SCENARIUSZ DLA DZIECI 5-6 LETNICH
Temat: „PIESZY RAJD EKOLOGICZNY – „BEZPIECZNIE ROSNOWSKIM SZLAKIEM –
Cele ogólne:
– budowanie emocjonalnego związku dzieci ze światem przyrody,
– kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych,
– rozbudzanie ciekawości poznawczej.
– propagowanie czynnego wypoczynku na łonie natury
– kształtowanie współodpowiedzialności za wykonanie zadania
Cele szczegółowe:
dziecko:
– uważnie obserwuje środowisko,
– prawidłowo segreguje odpady
– rozumie konieczność dbania o środowisko.
– wie, jak należy zachować się w lesie,
– traktuje przyrodę z szacunkiem i wrażliwością.
– dostrzega walory środowiska przyrodniczego
– rozwiązuje zagadki i rebusy
– aktywnie uczestniczy w zabawach
– współdziała w wykonywaniu zadań
– zna zasady poruszania się w terenie
Podstawa programowa:
Osiągnięcia dziecka na koniec wychowania przedszkolnego:
I.4 komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.
I.5 uczestniczy w zabawach ruchowych, wykonuje różne formy ruchu
I.6 inicjuje zabawy konstrukcyjne, majsterkuje, buduje, wykorzystując zabawki, materiały użytkowe, w tym materiał naturalny;
II.11 dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
III.5 współdziała z dziećmi w zabawie ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III.8 obdarz uwagą inne dzieci i osoby dorosłe
IV.2 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego,
IV.5 odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV.12 klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia,
IV.18 posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;
Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
- słowna: objaśnianie i instrukcja, rozmowa
- oglądowa: pokaz, obserwacja
Formy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: koperty z zadaniami, zbiory przyrodnicze ( np., kasztany, szyszki, kamienie, kijki), kłódki z kluczykami, zagadki, rebusy, kolorowe papiery ordery, koce, worki na śmieci, lupy, śmieci, Pan Skarpeta – znana dzieciom pacynka
Przebieg:
- Odczytanie listu od „Cosia”. Zał. nr 1
- Zapoznanie dzieci z celem spotkania
- Rozmowa na temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach i w lesie.
- Przemarsz do pobliskiego lasu
- Stacja I. Kolory natury Zał. nr 2
Każda z grup losuje po 2 kolorowe papierki. Zadaniem każdej z grup będzie baczne obserwowanie przyrody podczas rajdu i znalezienie dokładnie takich samych kolorów w naturze. Należy zwrócić uwagę aby dzieci nie zbierały okazów, a jedynie obserwowały je i zapamiętywały. (Można poprosić panie o wykonanie zdjęcia) Na zakończenie rajdu każda grupa opowiada o doświadczeniach związanych z wykonywaniem zadania.
Za poprawne wykonane zadanie każda z drużyn otrzyma sprawność Leśnego detektywa
- Stacja II. Zagadki i Rebusy
Dzieci 5l. Rozwiązywanie zagadek słownych Zał. nr 3
Dzieci 6l Rozwiązywanie rebusów Zał. nr 4
- Stacja III Akcja – segregacja Zał. nr 5
Na kłódkach znajdują się kosze na śmieci w różnych kolorach na kluczach obrazki ze śmieciami. Zadaniem dzieci będzie otworzyć kłódkę dopasowując śmieć do właściwego kosza.
- 8. Stacja IV Quiz z wiedzy przyrodniczej Zał. nr 6
Zadaniem dzieci będzie wybrać z pośród innych prawidłową odpowiedź
9 . Stacja V Kółko – krzyżyk Zał. nr 7
Należy narysować na ziemi lub ułożyć z patyków planszę do gry. Z materiału przyrodniczego będą pionki (kamienie, kasztany. Przedstawiciele 2 drużyn mają za zadanie rozegrać rundę gry w kółko i krzyżyk.
- 10. Stacja VI Promujemy Ekologię Zał. nr 8
Wymyślenie przez każdą z grup okrzyku- hasła promującego ekologiczny styl życia.
- Stacja VII Piknikujemy Zał. nr 9
Dzieci poznają rozwiązanie zagadki kim jest pan Coś, dzielą się spostrzeżeniami z pierwszego zadania – Kolory natury, odpoczywają na kocykach i spożywają prowiant.
- Zabawy do wyboru w stacjach zadaniowych
– Leśne obrazki – układanie obrazków z materiału przyrodniczego
– Sprzątamy las – zadaniem dzieci będzie posprzątanie śmieci. Ustawiając się w pary transportują za pomocą dwóch kijków śmieci do worka.
– Szyszką do celu – rzuty do celu
– Mali ciekawscy– obserwacja przyrody przez lupy, zawężone pola
- Powrót do przedszkola, rozdanie odznak.
Opracowanie: Ewa Wochna
Przedszkole Samorządowe w Rosnowie
Bibliografia:
Nowe gry i zabawy dla badaczy przyrody Martyna Wagner wyd. JEDNOŚĆ HERDER
Kształtowanie odpowiedzialności za środowisko naturalne w przedszkolnej edukacji przyrodniczej Kinga Pietrasik-Kulińska Dorota Szuba
Leśne gry i zabawy Opracowanie: Agata Preuss www.lesneprzedszkola.pl
Quizy i zagadki ekologiczne dla dzieci www.wikikids.pl
www.drukowanki.pl