SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: Ubieramy choinkę

Cele główne:

– Wzbogacenie wiedzy dzieci na temat tradycji ubierania choinki.

Cele szczegółowe:

-Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi, budowania zdań

-Rozwijanie sprawności ruchowej

-Rozwijanie kreatywności

-Rozwijanie aktywności muzyczno ruchowej i kształtowanie poczucia rytmu

– Dostarczanie bodźców sensorycznych

-Rozwijanie motoryki małej  oraz motoryki dużej

Forma pracy:

– praca z całą grupą,

– indywidualna

Metody:

– słowne,

– czynne – zadania do wykonania

– aktywizujące – ekspresja ruchowa

Środki dydaktyczne: choinka, ozdoby choinkowe, kawałki bibuły, spinacze do bielizny, sylwety aniołka, gwiazdki oraz bombek, Płyta CD, szarfy, szablon bombki, klej w płynie, pędzel do nakładania kleju, kolorowe cekiny, brokat w kleju.

Część wstępna

1.      Nauczyciel przygotowuje pudełko wypełnione kawałkami zielonej bibuły ozdobami na choinkę ( np. trzy żółte bombki, trzy czerwone, trzy niebieskie  (bombki najlepiej żeby były plastikowe), jeden aniołek, jedna gwiazdka. Zadbaniem dzieci jest wyjąć z pudełka kawałki bibuły za pomocą spinaczy do bielizny.

2.      Swobodna rozmowa na temat choinki oraz zwyczaju ubierana choinki, określanie czy choinka jest niska czy wysoka, jakiego jest koloru itd.

3.      Zabawa kształtująca percepcję wzrokową- Choinkowe „odzworowanki”

Nauczyciel rozdaje dzieciom wycięte sylwety aniołka, gwiazdki oraz bombek w takich samych kolorach jak te w pudełku. Dzieci układają ozdoby choinkowe. w taki sam sposób jak nauczyciel

4.      Taniec wokół choinki do piosenki „ Choinka piękna jak las”.

1.      Stała pod śniegiem panna zielona
Nikt prócz zająca nie kochał jej
Nadeszły święta i przyszła do nas
Pachnący gościu, prosimy wejdź!

Ref. Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!

2. Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach
życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

Ref. Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!

5.      Dekorowanie choinki wg. instrukcji nauczyciela. Nauczyciel prosi np. chętne dziecko, żeby powiesiło na choince czerwoną bombkę, następie prosi inne dziecko, aby powiesiło niebieską bombkę pod  czerwoną lub aniołka obok niebieskiej.

6.      Dzieci wraz z nauczycielem dekorują choinkę według własnego pomysłu pozostałymi ozdobami.

7.      Zabawa ruchowa „Choinka”. Nauczyciel wybiera pięć osób, które będą choinkami następnie daje im zielone szarfy, pozostałym dzieciom rozdaje emblematy z wizerunkiem prezentu. Dzieci tańczą do nagrania piosenki „Choinka piękna jak las” . Na przerwę w muzyce dzieci- choinki stają nieruchomi z rozłożonymi rękami. Dzieci- prezenty mają za zadanie jak najszybciej kucnąć pod dzieckiem, które jest choinką.

8.      Praca plastyczna „Choinka”. Materiały: szablon, klej w płynie, pędzel do nakładania kleju, kolorowe cekiny, brokat w kleju.  Dzieci dostają szablon bombki, smarują klejem, posypują cekinami, lekko dociskają cekiny, następnie zsypują nadmiar.

9.      Dzieci dekorują choinkę zrobionymi przez siebie ozdobami

10.  .Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.

 

AUTOR: Barbara Gromala

Zespół Szkoły i Przedszkola w Zbludzy

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?