Scenariusz wystąpienia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Grupa: 5,6-latki
Czas wystąpienia: 30 minut
Cele:
- okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi,
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną,
- radzenie sobie z emocjami podczas wystąpień publicznych,
- prezentowanie swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych, aktorskich i tanecznych,
- zacieśnianie współpracy rodzin dziecka z placówką.
Metody:
- słowna
- czynna
Formy:
- indywidualna, w małych grupach, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne i rekwizyty:
pompony, radiomagnetofon, pendrive, mikrofon, stolik z obrusem, z filiżankami, kwiatkiem, dwa krzesła, parasolki, kapelusze, papierowa recepta w rozmiarze A3, drewniana kuchnia z przedszkolnego kącika, szarlotka (własnoręczne wykonanie z bibuły), rękawica kuchenna, fartuszek, słoiki, zabawkowe jabłka, anielskie włosy na gumce, grzechotki dla każdego dziecka
Przebieg uroczystości:
- Powitanie gości przez nauczyciela wychowawcę.
- Rozpoczęcie przedstawienia pt. „4 pory roku się spotkały o Babci i Dziadku nam opowiadały”
Dzieci podzielone są na 4 grupy. Każda grupa przedstawia inną porę roku. Wiosna – dzieci ubrane na zielono, lato – dzieci ubrane na żółto z zielonymi spódniczkami, jesień – dzieci ubrane na pomarańczowo, zima – dzieci ubrane na biało z niebieskimi spódniczkami
- „Babciu, Dziadku” Muzykuś Kids – śpiew piosenki.
Na podłodze ustawione są pompony dla każdego dziecka. Kolory pomponów dopasowane są do kolorów pór roku, które dzieci prezentują. Podczas śpiewania piosenki dzieci ustawione w rzędach zmieniają miejsce z pierwszego rzędu na ostani (tak aby każdy Dziadek z Babcią widział swojego wnuka).
RAZEM
Pozwól babciu droga
pozwól dziadku miły
byśmy was w przedszkolu
dobrze ugościli.
Dzieci rozpoczynające występ to reprezentanci każdej pory roku (dziecko 1-wiosna, dziecko 2-lato, dziecko 3-jesień, dziecko 4-zima, te same dzieci recytują w dalszej części przedstawienia drugi wierszyk)
DZIECKO 1
4 pory roku się spotkały
O babci i dziadku nam opowiadały
DZIECKO 2
Słuchając tych opowieści
to w głowie się nie mieści!
Ile dobra i radości
u Babuni i Dziadziusia zawsze gości!
DZIECKO 3
W domu zapach ciasta, w kuchni pyszny obiad
A co w sercu Babci i Dziadka się chowa?
DZIECKO 4
Same serdeczności, dla wnuków oczywiście
– bo wnuczęta najważniejsze przekonajcie się!
WIOSNA
Wiosnę reprezentują sami chłopcy, ubrani w zielone koszulki i ogrodniczki. Po recytacji chłopcy tańczą taniec z krzesłami i kapeluszami. Do recytacji można dodać małą inscenizację pielęgnowania ogródka z taczką, łopatką czy konewką.
RAZEM
Już przyszła wiosna!
DZIECKO 5
Gdy świat budzi się po zimie
Babcia z Dziadkiem promienieją
Bo w ogródku z wnuczętami
Grządki wspólnie zazielenią
RAZEM
Po co?
DZIECKO 6
Bym mógł potem w tym ogrodzie kwiatki zbierać Babci
w wazon śliczny je powkłada lub powstanie różana marmolada.
DZIECKO 7
Dziadek dumnie z kosiareczką po trawniku jeździ
efekt będzie szybki – fit w ogrodzie zamiast bieżni
DZIECKO 8
Promienie słoneczka rozświetlą Babci buzię
usiądziemy razem, słodko powie „kocham cię łobuzie”
DZIECKO 9
Dziadek krople deszczu przez okno obserwuje,
ale kiedy tylko spojrzę to za chwilę przez kałuże ze mną przeskakuje.
„No more no more” Aerosmith – taniec chłopców z kapeluszami na krzesłach.
LATO
Na scenie jest przygotowany stolik z krzesłami nakryty i ustylizowany jak w kawiarni.
RAZEM
Babciu! Dziadku! To już lato!
DZIECKO 10
Sukienka ubrana
kapelusz na głowie
Gdzie idziemy?
Czy nam Babciu powiesz?
DZIECKO 11
Przebrana za babcię (siwa peruka, długa spódnica, torebka)
Na lody dla ochłody
do dawnej lodziarni,
a potem na lemoniadę
do ślicznej kawiarni
Dziecko 10 oraz 12 wraz z babcią (dziecko 11) trzymając się za ręce spacerują w kierunku „kawiarni”. Podczas przejścia gra muzyka „Kawiarenki” I. Jarockiej.
DZIECKO 12
Recytuje wierszyk siedząc przy stoliku „w kawiarni”.
Babcia i Dziadek znają miłe miejsca
z nimi nawet mała przygoda
robi się taaaaka wielka
DZIECKO 13
W ogrodzie dziadek na hamaku
Babcia na leżaku
a ja do nich wołam wisząc na trzepaku – KOCHAM WAS
DZIECKO 14
Kamyki zbieramy bo potem zagramy.
Babcia była w tym najlepsza.
Dziadek wszystkich umiał złapać kiedy grali w berka.
Dziecko 13 i 14 bawią się w berka goniąc się na środku sceny oraz skaczą po narysowanych polach w grę klasy.
DZIECKO 15
Dziecko trzyma w ręce różdżkę.
Babcia to jest dobra wróżka
która szepce mi do uszka
same mądrości i dobre rady
Pomysłów ma wiele…
tak w ogóle to Wam powiem szczerze
jestem Babci Przyjacielem
DZIECKO 16
Dziadek sto pomysłów ma,
tańczy śpiewa no i gra
Babci pomaga, mnie zabawić umie
a przy tym wszystkim moje żarty rozumie
Taniec Twist w parach, w tańcu biorą udział dzieci reprezentujące wiosnę oraz lato.
JESIEŃ
Taniec z parasolami do piosenki „Ten czas” Piosenka jesienna, MuzyKat
Po tańcu Babcia siada na fotelu bujanym z kotem na kolanach. Dziecko 21 siada przy babci.
Dziecko 19 i 20 recytują wierszyk przy zabawkowej kuchni. Mają rękawice kuchenne i fartuch.
DZIECKO 17
Dziecko trzyma w rękach długą receptę.
Jesień przynosi nam długie chłodne wieczory,
niestety wtedy jestem często chory.
Babcia z Dziadkiem wiedzą co wtedy robić mają
i receptę mi szybko wystawiają
DZIECKO 18
Podczas recytacji dziecko udaje, że czyta z recepty trzymanej przez dziecko 17 i wskazuje tekst palcem.
Sto buziaków, moc uścisków
herbata z cytrynką,
przytulne łóżeczko
gorący rosołek
i spanko!
RAZEM
I działa?
DZIECKO 19
Jeszcze jak!
Zaraz potem do parku podpatrzeć wiewiórki
i w kolorowe liście zbiegać z małej górki.
DZIECKO 20
Ja jesienią z moją babcią
piję herbatkę z cytrynką
i przegryzam ciastko z malinką
DZIECKO 21
Moja babcia lubi bajki opowiadać
i pod kocem ze swym kotem wieczorami siadać
słucham wtedy babci, wchodzę na kolana
mógłbym tam pozostać do samego rana.
DZIECKO 22
Dziecko ubrane w fartuszek kuchenny po recytacji wkłada do słoika jabłuszka.
Wpadła gruszka do fartuszka
do słoika dwa jabłuszka
w babci kuchni praca wre
my pomagamy więc sprawniej jest!
DZIECKO 19 (drugi wierszyk tej samej osoby)
Dziecko ubrane w rękawicę kuchenną wyjmuje sztuczną szarlotkę z piekarnika
Już szarlotka pachnie
kompot stoi w szklance
Babcia znów zadbała
by było jak w bajce!
DZIECKO 23
Uszy babci do słuchania to jest super rzecz
Mojej babci mogę wszystko powiedzieć!
DZIECKO 24
A ręce babci do tulenia i włosów poprawiania,
ale chyba, co najlepsze są do gotowania!
Zima
Taniec z włosami anielskimi założonymi na gumce na nadgarstku. Wykorzystano muzykę klasyczną.
RAZEM Hu, hu, ha nasza zima jest fajna!
DZIECKO 25
Biorę babcię z dziadkiem
lepimy bałwana, aniołki na śniegu tworzymy od rana.
A najlepsze jest potem – gorąca czekolada
i nucący dziadek co o dawnych czasach opowiada.
DZIECKO 26
Świąteczne tradycje razem z babcią omawiam
i co pod choinkę chciałbym dostać zdradzam.
Babcię zapytałam czy też by coś chciała
bo do listu dopiszę żeby to dostała…
DZIECKO 27
Z dziadkiem orzechy łupiemy
bo pyszne ciasteczka z tego mieć będziemy.
DZIECKO 28
Dziadka szusy na nartach to legenda znana
Na kartach historii dobrze zapisana
Tata mój – Twój uczeń
teraz uczy mnie
kiedy to zobaczysz
och! Ucieszysz Dziadku się!
DZIECKO 29
A gdy Was coś boli moi ukochani
to my z czułej pomocy jesteśmy znani.
Masować możemy i przykryć kocykiem
narysować laurkę z sercem i konikiem
a lekarstwo najlepsze jakie wszyscy mamy
– to się bardzo bardzo pięknie uśmiechamy!
RAZEM
Kochamy Was mocno
Bardzo potrzebujemy
A na dowód tego
piosenkę darujemy!
Dzieci śpiewają „Sto lat” przygrywając na małych grzechotkach.
Zakończenie ukłonem i wręczanie upominków.
AUTOR: mgr Aleksandra Wengerska
PRZEDSZKOLE NR 50 W RYBNIKU