NADCHODZĄ ŚWIĘTA scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia

Temat:  „Nadchodzą święta”

Cele ogólne:

  • zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi:
  • wzbogacenie słownictwa,
  • kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
  • rozwijanie słuchu
  • pobudzanie do aktywnego słuchania muzyki, rozwijanie poczucia rytmu
  • umiejętność korzystania z wybranych technologii
  • rozwijanie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej.

Cele szczegółowe:

dziecko:

zna zwyczaje bożonarodzeniowe oraz  poszerza słownictwo związane z Bożym

Narodzeniem

– określi ilość sylab w wyrazie oraz podejmie próby określenia głoski w nagłosie

– aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, rytmicznych, naśladowczych: Zabawa z

  kostką, Świąteczne porządki, Jingle bells

– doskonali umiejętności w zakresie percepcji: słuchowej, wzrokowej, ruchowej.

– wykonuje gesty zgodnie z obranym schematem

– korzysta ze smartfona, tablicy multimedialnej w określonym zakresie

– złoży życzenia swoim bliskim

– doskonali umiejętność skupienia uwagi

– doskonali umiejętność współpracy

 

Podstawa programowa:

Osiągnięcia dziecka na koniec wychowania przedszkolnego:

I.5  uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, wykonuje różne formy ruchu.

III.2 odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny,

III.5  ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych, współdziała z dziećmi w zabawie.

IV.2 wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego, rozróżnia głoski na początku w wybranych prostych fonetycznie słowach

IV.5  odpowiada na pytania,

IV.7 eksperymentuje rytmem, ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki.

IV.19 podejmuje aktywność poznawczą, np. korzystanie z nowoczesnej technologii itd.

Metody:

– elementy metody Batti Strauss,

– czynna – samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania własną działalnością dziecka,   zadań stawianych do wykonania

– słowna – rozmowy, objaśnienia, instrukcje,

– oglądowa – obserwacja, prezentacja,

Formy:

indywidualna, zbiorowa, w parze

Środki dydaktyczne: ilustracje, tablica multimedialna, laptop, odtwarzacz płyt,  telefon, płyta CD, latarka, krzesełka, statyw, rekwizyty do zdjęć.

 

Przebieg:

 

  1. Powitanie – zabawa

Zabawa odbywa się w kręgu. Nauczyciel wita wszystkich i pokazuje tajemniczą kopertę, która będzie powitalnie krążyła i „przeskakiwała” z rąk do rąk.
Wędrówce koperty towarzyszy rytmicznie skandowana / śpiewana wyliczanka:

Jak to miło i wesoło
Gdy koperta krąży wkoło
Weź kopertę teraz ty
Zajrzyj do niej, raz dwa, trzy!

Ten, kto trzyma w ręku kopertę, kiedy skończy się wyliczanka, ma prawo wyjąć z niej jedną karteczkę.
Kładzie ją na środku, wszyscy patrzą, co na niej jest narysowane. Zabawa toczy się do momentu wyjęcia z koperty ostatniej karteczki z rysunkiem.

  1. Co łączy te obrazki?– swobodne wypowiedzi dzieci.
    Obrazki wyjęte z koperty, to: gwiazdka, choinka, prezenty, ryba, barszcz, dzieciątko w żłóbku.
  2. Polskie tradycje świąteczne – oglądanie prezentacji multimedialnej

EduKredka – TRADYCJE ŚWIĄTECZNE/Film edukacyjny – YouTube

  1. 4. Zabawa z kostką – Dzieci poruszają się do muzyki na przezwę rzucają kostką, na której są kody QR. Dzieci odczytują wyturlany kod pod którym ukrył się jeden z symboli świątecznych i przybierają  odpowiednią pozycję.
  • choinka – nogi w rozkroku, dłonie łączymy nad głową, łokcie odchylamy do tyłu,
  • stół wigilijny – całe ciało przybiera kształt stołu,
  • bombka – dzieci zwijają się w kulę, leżąc na podłodze,
  • pierwsza gwiazdka – układamy ciało w literę „X”.
  • Mikołaj – nogi w rozkroku, trzymanie się za brzuch i śmiech: ho, ho, ho..
  • ryba – położenie się na podłodze i pływanie
  1. Co kojarzy się z Bożym Narodzeniem?Zabawa klasyfikacyjna z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

https://wordwall.net/resource/26308046/bo%C5%BCe-narodzenie

  1. Świąteczne porządki – układ taneczny – naśladowanie ruchów Układy taneczne # 16 – Świąteczne porządki – YouTube
  2. Prezent od Mikołaja

Dzieci mają za zadanie podświetlić latarką worek Mikołaja, nazwać znajdujący się  w nim  przedmiot, określić ilość sylab i pierwszą głoskę.

  1. Jingle bells – zabawa słuchowo-wzrokowo -ruchowa z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Nauczyciel demonstruje sposób wykonywania ruchów podczas zabawy. Dzieci próbują odzwierciedlić rytmicznie ruchy.

https://www.youtube.com/watch?v=DmtnY5_Hf6w

alternatywa

Jingle Bells con le Mani! – YouTube

  1. Niespodzianka dla bliskich – dzieci po kolei składają życzenia rodzicom/bliskim im osobom. Życzenia są nakręcane przez każde z dzieci w ramach prezentu.

 

  1. Podsumowanie zajęć.

 Dzieci odpowiadają na pytania:

– Co najbardziej podobało mi się podczas zajęć, a co najmniej?

– Co sprawiło mi trudność, a co było dla mnie łatwe?

 

AUTOR: Ewa Wochna

Przedszkole Samorządowe w Rosnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Our team delivers reliable solutions tailored to your specific needs. We prioritize quality and customer satisfaction in every project.

Address :

Info :

Best KINDERGARTEN Theme

All Demos Included

With Kindergarten WordPress Theme you will have everything you need to create a memorable and enchanting online presence. Start create your dream education site today.