Grupowy kalendarz adwentowy w przedszkolu to świetna okazja, by wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój oraz wzbogacić ich wiedzę o tradycjach, zwyczajach i symbolice związanej z Bożym Narodzeniem. Każdy dzień grudnia może przynieść nowe, ciekawe wyzwanie i okazję do nauki. Oto kilka pomysłów, jak uzupełnić kalendarz adwentowy o elementy edukacyjne:

1. Świąteczne opowieści i bajki

Codziennie dzieci mogą odkrywać krótką świąteczną opowieść lub fragment książki, która opowiada o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Może to być baśń, opowieść o Świętym Mikołaju, historii o narodzinach Jezusa, czy o reniferach. Po każdej historii można przeprowadzić dyskusję i zapytać dzieci, co najbardziej im się podobało.

2. Kolędy i piosenki bożonarodzeniowe

Każdego dnia dzieci uczą się jednej zwrotki znanej kolędy lub piosenki bożonarodzeniowej. Można je śpiewać na końcu dnia lub podczas porannego rytuału. Przy okazji dzieci poznają tradycje muzyczne związane z tym czasem.

3. Świąteczne zwyczaje i tradycje

W każdym okienku kalendarza można ukryć informację o innej tradycji bożonarodzeniowej z różnych krajów: np. jak w Niemczech świętuje się Wigilię, jakie są tradycje w Hiszpanii, czy jakie potrawy jada się w Polsce w tym czasie. Dzieci mogą też poznać znaczenie symboli świątecznych (choinka, gwiazda betlejemska, opłatek itp.).

4. Zabawy sensoryczne i artystyczne

Kalendarz adwentowy może zawierać propozycje działań rozwijających zmysły dzieci, takich jak malowanie, lepienie z plasteliny, dekorowanie pierników, przygotowanie ozdób choinkowych, czy zabawy w zapachy (np. wąchanie przypraw korzennych: cynamonu, goździków). Tego typu aktywności rozwijają zdolności manualne i twórcze.

5. Zagadki i łamańce językowe

W kalendarzu mogą pojawiać się codzienne zagadki lub łamańce językowe związane z tematyką świąt. Na przykład zagadki o Świętym Mikołaju, reniferach, gwiazdce, czy o prezentach. Takie zadania rozwijają logiczne myślenie, a także pozwalają dzieciom na zabawę słowami.

6. Czas na dobroć i pomoc

Adwent to czas oczekiwania i przygotowań na Boże Narodzenie, ale również czas czynienia dobra. Można wprowadzić elementy dobroczynności: dzieci mogą przygotować kartki świąteczne dla starszych osób, zebrać dary dla potrzebujących, lub stworzyć wspólne życzenia dla rodzin. To wspaniała okazja do nauki empatii i solidarności.

7. Zabawy ruchowe i tańce bożonarodzeniowe

Każdego dnia dzieci mogą wykonywać ruchową zabawę związaną z tematem świąt: skakanie jak renifery, tańczenie do kolęd, chodzenie z „prezentami” (kartonami) w rękach, czy tworzenie łańcucha choinkowego w zabawie grupowej. Tego typu zabawy rozweselają i angażują dzieci w fizyczny sposób.

8. Poznawanie świątecznych symboli

Można organizować zabawy edukacyjne, podczas których dzieci uczą się o symbolach Bożego Narodzenia: choinka, szopka, gwiazda betlejemska, aniołki, prezent. Każdego dnia dziecko może np. narysować lub stworzyć dany symbol, a na koniec wspólnie stworzyć „kalendarz świąteczny” z pracami plastycznymi.

9. Rozwijanie słownictwa

Kalendarz adwentowy to także doskonała okazja, by wzbogacić słownictwo dzieci. Można wprowadzać nowe słowa związane z Bożym Narodzeniem, takie jak: bombki, opłatek, wigilijna kolacja, wieniec adwentowy, 12 potraw, itp. Dzieci mogą wymyślać krótkie opowieści lub rysunki związane z tymi słowami.

10. Edukacja matematyczna

Codzienne zadanie może być również matematyczne – np. liczenie gwiazdek na choince, układanie liczb związanych z datą (np. 1 grudnia – 1 gwiazdka, 2 grudnia – 2 prezenty), układanie klocków, czy tworzenie prostych zadań do rozwiązania w grupach.

Taki kalendarz adwentowy nie tylko angażuje dzieci w przygotowania do Świąt, ale także rozwija ich zdolności poznawcze, manualne, społeczne i emocjonalne. Wspólne otwieranie okienek może stać się codziennym rytuałem, który wprowadza przedszkolaki w atmosferę radości i oczekiwania na Boże Narodzenie.

A jak wprowadzić kalendarz adwentowy? Można wykorzystać na przykład opowiadanie, które znajdziecie w plikach do pobrania poniżej wraz z KSIĘGĄ ADWENTOWYCH ZADAŃ DLA PRZEDSZKOLAKA.

PLIKI DO POBRANIA:

Na stronie znajdziecie jeszcze inne pomysły na kalendarze adwentowe i zadania do wykonania 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?