Interaktywne gry i zabawy dydaktyczne coraz częściej mają swoje zastosowanie w nowoczesnych metodach dydaktycznych stosowanych współcześnie w edukacji. Szczególnie w tym trudnym czasie pandemii i w dobie edukacji zdalnej.
Warto jednak zaznaczyć, że interaktywne zabawy to przede wszystkim takie, które powinny angażować zmysły najmłodszych oraz stymulować rozwój i zmuszać do kontaktu oraz współpracy. To nie bierne oglądanie, czy słuchanie bajek, a poznawanie świata i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w przygotowanej zabawie.
Musimy jednak pamiętać, że opracowane przez nas gry i zabawy powinny mieć na celu rozwijanie u dzieci takich umiejętności jak logiczne myślenia, koncentracja i uwaga.
Należy jednak pamiętać, że taka forma nauki i zabawy nie może być wiodąca, powinniśmy ją traktować jako uatrakcyjnienie naszych działań edukacyjnych w przedszkolu oraz w domu. W dobie edukacji zdalnej bardzo trudno przygotować zajęcia z myślą o najmłodszych odbiorcach dlatego warto wykorzystać mocne strony internetu oraz urządzeń elektronicznych i dać dzieciom dostęp do tych treści, które będą wspierać ich rozwój. Takie zadania wykonujemy bezpośrednio na urządzeniu takim jak komputer, smartfon czy tablet bez konieczności wydruku. Bo musimy mieć świadomość, że to właśnie z problemem wydruku niejednokrotnie mierzą się rodzice naszych podopiecznych w czasie korzystania z opracowanych przez nas zadań podczas grupowej kwarantanny lub wprowadzonego lockdown’u.
Do przygotowania interaktywnych zadań i gier warto wykorzystać poniższe aplikacje i programy.
- LearnigApps (https://learningapps.org/)
- Wordwall (https://wordwall.net/pl)
- Genially (https://genial.ly/)
- Canva (https://www.canva.com/)
- QUIZIZZ (https://quizizz.com/)
- Puzzel (https://puzzel.org/pl)
- Quiver (https://quivervision.com/) aplikacja do ożywiania kolorowanek
- PowerPoint do tworzenia prezentacji
W kolejnych postach będziemy prezentowali Wam jakie gry i zadania można przygotowywać dla dzieci z wykorzystaniem powyższych programów i aplikacji. Dajcie znać w komentarzach, czy bylibyście zainteresowani uczestnictwem w webinariach i filmikach instruktażowych, z których dowiedzielibyście się jak prosto i szybko korzystać z wymienionych programów 🙂