SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa 4-5 latki
TEMAT: „Cztery pory roku w kolorach”.
CEL OGÓLNE: -Utrwalenie i poszerzenie wiadomości na temat charakterystycznych
cech czterech pór roku.
-Doskonalenie umiejętności dokonywania analizy słuchowej.
-Rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni w czasie
wykonywania pracy plastycznej.
CELE OPERACYJNE (dziecko) – Zna nazwy pór roku i wymienia je we właściwej
kolejności.
-Zna w kolejności nazwy miesięcy (5-latki)
-Wymienia charakterystyczne cechy pór roku.
-Rozwiązuje zagadki.
-Dzieli słowa na sylaby (4-latki), głoski (5 -latki) ,
wymienia głoski w nagłosie i wygłosie.
-Wypowiada się na dany temat.
-Bierze udział w zabawie ruchowej.
-Układa rytmy.
-Przyporządkowuje obrazki do danej pory roku.
-Ocenia prawdziwość zdań.
-Przelicza elementy i umieszcza odpowiednią cyfrę.
-Przyporządkowuje napisy do obrazków(5-latki)
-Współpracuje w zespole przy wykonywaniu pracy
plastycznej.
METODY: czynna – zadań do wykonania, zabawa ruchowa
słowna – zagadki, objaśnienia i instrukcje
oglądowa – plansza, obrazki
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa i zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta z piosenkami, kolorowe kółeczka, zagadki, obrazki
związane z porami roku, napisy- wiosna, lato, jesień, zima,
plakat „Pory roku”, kartoniki z napisami tak, nie,
zdania o porach roku, materiały do pracy plastycznej
PRZEBIEG:
1.Zabawa kołowa przy piosence: „Piosenka na powitanie”.
2.Rozwiązywanie zagadek:
- a) Nadchodzę po zimie, dobrze znasz moje imię,
słucham śpiewu skowronka,
kroczę w kwiatów pąkach i w promieniach słonka.
- b) Daję wam pogodne słońce, bukiety pachnące
w polu złote zboże, ciepły piach nad morzem.
- c) Zrzucam liście drzewom, zbierają je dzieci.
Zaniosą dla mamy złocisty bukiecik.
- d) Ja jestem dla dzieci wspaniałą uciechą.
Sypię górki ze śniegu, ściskam lodem rzeki.
Tylko biedne ptaki bojące się chłodu
szukają karmników by nie zginąć z głodu.
- Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć.
Zabawa: „Kolorowe pory roku” – układanie rytmów zbiorowo i indywidualnie.
Odczytywanie napisów czterech pór roku i przyporządkowywanie ich do
odpowiednich kolorów.
Wyjaśnienie dzieciom cykliczności pór roku.
Wymienianie po kolei nazw miesięcy.
4.Praca z planszą „Pory roku”
Wypowiedzi dzieci na temat charakterystycznych cech pór roku.
5.Zabawa ruchowa ze śpiewem :”Pada deszcz”.
6.Zabawa : „Jaka to pora roku?”
Dzieci losują obrazki. Mówią co one przedstawiają i z jaką porą roku są związane.
Dokonują analizy słuchowej według swoich umiejętności, dzielą na sylaby, głoski,
wymieniają głoski w nagłosie i wygłosie.
Przeliczają elementy przy każdej porze roku i umieszczają odpowiednie cyfry.
Dzieci 5-letnie umiejące czytać przyporządkowują napisy do obrazków.
7.Zabawa:”Prawda – fałsz”
Dzieci mają kartoniki: czerwony z napisem nie i zielony z napisem tak.
Nauczycielka czyta zdania, a dzieci decydują czy to jest prawda czy nie i podnoszą
odpowiedni kartonik.
-Teraz jest jesień.
-Wiosną jeździmy na sankach.
-Tulipan to kwiat wiosenny.
-Jesienią sady się rumienią.
-Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata.
-Bociany u nas zimują.
-Latem są wakacje
-Jesienią drzewa gubią liście.
-Zimą kapiemy się w morzu.
-Styczeń to miesiąc zimowy.
- Praca plastyczna przy stolikach: ”Pory roku”.
Wykonanie plansz czterech pór roku przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów.
- Zorganizowanie wystawki prac i ich omówienie.
Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.
AUTOR: Dorota Koroluk