SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Grupa:  5,6 latki
Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna:  „W kosmosie”- orientowanie się na kartce papieru

Cele ogólne:

-zapoznanie z nazwami planet układu słonecznego
– doskonalenie umiejętności liczenia

-orientowanie się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała

-orientowanie się na kartce papieru

-kształtowanie logicznego  myślenia

-uważne słuchanie, kolejne wypowiadanie się, zgodne współdziałanie w grupie

-koncentrowanie uwagi na zdaniu

Cele operacyjne:

Dziecko: 

-poznaje określenia: układ słoneczny, orbita, planety, rakieta, kosmonauta,    
-określa i porównuje wygląd planet układu słonecznego

-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10

-zna budowę swojego ciała, rozpoznaje prawą i lewą stronę, nogę, rękę, itd.,

-wskazuje kierunki na kartce papieru

-uważnie słucha wiersza, poleceń i wykonuje je, cierpliwie czeka na swoją kolej, zgodnie współdziała w grupie
–  korzysta z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej

– bierze aktywny udział w zabawach
– koncentruje się  na wykonywanych zadaniach

Metody:

Słowne:

-wiersz
– wypowiedzi dzieci;
– polecenia;

– instrukcje;

 

Czynne:

-układanie;

-naklejanie

-kolorowanie

-zabawy ruchowe

Oglądowe:

-pokaz

Aktywizujące:
– opowieść  ruchowa

Formy pracy:
– zbiorowa;
– indywidualna;
– grupowa;

Pomoce dydaktyczne: wiersz, plansza z układem słonecznym, planety z papieru, napisy globalne- nazwy planet,cyfry,   arkusz papieru z namalowanymi orbitami, znaczki dla dzieci- rakiety, koperty z elementami do naklejania, klej, kredki, kartki,  magnetofon, płyta CD,

PRZEBIEG ZAJĘCIA

(Dzieci mają oznaczoną  lewą rękę)

  1. Powitanie – dzieci stojąc w kole przekazują sobie księżycowy kamyk– Księżycowy kamyk puszczam w krąg , niechaj wróci do moich rąk.

 

  1. Wprowadzenie do nowej tematyki- zapoznanie z Układem słonecznym, uświadomienie dzieciom, że ziemia i inne planety układu, krążą wokół słońca po orbitach.

Słuchanie fragmentu wiersza W. Chotomskiej(po zmianach):

„PAN ASTRONOM MÓWI O PLANETACH, z jednoczesnym pokazywaniem ich na tablicy demonstracyjnej.

 

Wkoło Słońca biega sobie

osiem planet dużych –

w dzień i w nocy wciąż się kręcą,

stale są w podróży.

 

Krąży Ziemia, Mars i Jowisz,

Merkury z Neptunem,

Wenus, Saturn, Uran –

wszystkie w jedną stronę.

 

Osiem planet obok siebie

kręci się bez końca

i choć każda z nich jest inna,

krążą wokół Słońca.

 

  • Zabawa dydaktyczna: „Układ słoneczny.”

Na środku dywanu położony arkusz szarego papieru z narysowanymi i ponumerowanymi orbitami, na środku słońce. Osobno leżą wycięte z karbowanej tektury kolorowe planety i ich nazwy.

Dzieci:

– określają kolory i wielkość planet

– wykonują polecenia N, np. połóż planetę Merkury na pierwszej orbicie, Venus na drugiej orbicie, Ziemię na trzeciej orbicie…- posługiwanie się liczebnikami porządkowymi

– przeliczają planet

-czytają globalne kolejnych nazw planet

  1. Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg K. Kutyła)

Wybierzemy się teraz w kosmiczną podróż…. zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon – najpierw prawa, teraz lewa noga…gotowe?….jeśli tak to …szuuuu…..zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak…to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby – nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu… prawy but, teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm…

Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 – startujemy…lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną….uwaga turbulencje…zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych…więc „gaz do dechy”!…uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę…udało się, możemy odetchnąć z ulgą – uff.

Wyjrzycie przez okno z prawej strony z pewnością zobaczycie planetę – przyjrzyjcie się jej uważnie, to Mars, może zobaczycie na niej jakiegoś ufoludka? O, jest! Lądujmy  na tej pięknej planecie, może uda nam się z nim przywitać. Trzy- czte-ry lądujemy! Podejdźmy do niego powoli, żeby się nie przestraszył! Może się z nim ładnie przywitamy? Co należy powiedzieć, jak się z kimś wita? ( dzień dobry). Czy macie jakieś pytania do kosmity? On powiedział, że nazywa się Ufuś i miło mu was poznać ( dz. zadają pytania, a nauczycielka udaje, że kosmita szepcze jej do ucha odpowiedzi…….ioioio…to ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w kombinezonach, musimy więc wracać na Ziemię! Pożegnajmy się z naszym nowym przyjacielem.

Znów wsiadamy do rakiet. Lecimy…spójrzcie przez okno czy widzicie Ziemię?…tak, to właśnie ta niebieska planeta … uwaga trzymajcie się mocno za chwilę będą turbulencje…uwaga zbliżamy się do Ziemi…lądujemy…uff…udało się …mamy za sobą pierwszy lot w kosmos…rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, buty, kosmiczny skafander… Dziękuję Wam za wspólną kosmiczną podróż i zapraszam na dywan.

  1. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Otrzymują kartki z bloku. Wykonują polecenia według instrukcji N- pokaż górny brzeg kartki, pokaż prawy górny róg kartki, pokaż lewy brzeg kartki… itp.
  2. Zabawa ruchowa: „Rakiety na start”

Dzieci otrzymują papierowe rakiety oznaczone cyframi 1- 4. Na sygnał  grupa kosmonautów z cyfrą wypowiedzianą przez N,  rusza w kosmos -biega po sali przy muzyce, naśladując lot rakiety, pozostałe dzieci stoją nieruchomo, lub wirują- są planetami. Zabawa trwa dotąd, aż wszystkie grupy odbędą podróż. Co jakiś czas N wyznacza kierunek lotu hasłami: lecimy w lewo, prosto, tyłem, na dół, w lewo….itp.

 

  • Zabawa dydaktyczna: : „W kosmosie”- orientacja przestrzenna na kartce papieru.

Dzieci siadają przy stolikach. Otrzymują kartki z bloku i koperty z obrazkami planety, astronauty, rakiety, słońca, księżyca i gwiazdy .

N objaśnia sposób wykonania zadania, np. połóż księżyc w prawym górnym rogu kartki, planetę na środku, kosmonautę na planecie….. po sprawdzeniu przez N poprawnego wykonaniu zadania, dzieci naklejają elementy i kolorują je.  Następnie malują tło czarną kredką.

  • Umieszczenie wykonanych prac na wystawie, podziękowanie za udział w zajęciu.

AUTOR: Bożena Wichrowska

Przedszkole Samorządowe w Lubrańcu

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?