Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla dziecka?

Polskie prawo oświatowe obowiązek realizacji wychowania przedszkolnego nakłada z początkiem roku szkolnego jedynie na te dzieci,  które kończą 6 lat danym w roku kalendarzowym. Obowiązek  uczęszczania do przedszkola określa się  mianem rocznego  przygotowania przedszkolnego.  Pozostałe dzieci w wieku od 3-5 lat nie mają obowiązku realizacji wychowania przedszkolnego. Mimo tego zadaniem własnym  każdej gminy jest zapewnienie wspomnianym  dzieciom miejsca w placówce wychowania przedszkolnego.

Zatem każde dziecko, które  z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym   ukończy 3 lata ma możliwość rozpoczęcia edukacji  przedszkolnej. Przekonanie rodziców, o pozytywnym wpływie edukacji przedszkolnej na harmonijny rozwój dziecka sprawia, że większość z nich  właśnie wtedy decyduje się posłać dziecko do przedszkola.

Wybór przedszkola nie jest łatwą decyzją dla rodziców.  Przeraża ich świadomość pozostawienia swojej  pociechy, niekiedy po raz pierwszy w obcym miejscu z obcymi osobami.  

Zatem jak przebrnąć proces wyboru placówki, czym się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę, by być przekonanym, że naszemu dziecku nie stanie się krzywda.  Skąd pozyskać rzetelne informacje?

Pierwszym podjętym krokiem powinno być odwiedzenie strony internetowej lub strony FB przedszkola, którym jesteśmy zainteresowani. Odwiedzając stronę internetową  placówki możemy pozyskać szereg istotnych informacji. Między innymi zapoznać się z lokalizacją przedszkola, bazą lokalową, metodami pracy, kadrą, ofertą zajęć dodatkowych, obejrzeć galerie zdjęć.

Zapewne ważnym kryterium wyboru, aczkolwiek nie  decydującym powinna być lokalizacja placówki. Komfortem jest, gdy znajduje się ona w okolicy naszego miejsca zamieszkania lub pracy, tak aby bez zbędnego stresu i straty czasu przywieźć dziecko do przedszkola.

Kolejny aspekt, który  nie powinien nam być obojętny jest baza lokalowa przedszkola. Weryfikujemy ja pod kątem bezpieczeństwa i atrakcyjności dla naszego dziecka. Atutem przedszkola będą: profesjonalnie wyposażone sale dydaktyczne i gabinety specjalistyczne, sala zabaw ruchowych, sprzęt sportowy w tym rehabilitacyjny, dostęp do multimediów oraz bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw. Istotnym elementem jest również forma żywienia dziecka.  Mianowicie, czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy dowożone przez zewnętrzną firmę, jak wygląda przykładowy tygodniowy jadłospis, czy są respektowane indywidualne diety.

Każdy rodzic obowiązkowo powinien się zapoznać z dokumentami regulującymi organizację pracy w przedszkolu, po to, aby w trakcie kilkuletniej współpracy uniknąć rozczarowań i nieporozumień. Mowa tutaj o  strukturze organizacyjnej przedszkola, koncepcji pracy, statucie, ramowym rozkładzie dnia oraz wdrożonych procedurach. Te dokumenty  skrupulatnie określają między innymi: zadania i cele realizowane przez placówkę, zasady tworzenia oddziałów,  godziny otwarcia, procedurę przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola  oraz rozkład dziennych czynności opierających się na integracji wychowania, opieki, i nauczania.

Kluczowym elementem wyboru będzie zapoznanie się z metodami pracy stosowanymi przez kadrę nauczycielską. Na stronie internetowej przedszkola możemy zapoznać się z programami edukacyjnymi realizowanymi w placówce, metodami pracy wykorzystywanymi w toku zajęć oraz wdrożonymi innowacjami. Ważnym elementem jest również współpraca placówki ze środowiskiem lokalnym, włączanie się w akcje o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim w tym także charytatywne, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz wycieczek, udział w konkursach. Naszą uwagę powinna także przykuć oferta pomocy specjalistycznej tj: czy w placówce jest możliwość korzystania z pomocy specjalistów: logopedy, pedagoga, psychologa, terapeuty SI, rehabilitanta. Dodatkowym atutem przedszkola będzie także oferta zajęć dodatkowych np.: dogoterapia, rytmika, taniec, ceramika itp….

Warto również przyjrzeć się w jaki sposób placówka realizuje proces adaptacji. W programie adaptacyjnym znajdziemy informacje na temat spotkań informacyjnych dla rodziców, dni adaptacyjnych dla i dzieci i rodziców oraz jak wyglądają pierwsze dni pobytu w dziecka przedszkolu.

W podjęciu decyzji co do wyboru placówki dobrym pomysłem będzie   odwiedzenie placówki. Z doświadczenia wiemy, iż  bardzo istotne jest tzw. „pierwsze wrażenie”.  Jeśli mamy taką możliwość zróbmy to. Ważne, by wybrana placówka wzbudzała  zaufanie rodziców. Emocje rodziców przełożą się także na stosunek do przedszkola  dziecka.

Po zapoznaniu się z ofertą placówek możemy śmiało zdecydować się na wybór przedszkola. Wybrana placówka będzie tzw. „przedszkolem pierwszego wyboru” to znaczy takim, do którego chcielibyśmy, by nasze dziecko zostało przyjęte  w pierwszej kolejności. Po zalogowaniu do portalu rekrutacyjnego i wskazaniu placówki, należy wypełnić dokumenty, wydrukować je i dostarczyć do właściwej siedziby przedszkola.

 

AUTOR:  Marta  Sygocka

Publiczne Przedszkole nr 3  z Oddziałami Integracyjnymi w Kozienicach

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?