SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA „Wiosenna pogoda”
Cele:
– kształcenie słuchu muzycznego,
– ćwiczenie pamięci, koncentracji, umiejętności współpracy w grupie,
– rozwijanie wyobraźni ruchowo – przestrzennej,
– ćwiczenie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Środki dydaktyczne:
– stroje, tkanina, wstążki, woreczki foliowe
PRZEBIEG:
Przy dźwiękach utworu „Poranek” E. Griega wychodzi na środek sali dziecko przebrane za słońce. Wykonuje improwizowany taniec. Milknie muzyka.
SŁOŃCE:
Hej! Wstawajcie do roboty!
Co to? Nie ma nikt ochoty?
Fruwać, pełzać, skakać w górę,
łapać muszki, gonić chmurę?
ZAJĄC 1:
Ciągle skakać, skubać trawkę,
Mamy już od tego czkawkę.
ŚLIMAK:
W kółko tylko „Pokaż rogi, dam Ci sera na pierogi”.
BIEDRONKA:
Wszyscy proszą: „Leć do nieba”,
Więc latamy, bo tak trzeba!
ZWIERZĘTA:
ZAJĄC 2:
Słońce miłe! Słońce drogie!
Nie bądź dla nas takie srogie.
ZAJĄC 1:
Teraz spać do woli chcemy.
Bo jak nie, to strajkujemy!!!
Razem:
Pędzi po niebie chmura za chmurą,
chłodno i mokro, ciemno, ponuro.
Jesień jest smutna wiatr głośno śpiewa,
z wiatrem śpiewają liście i drzewa.
CHMURKA 1:
Wietrzyk wieje – fiu, fiu, fiu.
W liściach psoci – szu, szu, szu.
Z zającami w berka gra,
Goni wronę – kra, kra, kra!
ZAJĄC 3:
Słońce chwilkę jeszcze stało,
Smutno głową pokiwało,
potoczyło się do góry,
twarz ukryło między chmury
i westchnęło.
SŁOŃCE:
No cóż, trudno…
Będzie dzisiaj trochę nudno…
CHMURKA 1:
Nagle, co to?! Chmura wielka
Czarnym okiem wkoło zerka.
Gęstym deszczem pokropiła
I zwierzętom głowy zmyła!
CHMURKA 2:
Szaroburo, mokro wszędzie,
Czy tak już na zawsze będzie?
Gdzie jest słońce?
Nie ma słońca. Pada, pada deszcz bez końca.
CHMURKA 3:
Jedna kropla, krople dwie,
pada deszczyk cały dzień.
Wszyscy w domkach swoich śpią
I o słonku ciepłym śnią.
PTASZEK 1:
Szaroburo, mokro wszędzie,
Czy tak już na zawsze będzie?
Gdzie jest słońce?
Nie ma słońca.
Pada, pada deszcz bez końca.
PTASZEK 2:
Chociaż w kalendarzu wiosna
Aura wkoło jest nieznośna
Zamiast słońca i pogody
Lecą na nas litry wody
PTASZEK 3:
Wielka smutna chmura z nieba
Krokodyle łzy wylewa
Bo wiatr psotnik chłodem wieje
Mrozi krople, które leje
Taniec chmurek – UKŁAD RUCHOWY DO UTWORU „Chore dziecko”
ZWIERZĘTA:
ZAJĄC 2:
Straszna nuda. W co się bawić?
Trzeba szybko błąd naprawić.
I zawołać głośno słońce!
ŚLIMAK:
Wróć słoneczko! Wróć gorące!
Niech wesołe Twe promyki
trawę, liście i kamyki
pomalują kolorowo.
Będzie jasno i tęczowo.
(„chmurki” uciekają, wychodzi słońce i słonecznych duszki)
Taniec słonecznych duszków – improwizowany taniec do muzyki, duszki odkrywają słoneczko białą tkaniną.
DUSZKI:
DUSZEK 1:
Gdy was słońce usłyszało
To się baaardzo dłuuugo śmiało.
Potem przegoniło chmury
– świat nie będzie już ponury!
DUSZEK 2:
Oto my, Słoneczne Duszki!
Założymy swe fartuszki.
DUSZEK 3:
Złocistymi promyczkami,
słonecznymi pędzelkami
tak pomalujemy niebo:
farbą w prawo…farbą w lewo… (razem)
ZAJĄC 3:
Za słoneczne duszki ręczę:
Wymalują piękną tęczę!
PIOSENKA „Podajmy sobie ręce”- śpiew
BIEDRONKA:
Duszki z góry zeskoczyły,
Ale pracy nie skończyły.
I malują na tęczowo
Drzewa, kwiaty, łąkę z krową.
ŚLIMAK:
Zapraszamy do zabawy!
Bierzcie pędzle!
ZWIERZĘTA: wszyscy
Nie ma sprawy!
ŚLIMAK:
Tańczcie! Bawcie się! Malujcie!
Farb tęczowych nie żałujcie!
PIOSENKA „Piosenka na kolorowe lato” – śpiew
Taniec – taniec ze wstążkami do muzyki „Walc kwiatów” Czajkowskiego
KONIEC
Źródło: Nowa Era (muzyka / teksty)
AUTOR: Maria Worsztynowicz
Przedszkole “Pod wierzbami” w Śremie