fale

Dla ułatwienia obok każdego napisu umieściłam obrazek. W ten sposób dzieci będą wiedziały, z którego zestawu literek muszą w danym momencie korzystać. Napisy są przygotowane tak jak literki za pomocą małych i dużych liter drukowanych oraz pisane czcionką ElementarzDwa. Oczywiście nie musicie wykorzystywać wszystkich, tak jak w przypadku literek, korzystacie tylko z tych, które wprowadzacie 🙂

Dodatkowo przygotowałam kilka karteczek z samymi obrazkami, jeżeli uważacie, że wasze dzieci nie dadzą sobie rady z układaniem wyrazów z literek. Wtedy dziecko odszukuje z rozsypanych na dywanie obrazków ten, który wylosował.

OBRAZKI DO POBRANIA

OBRAZKI

Podczas zabawy możecie również wykorzystać jednocześnie literki oraz obrazki utrudniając dzieciom zadanie 🙂 ale wybór pozostawiam Wam 🙂

Chciałam jeszcze dodać, aby gra była trwalsza i wystarczyła na trochę 🙂 najlepiej wydrukować, zalaminować i wyciąć poszczególne jej elementy 🙂