NA STRAGANIE scenariusz zajęć

Temat:  Na straganie – zajęcia dydaktyczne  połączone z inscenizacją oraz plastyczną ilustracją wiersza J. Brzechwy – zintegrowane zajęcie otwarte z udziałem rodziców

Cel główny:

–   rozwijanie mowy

–   utrwalanie informacji o warzywach i owocach

–   rozwijanie kreatywności, wyobraźni, umiejętności planowania
–   usprawnianie motoryki małej

–   wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się nożyczkami
Cele szczegółowe:

Dziecko:
–    uważnie słucha

–    wypowiada się na określony temat
–    rozpoznaje warzywa;

–    wycina, tworzy
–    współpracuje w zespole

–    zna zasady bezpiecznego korzystania z przyborów.
Metody pracy:

–    czynne – zadań stawianych do wykonania,
–    percepcyjne – obserwacji i pokazu,
–    słowne – rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
–    ekspresji ruchowej.
Formy:

–    indywidualna
–    zbiorowa
Środki dydaktyczne:

wiersz J. Brzechwy „Na straganie”, zagadki o warzywach i owocach, skrzynia pełna owoców i warzyw (dynia, dynia ozdobna, cukinia, burak, ziemniak, marchew, seler, pietruszka, por, śliwka, gruszka, jabłko, kalarepa), kartonowe koszyki, sylwety jarzyn i owoców, kolorowy papier, nożyczki, klej

 

Przebieg:
1. Powitanie dzieci: „Wszyscy są witam Was”- dzieci wstają i witają się z uczestnikami

zajęcia.

  1. Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”, ilustrowanego sylwetami jarzyn.
  2. Próba wymienienia warzyw występujących w tekście.
  3. Rozpakowanie skrzyni: dzieci po kolei losują owoc lub warzywo i próbują wskazać ich

nazwę.

  1. Zagadki jarzynowo – owocowe czytane przez rodziców.
  2. Zabawa ruchowa „Pomidorek nasz malutki rośnie duży, okrąglutki. Rośnie, rośnie, że aż

strach, przerwał miarę no i trach!” – co można zrobić z pomidorów? (powtórzenie zabawy

z innym warzywem wybranym przez dzieci). Rodzice bawią się razem z dziećmi.

  1. Omówienie przygotowanych środków dydaktycznych, oraz sposobu

wykorzystania ich w pracy twórczej.

  1. Praca plastyczna „Kosz z warzywami”- dzieci w środku kosza wklejają sylwety warzyw

i owoców według własnego pomysłu. Chętne dzieci mogą wykonać warzywa i owoce

samodzielnie. Rodzice czynnie wspomagają dzieci w pracy plastycznej.

  1. Wystawa prac plastycznych oraz wspólne zdjęcie do Kroniki przedszkolnej.
  2. Nauczyciel dziękuje dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.
  3. Poczęstunek dla dzieci – mieszanka warzyw i owoców do chrupania.
  4. Informacja zwrotna od rodziców i gości (wielkie sylwety jabłka, gruszki i śliwy, mazaki).

 

Przebieg oraz czas trwanie zajęć może ulec zmianom i zostać dostosowany do kondycji i możliwości dzieci uczestniczących w zajęciach.

AUTOR: Monika Lechowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Our team delivers reliable solutions tailored to your specific needs. We prioritize quality and customer satisfaction in every project.

Address :

Info :

Best KINDERGARTEN Theme

All Demos Included

With Kindergarten WordPress Theme you will have everything you need to create a memorable and enchanting online presence. Start create your dream education site today.