Tym razem kilka zabaw, które możecie wykorzystać przy okazji organizowania przedszkolnego Dnia Żeglarza lub podczas wakacyjnych dni, które wspólnie z dziećmi spędzacie w przedszkolu 🙂 Czym jest patent? Najprościej mówiąc jest to “prawo jazdy” na żaglówki 🙂 zatem Patent na przedszkolnego żeglarza jest niczym innym jak zdobywaniem żeglarskich umiejętności przez dzieci, aby otrzymać “przedszkolne prawo jazdy” na żaglówki 🙂

Poniżej znajdziecie kilka zabaw, które zarówno możecie przeprowadzić z dziećmi z całego przedszkola lub tylko w swojej grupie. Jeżeli za oknem jest piękna pogoda zachęcam, aby wszytko przygotować na placu zabaw 🙂

Wszystkie pomysły na zabawy są jedynie inspiracjami, które starałam się dostosować do dzieci oraz do treści jakie na co dzień realizujemy, dlatego możecie je dowolnie modyfikować tak by jak najbardziej odpowiadały Wam 🙂 Zatem zaczynamy…

PATENT NA PRZEDSZKOLNEGO ŻEGLARZA

Jak rozpocząć taką zabawę? W zasadzie tak jak każdy z Was chce 🙂 Możecie najpierw wspólnie z dziećmi przeprowadzić pogadankę na temat żeglarzy, marynarzy itd, jak również może ktoś z Was przebrać się za kapitana i zaprosić przedszkolaków do wspólnej zabawy, a na końcu będzie na nich czekała nagroda w postaci PATENTU NA PRZEDSZKOLNEGO ŻEGLARZA oraz medale 🙂 Także wybór pozostawiam Wam 🙂

ZADANIE 1: Kapoki na czas!

Pierwsze zadanie będzie dotyczyło bezpieczeństwa, bo chyba wszyscy wiemy, że podczas morskich przygód dzieci muszą mieć ubrane kamizelki ratunkowe. Do tej zabawy fajnie by było pożyczyć od jakiś zaprzyjaźnionych ratowników kapoki, oczywiście w dziecięcych rozmiarach. Jeżeli jednak nie macie takiej możliwości to często w okresie wakacyjnym w sklepie dostępne są dmuchane kamizelki ratunkowe, które też świetnie się sprawdzą. Możecie również wcześniej poprosić rodziców o przyniesienie takiej kamizelki do przedszkola, na pewno ktoś taką ma w domu.

W zależności od tego ile macie kamizelek dzielicie dzieci na drużyny, których zadaniem jest po kolei podbiec do kamizeli, założyć ją, a następnie ściągnąć i wrócić na miejsce 🙂 wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej.

Dodatkowo przed rozpoczęciem zabawy możecie pokazać jak powinna wyglądać prawidłowo zapięta kamizelka 🙂

ZADANIE 2: Węzły  żeglarskie!

Każdy żeglarz i marynarz musi umieć wiązać węzły, których jest naprawdę dużo! Ja wymyśliłam troszeczkę inną zabawę oczywiście inspirowaną żeglarskimi węzłami i linami. Dla każdego dziecka będziecie potrzebować kawałek sznurka, włóczki itd. pamiętając, aby nie były sztywne, tak by dzieci mogły swobodnie z tego układać różne kształty. Dalej zabawę możecie przeprowadzić na kilka sposób:

 • Po pierwsze na planszach poniżej znajdziecie kilka wzorów literek oraz cyfr, które dzieci mają za zadanie ułożyć ze swoich sznurków. Każdy przedszkolak losuje jedną kartę i stara się w wyznaczonym miejscu ułożyć daną literkę lub cyfrę. Warto na początku zabawy zaznaczyć, że węzły muszą być starannie wykonane tak by w czasie sztormu nie puściły, dlatego dzieci muszą się starać i jak najładniej potrafią ułożyć dany kształt. Plansze do pobrania znajdziecie poniżej.
 • Jeżeli uważacie, że wasze dzieci nie poradzą sobie z układaniem literek, to poniżej znajdziecie plansze zawierające figury geometryczne.
 • Kolejny sposób polega na tym, że dzieci mogą po prostu wiązać supełki na swoim kawałku sznurka np. komu uda się zrobić najwięcej supełków w minutę wygrywa 🙂
 • Jeżeli ktoś z Was umie wiązać jakieś proste węzły żeglarskie może nauczyć je dzieci 🙂

Sposób realizacji tej zabawy zostawiam Wam 🙂

PLANSZE WĘZŁY ŻEGLARSKIE

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych plansz do układania rożnych kształtów ze sznurków 🙂 Materiały zapisałam jako pliki PDF, więc jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)🙂

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – kształty – TRÓJKĄT

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – kształty – KOŁO

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – kształty – GWIAZDA

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – cyfra 2

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – cyfra 6

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – cyfra 8

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – litera Z

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – litera U

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – litera O

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – litera N

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – litera L

ŻEGLARSKIE WĘZŁY – litera C

ZADANIE 3: Koło ratunkowe!

Chyba wszyscy wiemy, że na morzu, jeziorze czy rzece zdarzają się różne wypadki, a co za tym idzie należy tonącym udzielić pomocy chociażby poprzez rzucenie koła ratunkowego… Także na tą zabawę mam kilka pomysłów, możecie przeprowadzić wszystkie zaproponowane przeze mnie zabawy, albo wybrać jedną 🙂

 • Po pierwsze dzielimy dzieci na drużyny (tyle drużyn ile mamy kół) pamiętajmy żeby koła były na tyle duże tak, by każde dziecko mogło przeciągnąć je przez siebie. Kilka metrów od każdej drużyny ustawiamy po jednym kole ratunkowym, na hasło: START dzieci po kolei podbiegają do swojego koła przeciągają je przez siebie i wracają na miejsce. Wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej.
 • Drugim pomysłem jest rzucanie koła tonącemu. Nie trzeba jakoś specjalnie chyba tłumaczyć tej zabawy każdy z przedszkolaków stara się jak najdalej rzucić kołem, a do koła warto przywiązać sznurek, za który dzieci będą z powrotem przyciągać koło do siebie. Możecie również ustawić dzieci na przeciwko siebie. Po jednej ztronie dzieci rzucają kolo z przywiązaną liną koledze, który “tonie”. Gdy ten złapie koło kolega przyciąga go do siebie… potem następuje zmiana 🙂

ZADANIE 4: Przedszkolny rejs!

Do tej zabawy będziecie potrzebować płyty z nagraniem morskich fal lub z szantami dla dzieci np. “Płyną łodzie z bananami” itd., także i tą zabawę można przeprowadzić na kilka sposobów:

1. Dzieci siedzą jeden za drugim, w czasie trwania muzyki prowadzący mówi:

 • wiosłujemy – dzieci udają wiosłowanie, machając rękami po bokach
 • stawiamy żagiel – ręce podnoszą do góry
 • na lewą burtę – dzieci przechylają się na lewą stronę
 • na prawą burtę – dzieci przechylają się na prawą stronę
 • wielka fala – wszyscy kładą się na plecach
 • sztorm – dzieci machają rękami na różne strony

2. W czasie muzyki dzieci odtwarzają ruchy nauczycielki np. udają unoszenie się na falach, wiosłowanie itd. a na przerwę w muzyce lub na hasło : REKIN dzieci stają w kole ratunkowym lub w obręczach  zrobionych z szarf. Powiedzmy sobie jest to taka inna wersja zabawy “wiewiórki do dziupli”.

ZADANIE 5: Rzucamy kotwicę!

Do tej zabawy będzie potrzebować: kawałka sznurka, małej piłeczki i kotwicy. Teraz pewnie co poniektórzy zastanawiają się skąd ja wezmę kotwicę? Już wyjaśniam poniżej znajdziecie kilka wzorów kotwic, które możecie wydrukować i za laminować, albo szablon odrysować na tekturze i wyciąć. Gdy kotwica gotowa łączymy ją z piłeczką za pomocą sznurka. No i oczywiście każdy przedszkolak ma za zadanie rzucić swoją kotwicę jak najdalej 🙂 bo chyba dobrze wiemy, że jak cumujemy swoje żaglówki nie możemy zapomnieć o zrzuceniu kotwicy, która nie pozwoli naszej łodzi odpłynąć 🙂

KOTWICA – CZARNO-BIAŁA

KOTWICA – KOLOROWA

ZADANIE 6: Wciągamy kotwicę!

Do tej zabawy również będziemy potrzebowali wcześniej przygotowanych kotwic, tak by każde dziecko miało swój zestaw 🙂 do kotwicy przywiązujemy sznurek o długości przynajmniej 1 metra 🙂 na końcu sznurka przywiązujemy patyk lub np. szablon łódki 🙂 taki zestaw rozkładamy przed każdym dzieckiem, a do ręki dajemy każdemu patyk lub szablon łódki, na który będą zwijały swój sznurek tak by jak najszybciej przyciągnąć kotwicę do siebie 🙂 Dokładny opis takiej zabawy znajdziecie TUTAJ (tam jest opracowane na zasadzie kotka i myszki 🙂 ).

ZADANIE 7: Zbliża się sztorm!

Do tej zabawy będziemy potrzebować chusty animacyjnej, a sama zabawa jest banalnie prosta 🙂 na początku dzieci stojąc lub siedząc trzymają chustę, powoli poruszając nią tworząc delikatne fale, na hasło:SZTORM starają się jak najmocniej zburzyć taflę wody czyli naszą chustę 🙂 Dodatkowo na chuście możemy poukładać papierowe łódki, a zadaniem dzieci jest ich zrzucenie podczas tworzenia sztormu.

 ZADANIE 8: Regaty!

Regaty czyli wyścigi na wodzie 🙂 do zabawy będziecie potrzebować pojemników z wodą (najlepiej takie podłużne, a im więcej ich będziemy mieć tym lepiej 🙂 na jednym końcu przyczepiamy napis START, a na drugim META), słomki dla każdego dziecka, kartki lub gazety z których zrobicie łódki (jeżeli wiecie, że wasze dzieci nie dadzą sobie rady z samodzielnym przygotowaniem papierowej łódki to przygotujcie je wcześniej sami 🙂 ). No i chyba nie muszę jakoś specjalnie tłumaczyć, dzieci dobieramy w pary i każda para ściga się na wodzie poprzez dmuchanie przez słomki na swoją łódkę, wprawiając ją tym samym w ruch, ta która pierwsza dopłynie do mety wygrywa 🙂

TYM SPOSOBEM DOTARLIŚMY DO KOŃCA NASZYCH ŻEGLARSKICH ZMAGAŃ!

Zatem nadeszła pora kiedy każdy z przedszkolaków za dobrze wykonane zadania otrzymuje dyplomu z PATENTEM NA PRZEDSZKOLNEGO ŻEGLARZA oraz medal 🙂 lecz zanim wręczanie PATENTÓW nastanie przedszkolaki przysięgę żeglarską składają 🙂 tekst przyrzeczenia znajdziecie poniżej 🙂

TEKST PRZYRZECZENIA NA PRZEDSZKOLNEGO ŻEGLARZA

Dzieci powtarzają tekst czytany przez Kapitana 🙂

Po uroczystym wręczeniu dyplomów i medali możecie pobawić się przy szantach 🙂 lub rozwiązać kilka kart pracy, które w najbliższym czasie pojawią się na moim blogu 🙂

Dyplomy przygotowałam w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej, a medale tylko w wersji czarno-białej, które możecie wydrukować na kolorowych kartkach 🙂

DYPLOM – PATENT PRZEDSZKOLNEGO ŻEGLARZA (czarno-biały)

DYPLOM – PATENT PRZEDSZKOLNEGO ŻEGLARZA

MEDAL (czarno-biały)

A Wy jakie macie pomysły na żeglarskie zabawy???

Piszcie pod postem 🙂

Dodatkowo na stronie znajdziecie literki przygotowane w stylu marynarskim, może przydadzą się Wam do dekoracji ogrodu lub sali 🙂 Różne wzory znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

***

Materiały na stronie są bezpłatne, jednak jeżeli macie ochotę wpłacić dowolną kwotę za pobierane materiały, to zachęcam do skorzystania z DOTACJI, która znajduje się na STRONIE GŁÓWNEJ w prawym, górnym rogu paska bocznego. Wpłaty można dokonywać za pomocą SMS i PayPal

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

5 komentarzy
 1. Iza 7 lat temu

  bardzo fajną piosenką, taką z pokazywaniem jest “hej, ho żagle staw”, moje przedszkolaki bardzo ją lubią 😉

  • Magdalena autor
   Magdalena 7 lat temu

   Na pewno i ja wykorzystam tą piosenkę 🙂 dziękuję za podpowiedź 🙂

 2. Ja 7 lat temu

  Dla zwiększenia motywacji każdy z przedszkolaków dostał kartę z ikonami zadań, aby mógł odhaczać co wykonał

 3. Joanna 7 miesięcy temu

  Super żeglarskiee pomysły !

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?