SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
Grupa: 5,6 latki
Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna: „W kosmosie”- orientowanie się na kartce papieru
Cele ogólne:
-zapoznanie z nazwami planet układu słonecznego
– doskonalenie umiejętności liczenia
-orientowanie się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała
-orientowanie się na kartce papieru
-kształtowanie logicznego myślenia
-uważne słuchanie, kolejne wypowiadanie się, zgodne współdziałanie w grupie
-koncentrowanie uwagi na zdaniu
Cele operacyjne:
Dziecko:
-poznaje określenia: układ słoneczny, orbita, planety, rakieta, kosmonauta,
-określa i porównuje wygląd planet układu słonecznego
-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10
-zna budowę swojego ciała, rozpoznaje prawą i lewą stronę, nogę, rękę, itd.,
-wskazuje kierunki na kartce papieru
-uważnie słucha wiersza, poleceń i wykonuje je, cierpliwie czeka na swoją kolej, zgodnie współdziała w grupie
– korzysta z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej
– bierze aktywny udział w zabawach
– koncentruje się na wykonywanych zadaniach
Metody:
Słowne:
-wiersz
– wypowiedzi dzieci;
– polecenia;
– instrukcje;
Czynne:
-układanie;
-naklejanie
-kolorowanie
-zabawy ruchowe
Oglądowe:
-pokaz
Aktywizujące:
– opowieść ruchowa
Formy pracy:
– zbiorowa;
– indywidualna;
– grupowa;
Pomoce dydaktyczne: wiersz, plansza z układem słonecznym, planety z papieru, napisy globalne- nazwy planet,cyfry, arkusz papieru z namalowanymi orbitami, znaczki dla dzieci- rakiety, koperty z elementami do naklejania, klej, kredki, kartki, magnetofon, płyta CD,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
(Dzieci mają oznaczoną lewą rękę)
- Powitanie – dzieci stojąc w kole przekazują sobie księżycowy kamyk– Księżycowy kamyk puszczam w krąg , niechaj wróci do moich rąk.
- Wprowadzenie do nowej tematyki- zapoznanie z Układem słonecznym, uświadomienie dzieciom, że ziemia i inne planety układu, krążą wokół słońca po orbitach.
Słuchanie fragmentu wiersza W. Chotomskiej(po zmianach):
„PAN ASTRONOM MÓWI O PLANETACH, z jednoczesnym pokazywaniem ich na tablicy demonstracyjnej.
Wkoło Słońca biega sobie
osiem planet dużych –
w dzień i w nocy wciąż się kręcą,
stale są w podróży.
Krąży Ziemia, Mars i Jowisz,
Merkury z Neptunem,
Wenus, Saturn, Uran –
wszystkie w jedną stronę.
Osiem planet obok siebie
kręci się bez końca
i choć każda z nich jest inna,
krążą wokół Słońca.
- Zabawa dydaktyczna: „Układ słoneczny.”
Na środku dywanu położony arkusz szarego papieru z narysowanymi i ponumerowanymi orbitami, na środku słońce. Osobno leżą wycięte z karbowanej tektury kolorowe planety i ich nazwy.
Dzieci:
– określają kolory i wielkość planet
– wykonują polecenia N, np. połóż planetę Merkury na pierwszej orbicie, Venus na drugiej orbicie, Ziemię na trzeciej orbicie…- posługiwanie się liczebnikami porządkowymi
– przeliczają planet
-czytają globalne kolejnych nazw planet
- Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg K. Kutyła)
- Dzieci siedzą w kole na dywanie. Otrzymują kartki z bloku. Wykonują polecenia według instrukcji N- pokaż górny brzeg kartki, pokaż prawy górny róg kartki, pokaż lewy brzeg kartki… itp.
- Zabawa ruchowa: „Rakiety na start”
Dzieci otrzymują papierowe rakiety oznaczone cyframi 1- 4. Na sygnał grupa kosmonautów z cyfrą wypowiedzianą przez N, rusza w kosmos -biega po sali przy muzyce, naśladując lot rakiety, pozostałe dzieci stoją nieruchomo, lub wirują- są planetami. Zabawa trwa dotąd, aż wszystkie grupy odbędą podróż. Co jakiś czas N wyznacza kierunek lotu hasłami: lecimy w lewo, prosto, tyłem, na dół, w lewo….itp.
- Zabawa dydaktyczna: : „W kosmosie”- orientacja przestrzenna na kartce papieru.
Dzieci siadają przy stolikach. Otrzymują kartki z bloku i koperty z obrazkami planety, astronauty, rakiety, słońca, księżyca i gwiazdy .
N objaśnia sposób wykonania zadania, np. połóż księżyc w prawym górnym rogu kartki, planetę na środku, kosmonautę na planecie….. po sprawdzeniu przez N poprawnego wykonaniu zadania, dzieci naklejają elementy i kolorują je. Następnie malują tło czarną kredką.
- Umieszczenie wykonanych prac na wystawie, podziękowanie za udział w zajęciu.
AUTOR: Bożena Wichrowska
Przedszkole Samorządowe w Lubrańcu