Już za kilka dni będziemy obchodzić jedno z ważniejszych świąt narodowych, jakim jest Dzień Niepodległości, który przypada na 11 listopada. To ważne święto, które również obchodzimy w przedszkolu.  Podczas takich zajęć naszym celem jest przede wszystkim kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości oraz poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny. Jest to również wspaniała okazja, by porozmawiać o tym, czym jest patriotyzm czy sama niepodległość. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie kilka pomocy oraz pomysłów na realizację tego bloku tematycznego z przedszkolakami.

POLSKA – MÓJ KRAJ!

Podczas zajęć obejrzyjcie ilustracje lub fotografie przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca Polski. Wykorzystajcie mapę, na której możecie wskazywać góry, rzeki, miasta, morze itd. Dodatkowo możecie wykorzystać poniższe plansze.

PLIK DO POBRANIA: plansze POLSKA (2)

JESTEM POLAKIEM! JESTEM POLKĄ!

Podczas tych zajęć warto zwrócić dzieciom uwagę na to, czym jest patriotyzm, choć wiem, że wyjaśnienie tego podjęcia nie należy do najłatwiejszych. Warto zaznaczyć, że wszyscy jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce, a przy tej okazji przypomnijcie sobie z dziećmi ich imiona i nazwiska, nazwę miejscowości, w której mieszkacie oraz adres.

CZYM JEST TA NIEPODLEGŁOŚĆ?

Niepodległość to dość trudne pojęcie, dlatego warto zaprezentować jego znaczenie podczas zabawy. Do zabawy możecie wykorzystać szablon Polski (np. wydrukowany na dużym arkuszu papieru). Poproście troje dzieci (kraje zaborcze), aby rozerwały szablon na trzy części. Zauważycie, że niewiele zostało, następnie pozostałe dzieci mogą spróbować złożyć szablon w całość (odzyskiwanie niepodległości). Zauważymy, że nasz szablom będzie zapewne wyglądać nieco inaczej, ale znów będzie to Polska. Taki kreatywny sposób może pomóc dzieciom zrozumieć, na czym dokładnie polegało odzyskiwanie niepodległości.

SYMBOLE NARODOWE!

W Polsce mamy trzy symbole narodowe: hymn, godło oraz flagę. Warto przybliżyć dzieciom znaczenie tych symboli. Możecie to tego wykorzystać poniższe plansze oraz karty pracy.

PLIK DO POBRANIA:

W RYTMIE POLONEZA!

Podczas zajęć patriotycznych warto również skupić się na tradycyjnych elementach polskiej kultury, takich jak polonez. Kroki nie są trudne, a dzieci na pewno podczas wspólnego tańca będą miały wiele radości. Melodię można również wykorzystać podczas wielu zabaw ruchowych np. “POLSKA FLAGA”, a do zabawy potrzebujecie pasków bibuły w kolorze białym i czerwonym. Połowa dzieci otrzymuje paski białe, a druga połowa paski czerwone. Zadaniem dzieci w czasie muzyki jest poruszanie się do jej melodii, na przerwę dzieci dobierają się w pary, tworząc flagę narodową.

DEKORACJA BIAŁO – CZERWONA!

Poniżej znajdziecie pliki do pobrania z literkami, z których możecie ułożyć między innymi takie napisy jak: POLSKA, DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI, 11 LISTOPDA, NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Szablony liter są czarno – białe, dlatego proponuję by część z nich wydrukować na białych kartkach, a część na czerwonych.

PLIK DO POBRANIA:

BAZGROŁKOWE INSPIACJE!

Możecie również z bazgrołkami, poznać symbole narodowe, a >>>TUTAJ<<< znajdziecie bazgrołkowe materiały 🙂

A jakie Wy macie pomysły na realizację tego tematu? Podzielcie się nimi w komentarzach poniżej.

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?