Scenariusz zajęć w grupie 3,4 –latków z uwzględnieniem włączenia dziecka innej narodowości do zajęć
Temat zajęć: „Kolory wśród nas- poznajemy i utrwalamy kolory”
Grupa wiekowa: 3,4-latki
Cel główny:
– zachęcanie dziecka pochodzenia ukraińskiego do komunikowania się w języku polskim,
– wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego,
– rozwijanie komunikacji werbalnej,
– utrwalenie nazw kolorów podstawowych,
– kształcenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
– rozwijanie sprawności manualnych.
Cele szczegółowe (dziecko):
– komunikuje się w języku polskim,
– poznaje i stara się zapamiętać imiona swoich rówieśników,
– prawidłowo wypowiada proste słowa w języku polskim,
– zna i wskazuje kolory: żółty, niebieski, czerwony, zielony i inne,
– wymienia kolory,
– rozwija umiejętność współpracy,
– przestrzega zasad ustalonych w grupie,
– uczestniczy w zabawie ruchowej,
– czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi i zabawy,
– rozwija sprawności manualne,
– jest zaineresowany zabawami,
– integruje się z grupą.
Metody:
– metody czynne: zadania stawiane do wykonania,
– metody słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia,
– metody oglądowe: pokaz ilustracji, naśladowanie.
Formy:
– grupowa,
– indywidualna.
Środki dydaktyczne: plansze z kolorami, chusta animacyjna, kolorowa kostka, tamburyn, ilustracje z kolorowymi słoikami, różne obrazki do dopasowania, kolorowanki.
PRZEBIEG ZJĘĆ:
- Zajęcia wprowadzające:
- Zabawa z imieniem- nauczycielka zaczyna zabawę, mówi „mam na imię Lidia” i rzuca kolorową kostkę do Zakhara, który podaje swoje imię, następnie chłopiec rzuca ją do innego dziecka, stojącego naprzeciwko. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci powiedzą swoje imiona. Na koniec wybrane dziecko stara się powtórzyć jak najwięcej zapamiętanych imion.
- Zajęcia właściwe
- Zabawa „Odszukaj kolor w sali”- nauczycielka za pomocą tamburyna tworzy określony rytm. W tym czasie dzieci swobodnie poruszają się po sali. Następnie nauczycielka przestaje uderzać w instrument, jednocześnie wypowiadając nazwę wybranego koloru np. „czerwony” i prosi wszystkie dzieci, aby pokazały przedmiot w tym kolorze znajdujący się w pomieszczeniu itd. Zachęca Zakhara do aktywnego udziału w zabawie.
- Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Poznanie i utrwalenie kolorów”- wszystkie dzieci maszerują wokół chusty tworząc koło, następnie nauczycielka prosi wybrane dziecko np. Zakhara o pokazanie pozostałym dzieciom kolorowej planszy. Zadaniem przedszkolaków jest odnalezienie tego koloru na chuście i ustanie na nim. Zabawa kończy się podawaniem przez dzieci przykładów- „co może być: różowe, niebieskie” itp.
- Zabawa dydaktyczna „Odszukaj i dopasuj”- nauczycielka dzieli dzieci na zespoły
i wyznacza lidera grupy. Proponuje tę funkcję Zakharowi. Po rozdaniu ilustracji z korowymi słoikami rozkłada na dywanie obrazki przestawiające różne zabawki, owoce, warzywa, zwierzęta i pojazdy. Zadaniem dzieci jest wybranie i dopasowanie odpowiednich przedmiotów w danym kolorze do swojego słoika np. czerwony samochód należy położyć na słoiku
z kolorem czerwonym. Nauczycielka zwraca uwagę na prawidłową komunikację i współpracę w zespole. Lider grupy – Zakhar zgłasza wykonanie zadania.
III. Zajęcia końcowe
- Rozdanie dzieciom obrazków do pokolorowania według własnego pomysłu (włączenie Zakhara w rozdawanie obrazków).
- Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach i rozdanie naklejek z uśmiechniętą buźką.
AUTOR: Lidia Ziębicka
Przedszkole Samorządowe w Wyszogrodzie