SCENARIUSZ  ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH

Temat kompleksowy :Gdy patrzę w niebo.

Temat dnia: Mali odkrywcy.

  • „Mali odkrywcy”- zabawa sensoryczna, przygotowanie cieczy nieniutonowskiej z pomocą rodziców, badanie zjawiska, dotykanie, manipulowanie przedmiotami, przeliczanie, określanie kształtu, koloru- rozwijanie wyobraźni.

DATA: 07.02.2019

GRUPA: 3,4 – latki.

 

CEL GŁÓWNY:

– dziecko eksperymentuje, wzbogaca swoje doświadczenia, określa dany kolor, odpowiada na pytania, wzbogaca swoją widzę P.P.IV.12,5 (Poznawczy obszar rozwoju dziecka)

– wykonuje własne eksperymenty graficzne, tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie P.P.IV.8 (Poznawczy obszar rozwoju dziecka)

– dziecko eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki P.P.IV.7 (Poznawczy obszar rozwoju dziecka)

– wykonuje własne eksperymenty językowe, nadaje znaczenie czynnościom, nazywa je, tworzy żarty językowe i sytuacyjne, uważnie słucha i nadaje znaczenie swym doświadczeniom P.P.IV.6 (Poznawczy obszar rozwoju dziecka)

 

CELE SZCZEGÓŁOWE, dziecko potrafi:

– skupić uwagę w miarę swoich możliwości

– uważnie słuchać poleceń nauczycielki

-wypowiadać się na dany temat

– wykonywać proste zadania podczas zabawy

– współpracować w grupie i z rodzicem

-nabywać nowe doświadczenia, wzbogacać wiedzę

-utrwalać już nabyte umiejętności oraz poszerzać wiedzę

-wykonać prace plastyczną

-określić kształt, kolor przedmiotu

 

POMOCE: folia do ochrony dywanu, mąka ziemniaczana, woda, miski plastikowe, fartuszki, kulki hydrożelowe, podstawki, mleko, barwniki, patyczki z płynem, płyta CD z piosenką

Metody:

  • SŁOWNA- pogadanka, omówienie doświadczeń
  • PRAKTYCZNA- wykonanie pracy plastycznej na mleku, eksperymentu
  • OGLADOWA- pokaz wykonania zabawy ruchowej oraz wykonania pracy plastycznej, eksperymentu

Formy aktywności: działania intelektualne, działania twórcze, ruchowe, muzyczne,

Formy pracy: z całą grupą ,z rodzicem,  indywidualne.

1.Przywitanie rodziców, dzieci.

Przywitanie:  Iskierka powitania- dzieci nauczycielka stoją w kręgu trzymają się za ręce, powitanie inicjuje n-ka , rozpoczyna:

Iskierkę powitania puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.
Następnie lekko ściska dłoń dziecka stojącego obok, iskierka wędruje po cały kole.

  1.  „Mali Badacze “- rozmowa z dziećmi na temat zajęć. Wyjaśnienie dzieciom, iż zostaną odkrywcami nowych, ciekawych doświadczeń. Zwrócenie uwagi na to, że zajęcia będą odbywały się w sali, z wykorzystaniem różnorodnych substancji i przyborów – omówienie zasad bezpiecznego zachowania w trakcie prowadzonych doświadczeń.

3.Przygotowanie cieczy nieniutonowskiej, manipulowanie przedmiotami.

Nauczycielka zaprasza na dywan dzieci i rodziców, otrzymują miski, mąkę ziemniaczaną, następnie wodę, mieszają składniki do wykonania cieczy. Dzieci wraz z rodzicami wykonują różne ruchy w misce, aby poznać konsystencje oraz właściwości cieczy. Następnie n-ka rozdaje kulki hydrożelowe w różnych kolorach, dzieci wkładają je do środka, segregują wg kolorów, przeliczają ilość.

4.Zabawa ruchowa.

„Gimnastyka”- zabawa do piosenki, pokaz za n-ką.

Zadanie dla chętnych.

5.Zabawa z wykorzystaniem mleka i zabarwionej wody.

Eksperyment badawczy przy użyciu mleka, barwionej wody oraz patyczków nasiąkniętych płynem do mycia naczyń. Tworzenie własnego obrazu z pomocą rodzica- wzmocnienie więzi rodzinnych. Obserwacja połączenia mleka z płynem do mycia naczyń- wzbudzenie ciekawości u dzieci.

6.Zakończenie.

Podziękowania dla rodziców i dzieci udziału w zajęciach.

AUTOR: Alicja Przybyła

Przedszkole Publiczne w Szczyrku

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?