SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT
Temat: Las i jego mieszkańcy.
Cel ogólny:
- zapoznanie ze środowiskiem przyrodniczym – las jesienią
- przestrzeganie norm społecznych i wartości
Cele operacyjne (dziecko…):
- wzbogaca wiadomości na temat zwierząt żyjących w lesie
- podaje rozwiązanie zagadki
- słucha uważnie tekstu inscenizowanego „Przyjaciele zajączka”
- stara się określić zachowanie bohaterów utworu
- reaguje na sygnał podczas zabawy ruchowej
- składa obrazek z części
- nazywa zwierzęta mieszkające w lesie
- rozpoznaje i nazywa owoce wybranych drzew
- przelicza elementy w zakresie 5 (dzieci 4-letnie), 6 i więcej (dzieci 5-6 letnie)
- koloruje obrazek według kodu
- stara się prawidłowo trzymać nożyczki (dzieci 4-letnie)
- zgodnie współpracuje w grupie i przestrzega ustalonych zasad
- chętnie uczestniczy w zabawach proponowanych przez nauczycielkę
Metody pracy:
- metody słowne
- metody czynne
- metody percepcyjne
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- grupowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualne jednolita i zróżnicowana
Pomoce dydaktyczne:
- emblematy z kasztanami, żołędziami itp. na ubraniach dzieci
- plansza lasu, kartka z wyrazem LAS
- bilety, scena teatrzyku, kukiełki
- tekst sztuki „Przyjaciele zajączka” Cz. Janczarskiego
- magnetofon, płyta CD, instrumenty muzyczne
- obrazki zwierząt pocięte na części
- kredki ołówkowe i pastelowe, kartki, kleje, nożyczki
- kosze, kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy
- karty pracy
Przebieg zajęć:
- Zabawa w kole „Witam”- dzieci ustawione w kole, nauczycielka wita się z dziećmi
w następujący sposób: witam wszystkie dzieci, które mają jesienne liście i macha ręką – dzieci z przyczepionymi do ubrania listkami również machają ręką; witam wszystkie dzieci, które mają kasztany…witam wszystkie dzieci, które mają żołędzie itd. - „O czym będzie mowa”- zagadka wprowadzająca do zajęć. Nauczycielka odczytuje treść zagadki i sprawdza poprawność odpowiedzi, odsłaniając planszę lasu.
Liściaste i iglaste drzewa w nim rosną,
Wszystkie pięknie zielenią się wiosną.
W ich otoczeniu, różne zwierzęta mieszkają,
Mieszkańcami tego miejsca się nazywają.
Znajdziesz też tam grzyby, poziomki , jagody i borówki.
Wiecie o czym mowa? Ruszcie swoje mądre główki!
- Nauczycielka prezentuje kartki z różnymi układami liter: L, A, S. Chętne dziecko odszukuje spośród nich tej, która prezentuje napis LAS.
- Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku kukiełkowego na podstawie sztuki „Przyjaciele zajączka” Cz. Janczarskiego. Nauczycielka krótko przypomina zasady zachowania się
w teatrze. Rozdanie dzieciom biletów, zajęcie określonych miejsc.
Narrator
Zabłądził zajączek w borze,
Do domu trafić nie może.
Spotkał wiewiórkę znajomą.
Zajączek
Pokaż mi drogę do domu…
Wiewiórka
Idź zajączku naprzód śmiało,
Gdy zobaczysz brzozę białą,
Zapytaj o dalszą drogę.
Więcej pomóc ci nie mogę.
Narrator
Doszedł do brzozy zajączek,
A tam – ścieżynka się plącze:
Raz w prawo skręca, raz w lewo,
Spojrzał zajączek na drzewo,
Zobaczył pstrego dzięcioła
I tak do niego zawołał:
Zajączek:
Może ty zechcesz mi pomóc,
Odnaleźć dróżkę do domu?
Dzięcioł:
Idź zajączku dróżką w prawo,
Przez jałowce skacząc żwawo.
Gdy zobaczysz krzaki malin,
Wtedy spytaj, jak iść dalej.
Narrator:
Biegł zajączek pół godziny,
A wtem patrzy…
Zajączek:
Już maliny!
Zabłądziłem w ciemnym borze.
Kto mi drogę wskazać może?
Narrator:
Naraz słyszy – skrzeczy sroka.
Sroka:
Widzę cały las z wysoka.
Teraz skręć, zajączku, w lewo.
Tam zobaczysz duże drzewo.
Pod tym drzewem jest leszczyna.
Tuż – tuż przy niej twa dolina.
Narrator:
Biegł zajączek z górki stromej. Patrzy…
Zajączek:
O, to już mój domek!
Miałem w borze przygód wiele
I nie trafiłbym tu może.
Pomogli mi przyjaciele,
Już nie będę błądził w borze.
- Wypowiadanie się dzieci na temat przedstawienia.
Nauczycielka zadaje dzieciom pytania na temat treści przedstawienia i jego bohaterów.
– Jakie zwierzęta wystąpiły w przedstawieniu?
– Co przydarzyło się zajączkowi?
– Kto pomógł mu odnaleźć drogę do domu?
– Co można powiedzieć o zwierzątkach, które mu pomogły?
- Zabawa ruchowa „Zwierzątka”.
Dzieci swobodnie podskakują po sali. Na hasło: ,,Wiewióreczka” i dźwięk dzwoneczków – podskakują na dwóch nogach, na hasło: ,,Jeż”- kładą się na dywanie i zwijają w kłębek,
na hasło: ,,Niedźwiedź” i dźwięk bębenka – chodzą po sali na czworakach.
- Praca w grupach:
I grupa – „Jesienny las” – zadaniem tej grupy jest ułożenie pociętych obrazków w całość
i naklejenie ich na kartkę. Chętne dzieci mogą wyciąć i pokolorować obrazek. Następnie dzieci podają nazwy zwierząt i umieszczają obrazki na planszy lasu.
II grupa – „Gdzie jest więcej?” – zabawa matematyczna. Dzieci z tej grupy dostają kosze,
w których znajdują się wymieszane owoce drzew: kasztany, żołędzie, szyszki i orzechy. Ich zadaniem jest nazwanie i posegregowanie owoców do odpowiedniego koszyka z sylwetką: liścia dębu, liścia kasztanowca, igieł sosny, liścia orzecha. Następnie dzieci liczą elementy
w każdym koszyku i rysują na kartce odpowiednią liczbę kropek.
III grupa – „Jesienna zgadywanka”. Dzieci mają za zadanie pokolorować obrazek według kodu oraz odpowiedzieć na pytanie: Co ukryło się na tym obrazku?”.
(karta pracy nr 1)
IV grupa – „Jesienny bukiet” – ćwiczenia grafomotoryczne. Dzieci mają za zadanie dokończyć rysowanie jesiennych liści, pokolorować je kredkami pastelowymi i wyciąć ich kontury. Następnie tworzą z nich jesienny bukiet na wspólnym kartonie.
(karta pracy nr 2)
- Prezentacja efektów swojej pracy.
AUTOR: Aneta Biegańska
Przedszkole Miejskie Nr 119 w Łodzi