Tematyka zajęć: TEN NIESAMOWITY WIATR.

METODY: czynne, oglądowe, słowne.

FORMY: praca z całą grupą, działalność indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje przedstawiające sytuacje: PO CZYM POZNAJEMY, ŻE WIEJE WIATR, papierowe i kolorowe wiatraki, chusta animacyjna, bibuła, płyta CD z nagraniem utworu muzycznego i odgłosów natury – wiatru, wichury, deszczu, burzy, tamburyno, trójkąt, kij, arkusz papieru, serwetka, tektura, folia, suszarka do włosów, piłeczka pingpongowa, kulki bibuły.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie. Wprowadzenie do tematu zajęć zagadką.
2. Rozmowa z dziećmi na temat: Czy wiatr można zobaczyć i kiedy? Po czym poznajemy, że wiatr wieje?

3. Wysłuchanie odgłosów wiatru. Określanie nazw wiatru w zależności od jego siły: wiaterek, wichura, huragan.

4.  „Wietrzyk” – ćwiczenia oddechowe – dmuchanie na paski bibuły silniej i słabiej tak, aby się poruszyła.

5. Doświadczenie „Na przekór grawitacji”

Podłączamy suszarkę do prądu i ustawiamy ją na najwyższą moc i największy nawiew. W drugą rękę bierzemy piłeczkę i umieszczamy ją nad wylotem powietrza suszarki. Kiedy poczujemy wyraźnie wciąganie piłeczki, puszczamy ją. Można kierować nawiew pod kątem, a piłeczka i tak będzie poddawała się podmuchowi powietrza.

Wniosek: Możemy zauważyć, że piłeczka unosi się pod wpływem podmuchu powietrza z suszarki. Dzieje się tak, ponieważ powietrze z suszarki jest niższe niż wokół.
6. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną: WIATR, WICHURA, DESZCZ, BURZA, ŚNIEŻYCA, GRAD.

7. Wykonanie wiatromierza,

Obserwacja ruchu powietrza: arkusza papieru, serwetki, tektury oraz folii odcinamy pasek. Na jednym końcu każdego materiału robimy dziurkę. Przywiązujemy paski do kija – najlżejszy na czubku, najcięższy u dołu. Wychodzimy z wiatromierzem na zewnątrz i obserwujemy jego działanie (niektóre materiały poruszają się na wietrze, inne nie).

8. Ewaluacja – dzieci podnoszą do góry rękę na znak, że zajęcia były dla nich ciekawe, jeśli nie – trzymają rączki na kolanach.

9. Podsumowanie zajęć: Czego dowiedziałeś się dziś o wietrze?

AUTOR: Ewelina Sojda

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?