Scenariusz Dnia Jabłka
Temat: Dzień Jabłka
Cel: Poznanie różnych rodzajów jabłek, zachęcenie do jedzenia jabłek, zabawy ruchowe i edukacyjne, słuchanie wiersza oraz piosenki.
Przebieg dnia:
- Powitanie:
- Wszystkie dzieci przychodzą ubrane na czerwono.
- Nauczyciel wita dzieci i opowiada o planie dnia.
- Poznawanie rodzajów jabłek:
- Prezentacja różnych rodzajów jabłek: Ligol, Jonagold, Szara Reneta, Gala.
- Dzieci oglądają jabłka, dotykają ich i poznają ich nazwy.
- Degustacja jabłek:
- Dzieci próbują kawałki różnych jabłek – przypomnienie o myciu owoców przed jedzeniem.
- Rozmowa o smakach i różnicach między jabłkami: miękkie, twarde, kwaśnie, słodkie, winne, soczyste itp.
- Dlaczego warto jeść jabłka:
- Nauczyciel opowiada o korzyściach zdrowotnych jedzenia jabłek.
Jabłka są postrzegane jako jedne z najzdrowszych owoców. Składające się z wody, to wygodna przekąska w trakcie dnia, gdy do kolejnego większego posiłku zostało kilka godzin. Ze względu na swoją konsystencję, jabłko jest owocem sycącym – nasz mózg rejestruje, że objętościowo spożył spory posiłek, spokojnie więc wytrzymamy do obiadu lub kolacji.
Omówienie witamin zawartych w jabłkach:
Jabłko ważne źródło witamin C, E, K, a także witamin z grupy B, a także – beta-karotenu. Znajdziemy w nich także ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez, sód, potas, fosfor oraz cynk. Wiele z dobroczynnych substancji odżywczych znajduje się w skórce jabłka – dlatego dobrze jest zjadać te owoce nieobrane. Przedtem jednak musimy pamiętać o dokładnym umyciu owocu, a nie przecieraniem od niechcenia chusteczką lub rękawem. Wiele osób ceni przede wszystkim jabłka za wysoką zawartość błonnika, który wspiera prawidłową pracę układu trawiennego.
- Zabawy edukacyjne:
- Przeliczanie jabłek: Dzieci liczą jabłka i porównują w którym koszyku jest ich więcej.
- Toczenie jabłek: Konkurs na najdalsze toczenie jabłka.
- Bieg z połówką jabłka: Dzieci na placu przedszkolnym ustawione są w dwóch rzędach. Pierwsze dziecko z każdego rzędu dostaje połówkę jabłka. Przedszkolaki biegną po terenie w kształcie kwadratu. Pierwsze dzieci z rzędu biegną w przeciwnych kierunkach po kwadracie, gdy się mijają wymieniają się połówkami jabłka. Dobiegają do swojego rzędu i wręczają polówkę kolejnemu dziecku, które znowu biegnie i wymienia się owocem z przedszkolakiem z drużyny kolejnej i tak, aż wszystkie dzieci ukończą bieg.
- Szukanie jabłek: Dzieci szukają ukrytych jabłek w sali.
- Słuchanie wiersza:
- Nauczyciel czyta wiersz Jana Brzechwy „Entliczek pentliczek”.
- Rozmowa o treści wiersza, zwrócenie na elementy komiczne.
- Burza mózgów „Co można zrobić z jabłek” – zapisanie odpowiedzi dzieci na dużym arkuszu.
- Zabawy przy piosence:
- Zabawy ruchowe przy piosence „Niosły dzieci z sadu”.
8. Wykonanie pracy plastyczna. Robaczek na jabłku.
Materiały:
- Różne rodzaje jabłek, koszyki.
- Duży arkusz papieru, nożyczki, klej, panier kolorowy.
- Tekst wiersza „Entliczek pentliczek”.
- Nagranie piosenki „Niosły dzieci z sadu”.
Bibliografia:
https://takeafruit.pl/blog/odmiany-jablek/
https://smartmamaakk.blogspot.com/2015/09/entliczek-pentliczek.html – zdjęcie pracy plastycznej
- Małgorzata
- marrgo@vp.pl