Historia człowieka jest bardzo rozciągnięta w czasie… ja jednak przygotowując poniższą prezentację oraz pomoce skupiłam się na okresie Paleolitu oraz Neolitu, gdzie rozwój człowieka był naprawdę ogromny. Przed przygotowaniem swoich zajęć zachęcam do tego, aby poczytać najpierw na ten temat, bo zamieszczone przeze mnie materiały nie są “gotowcem” i bez przygotowania może być Wam trudno wytłumaczyć niektóre rzeczy. Dodam, że w dziejach ludzkości wyróżnimy wiele nazw, które określały człowieka pierwotnego rozpoczynając od Australopiteka, a kończąc na Homo sapiens sapiens. Ja roboczo przyjęłam, że o historii człowieka pierwotnego opowie Roo, mały jaskiniowiec, który żyje na przełomie Paleolitu i Neolitu w epoce Kamienia gładzonego 🙂

Jakie materiały przygotowałam? No cóż poniżej znajdziecie prezentację multimedialną, tekst krótkiego wiersza oraz kilka plansz, które mogą Wam się przydać podczas realizacji tego tematu. Natomiast na stronie znajdziecie jeszcze inne materiały dotyczące prehistorycznego świata np. prezentację oraz plansze przedstawiające dinozaury, które wyginęły na wiele milionów lat przed pojawieniem się pierwszych ludzi 🙂


W CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO

PowerPoint 2016

Prezentacja oraz animacje otwierają klikając w myszkę. W ten sposób sami decydujecie ile czasu poświęcicie na poszczególne slajdy. Zadaniem nauczyciela podczas odtwarzania prezentacji jest czytanie tekstów wypowiadanych przez Roo.

PLIK DO POBRANIA: W CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO 2016 prezentacja multimedialna


“W czasach człowieka pierwotnego…”

(fragment)

Prehistoria to odległe czasy…

Gdzie swój początek człowiek pierwotny zaczyna.

W tych czasach ja właśnie mieszkałem – Rooo jaskiniowiec mały.

W odróżnieniu od Was moi przedszkolni przyjaciele

nie nosiłem ubrań, ale skóry zwierząt wisiały na mym ciele…

AUTOR: Magdalena Tokarczyk

TEKST DO POBRANIAW CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO tekst


PLANSZE

PDF

Poniżej znajdziecie kilka plansz, które możecie wykorzystać podczas czytania wiersza i nie tylko…

W CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO plansza 1

W CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO plansza 2

W CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO plansza 3

W CZASACH CZŁOWIEKA PIERWOTNEGO plansza 4


PREHISTORYCZNE ZABAWY Z JASKINIOWCAMI

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na prehistoryczne zabawy i nie tylko…

RYSUNKI NA SKAŁACH

Taką pracę plastyczną możecie wykonać na dwa sposoby. Pierwszy przeprowadzicie w sali 🙂 i będziecie potrzebować płaskich kamieni dla każdego dziecka oraz farb, którymi przedszkolaki wykonają swój rysunek za pomocą swoich palców :). Jeżeli jest ciepło takie kamienne rysunki możecie wykonać na chodniku przedszkolnym lub na kamykach znalezionych na ogrodzie za pomocą kolorowej kredy.

OKRZYKI JASKINIOWCÓW

Zainspirowana dobrze mi znanym animowanym bohaterem prehistorycznego świata – Fredem Flinstonem – wymyśliłam zabawę OKRZYKI JASKINIOWCÓW. Zadaniem dzieci jest powtarzanie za nauczycielem okrzyków ludzi pierwotnych: cicho (gdy nauczyciel pokazuje małą maczugę) oraz głośno (gdy nauczyciel pokazuje dużą maczugę). Okrzyki mogą być następujące: JABA DABA DUUU!, Rrrr Roo!, UGA BUGA! 🙂 przedszkolaki również mogą same wymyślać takie okrzyki 🙂 na pewno będzie przy tym wspaniała zabawa…

PRYMITYWNE NACZYNIA LUDZI PIERWOTNYCH

Czyli lepienie z masy solnej różnych naczyń, które mogłyby przydać się prehistorycznym ludziom 🙂 po wyschnięciu dzieci mogą pomalować swoje naczynia. Możecie również zamiast masy solnej użyć gliny 🙂

POLOWANIE JASKINIOWCÓW

Jest to zabawa ruchowa, podczas zabawy dzieci odtwarzają historyjkę opowiadają przez nauczyciela np. Tym razem mały Roo wybrał się ze swoim ojcem na polowanie. Razem z tatą zaczęli szukać śladów zwierząt (dzieci szukają śladów). Gdy znaleźli trop, ruszyli po śladach, które mieli nadzieję doprowadzą ich do zwierzęcia.  Musiał być bardzo cicho… wspólnie z tatą powoli skradali się (dzieci skradają się). Niestety tym razem ślady urwały się przy strumieniu… Roo był zmuszony nazbierać jagód i grzybów, które rosły wkoło (dzieci zbierają). Może następnym razem uda im się upolować jakieś zwierze, dzisiaj musi wystarczyć im to co zebrali… (dzieci maja smutne buzie). Po skromnej kolacji pora iść spać, Roo kładzie się w pobliżu ogniska i zasypia (dzieci udają, że zasypiają).

A Wy jakie macie pomysły dotyczące człowieka pierwotnego?

Piszcie w komentarzach pod postem 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

 

Materiały opracowałam na podstawie artykułów:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Prehistoria
  • http://muzeum-zamek.pl/prehistoria-na-tropach-jaskiniowcow/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Paleolit
  • http://eszkola.pl/historia/paleolit-charakterystyka-5476.html?strona=3
  • http://historia.opracowania.pl/podstawowa/o_%C5%BCyciu_ludzi_pierwotnych/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Neolit
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Paleolityczny_styl_%C5%BCycia
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_jaskiniowy

 

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?