Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla dziecka?
Polskie prawo oświatowe obowiązek realizacji wychowania przedszkolnego nakłada z początkiem roku szkolnego jedynie na te dzieci, które kończą 6 lat danym w roku kalendarzowym. Obowiązek uczęszczania do przedszkola określa się mianem rocznego przygotowania przedszkolnego. Pozostałe dzieci w wieku od 3-5 lat nie mają obowiązku realizacji wychowania przedszkolnego. Mimo tego zadaniem własnym każdej gminy jest zapewnienie wspomnianym dzieciom miejsca w placówce wychowania przedszkolnego.
Zatem każde dziecko, które z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym ukończy 3 lata ma możliwość rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Przekonanie rodziców, o pozytywnym wpływie edukacji przedszkolnej na harmonijny rozwój dziecka sprawia, że większość z nich właśnie wtedy decyduje się posłać dziecko do przedszkola.
Wybór przedszkola nie jest łatwą decyzją dla rodziców. Przeraża ich świadomość pozostawienia swojej pociechy, niekiedy po raz pierwszy w obcym miejscu z obcymi osobami.
Zatem jak przebrnąć proces wyboru placówki, czym się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę, by być przekonanym, że naszemu dziecku nie stanie się krzywda. Skąd pozyskać rzetelne informacje?
Pierwszym podjętym krokiem powinno być odwiedzenie strony internetowej lub strony FB przedszkola, którym jesteśmy zainteresowani. Odwiedzając stronę internetową placówki możemy pozyskać szereg istotnych informacji. Między innymi zapoznać się z lokalizacją przedszkola, bazą lokalową, metodami pracy, kadrą, ofertą zajęć dodatkowych, obejrzeć galerie zdjęć.
Zapewne ważnym kryterium wyboru, aczkolwiek nie decydującym powinna być lokalizacja placówki. Komfortem jest, gdy znajduje się ona w okolicy naszego miejsca zamieszkania lub pracy, tak aby bez zbędnego stresu i straty czasu przywieźć dziecko do przedszkola.
Kolejny aspekt, który nie powinien nam być obojętny jest baza lokalowa przedszkola. Weryfikujemy ja pod kątem bezpieczeństwa i atrakcyjności dla naszego dziecka. Atutem przedszkola będą: profesjonalnie wyposażone sale dydaktyczne i gabinety specjalistyczne, sala zabaw ruchowych, sprzęt sportowy w tym rehabilitacyjny, dostęp do multimediów oraz bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw. Istotnym elementem jest również forma żywienia dziecka. Mianowicie, czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy dowożone przez zewnętrzną firmę, jak wygląda przykładowy tygodniowy jadłospis, czy są respektowane indywidualne diety.
Każdy rodzic obowiązkowo powinien się zapoznać z dokumentami regulującymi organizację pracy w przedszkolu, po to, aby w trakcie kilkuletniej współpracy uniknąć rozczarowań i nieporozumień. Mowa tutaj o strukturze organizacyjnej przedszkola, koncepcji pracy, statucie, ramowym rozkładzie dnia oraz wdrożonych procedurach. Te dokumenty skrupulatnie określają między innymi: zadania i cele realizowane przez placówkę, zasady tworzenia oddziałów, godziny otwarcia, procedurę przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola oraz rozkład dziennych czynności opierających się na integracji wychowania, opieki, i nauczania.
Kluczowym elementem wyboru będzie zapoznanie się z metodami pracy stosowanymi przez kadrę nauczycielską. Na stronie internetowej przedszkola możemy zapoznać się z programami edukacyjnymi realizowanymi w placówce, metodami pracy wykorzystywanymi w toku zajęć oraz wdrożonymi innowacjami. Ważnym elementem jest również współpraca placówki ze środowiskiem lokalnym, włączanie się w akcje o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim w tym także charytatywne, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz wycieczek, udział w konkursach. Naszą uwagę powinna także przykuć oferta pomocy specjalistycznej tj: czy w placówce jest możliwość korzystania z pomocy specjalistów: logopedy, pedagoga, psychologa, terapeuty SI, rehabilitanta. Dodatkowym atutem przedszkola będzie także oferta zajęć dodatkowych np.: dogoterapia, rytmika, taniec, ceramika itp….
Warto również przyjrzeć się w jaki sposób placówka realizuje proces adaptacji. W programie adaptacyjnym znajdziemy informacje na temat spotkań informacyjnych dla rodziców, dni adaptacyjnych dla i dzieci i rodziców oraz jak wyglądają pierwsze dni pobytu w dziecka przedszkolu.
W podjęciu decyzji co do wyboru placówki dobrym pomysłem będzie odwiedzenie placówki. Z doświadczenia wiemy, iż bardzo istotne jest tzw. „pierwsze wrażenie”. Jeśli mamy taką możliwość zróbmy to. Ważne, by wybrana placówka wzbudzała zaufanie rodziców. Emocje rodziców przełożą się także na stosunek do przedszkola dziecka.
Po zapoznaniu się z ofertą placówek możemy śmiało zdecydować się na wybór przedszkola. Wybrana placówka będzie tzw. „przedszkolem pierwszego wyboru” to znaczy takim, do którego chcielibyśmy, by nasze dziecko zostało przyjęte w pierwszej kolejności. Po zalogowaniu do portalu rekrutacyjnego i wskazaniu placówki, należy wypełnić dokumenty, wydrukować je i dostarczyć do właściwej siedziby przedszkola.
AUTOR: Marta Sygocka
Publiczne Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kozienicach