„DZIECKO – BOŻKIEM”

 

Bardzo lubię wracać do pracy zbiorowej Wandy Papugowej wybitnej psycholog, mediator i edukator pt. „ Przedszkolak” – książka dla nauczycieli i rodziców”. W pracy nauczyciela przedszkola bardzo potrzebne są złote rady „jak wychowywać dzieci we współczesnym świecie” Ilekroć rodzice pytają mnie – proszę pani co mam robić?- sięgam po ten poradnik.

To właśnie tam jest zawarty artykuł pt. „Władza rodziców czy dziecka?” Artykuł ten szczególnie dotyka kwestie hierarchiczności w strukturze rodziny. Otóż na szczycie owej hierarchii powinna stać osoba dorosła, zapewniając tym dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz środki niezbędne do życia. Taka osoba bez względu na to czy jest to rodzic w domu, czy nauczyciel w przedszkolu uchodzi za pewnego rodzaju „eksperta od wszystkiego”. Rodzic/nauczyciel w sposób  naturalny staje się autorytetem który wynika z zależności małej istoty od istoty dojrzałej i silniejszej. Dysponując nagrodami i karami względem dziecka, osoba dorosła może wzmacniać lub wygaszać określone zachowania. Jednak z obserwacji rodziców w ostatnim czasie wynika, iż władza zostaje albo słabo zaznaczona, albo wręcz oddana przez osobę dorosłą dziecku. Po tym jak „oddaje się” władzę nad dorosłymi dziecku zamiast ładu społecznego otrzymuje ono chaos. Dorosły w swoim zachowaniu zauważyć może przejaw oddawanej czci, niczym bożkowi. Dziecko decyduje co jest dobre, a co złe – stawia siebie na miejscu Boga. Rodzic dąży do wyręczania go w każdy możliwy sposób co powoduje pozbawienia go samodzielności, odpowiedzialności. Zachowanie to jest wyrazem braku szacunku do samego siebie i własnych dzieci. W efekcie pozbawia go umiejętności życia w szacunku i godności w relacjach z innymi ludźmi. Obecnie popularne wśród dzieci jest także przejmowanie władzy za pośrednictwem technologii informacyjnych. Dzieci za pośrednictwem Internetu zaspokajają potrzeby poznawcze i sprawują dwa rodzaje kontroli nad sprzętem i nad  dorosłymi. Komputer zastępuje kontakt z rodzicami co skutkuje oddawaniem władzy dzieciom a przez to narażenie ich na niebezpieczeństwo w sieci. Dorosły który nie sprawuje władzy tylko oddał ją dziecku w rezultacie reaguje lękiem i agresją. Aby skutecznie postępować względem dziecka jest posiadanie szacunku do własnej osoby i dziecka. Brak szacunku ukazuje się wtedy kiedy w wyniku zwykłych codziennych trudności oddaje się kontrolę dziecku. Aby do tego nie dopuścić odpowiedzialny dorosły przygotowuje wcześniej młodych do przejęcia tej kontroli poprzez racjonalne prowadzenie i branie odpowiedzialności za ich rozwój.

 

Bibliografia:

„Przedszkolak książka nauczycieli i rodziców”, praca zbiorowa pod redakcją Wandy Papugowej. Kraków 2015

 

AUTOR: Sylwia Mistela

Przedszkole Samorządowe w Przegini

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?