ZABAWY Z GAZETAMI scenariusz zajęć ruchowych

Zajęcia w grupie dzieci 4 – letnich

TEMAT: Zabawy ruchowo – muzyczne z wykorzystaniem nietypowych  przyborów (gazety, kartony)

Cel główny:

  • Rozwijanie sprawności  fizycznej.
  • Reagowanie na sygnały muzyczne.
  • Kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej.

Cele operacyjne/ Dziecko:

  • rozwija koordynację ruchową;
  • reaguje na sygnały muzyczne;
  • wykorzystuje twórczo niekonwencjonalne przedmioty;
  • umiejętnie współpracuje w grupie;
  • wykonuje ćwiczenia zgodne z poleceniem nauczyciela;
  • przestrzega zasad bezpieczeństwa;

Metody:

  • czynne
  • oglądowe
  • słowne

Formy pracy:

  • indywidualna
  • z całą grupą

 

Środki dydaktyczne: kartki z gazet dużego formatu, kartony A4, nagrania muzyczne, magnetofon, bębenek, tamburino;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie – zbiórka

2.Zaproszenie dzieci do zabaw ruchowych piosenką „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.

3.Rozgrzewka. Rozdanie gazet.

4.Ćwiczenia oddechowe.Dzieci stoją swobodnie na dywanie, otrzymują kartki z gazet dużego formatu. Trzymają kartki przed sobą, wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami tak, aby kartki się poruszały.

5.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zamiana miejsc”.

Na mojej gazecie siedzę sobie (dzieci siadają)
Na mojej gazecie bębnię sobie (uderzają o gazetę otwartą dłonią)
Na mojej gazecie śpię sobie (kładą się w wygodnej pozycji)
A kiedy usłyszę ton ( uderzenie w bębenek)
Szybko uciekam stąd (dzieci zamieniają się miejscami).

6.Wspólny taniec do utworu „Clap, clap, clap”.

7.Przykładowe zabawy z gazetami, kartonami.

  • „Czapeczka” – marsz z gazetą na głowie, tak aby nie upadła.
  • „Wokół gazety” – marsz wokół gazety, na przerwę (uderzenie w bębenek) zatrzymujemy się i kucamy na gazecie.
  • Przeskoki nad gazetą (obunóż, jednonóż).
  • Siad klęczny – gazeta leży przed dzieckiem. Dłonie oparte na gazecie – przesuwanie gazety (do przodu, do tyłu), powrót do pozycji wejściowej.
  • „Rolki” – Kartony ułożone pod stopami, naśladujemy jazdę na rolkach.
  • „Jazda na gazecie” – (siad na gazecie lub kartce A4, odpychanienie się kończynami dolnymi i górnymi).
  • Zgniatanie gazety w kulkę.

Przekładanie papierowej kulki z dłoni do dłoni, pod kolanem itp.

  • „Skrętoskłony” – „leniwa ósemka”. W rozkroku kreślenie leniwej ósemki poczynając od lewej nogi.
  • W leżeniu przodem, tyłem przekładanie papierowych kul z dłoni do dłoni.
  • Popychanie papierowych kulek czołem w marszu na czworakach.
  • Podrzucanie, chwytanie kulek.
  1. Tor przeszkód. Pokonywanie toru przeszkód z gazet np. slalom, przeskoki.
  2. Wspólny taniec do piosenki „Muzyczny stop”.
  3. Ćw. uspakajające
    – dzieci kładą na stopie opartą o piętę gazetową kulę i posuwają się do przodu, jednocześnie ręce trzymają z tyłu i utrzymują prawidłową postawę (głowa patrzy przed siebie),
    – w siadzie (kulka między stopami) unoszenie stóp do góry i delikatne położenie.
  4. Ćw. końcowe Marsz po obwodzie koła, z kulką pod brodą. Wypuszczenie kulki do wyznaczonego kosza.(ewentualnie w rytmie muzyki – Marsz).

12.Podziękowanie za udział w zajęciach.

AUTOR: Agata Szczepaniak – Masłowska

Przedszkole przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dłutowie

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...