SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „Wiosenne porządki w ogródku”.
Grupa wiekowa:4 -latki.
Cele główne:
– kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– rozwija umiejętność analizy słuchowej wyrazów,
– posiada orientację przestrzenną na macie,
– rozwija umiejętności myślenia algorytmicznego,
– odczytuje, rozumie symbole i znaki,
– potrafi przesuwać obiekty według kodu.
Metody:
– metody programowe,
– metody aktywizujące – zabawa ruchowa, sadzenie cebulek,
– metody ewaluacji.
Formy:
– praca grupowa,
– praca indywidualna.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
– mata do kodowania 10×10, zestaw znaków,
– doniczki, ziemia, pazurki ogrodnicze,
– sadzonki,
– liście papierowe,
– trawka z kwiatkami.
Przebieg zajęć:
- Zabawa ruchowa z kółkami: czerwonym i zielonym oraz strzałkami przypominająca ich funkcje.
- Kółka: zielone – dzieci chodzą, czerwone – stają nieruchomo,
- Strzałki: do góry – krok do przodu, w dół – krok do tyłu, w prawo – krok w prawo, lewo – krok w lewo.
- Nauczyciel prezentuje dzieciom ziemię, doniczki, pazurki ogrodnicze. Pyta co to jest? Dzieci wymieniają nazwy i próbują dzielić na sylaby.
Nauczyciel pyta dzieci: co z tym możemy zrobić?
Dzieci: posadzić kwiatki.
Nauczyciel: Ale czegoś nam brakuje.
Dzieci: Sadzonek kwiatów.
Nauczyciel: Może razem ich poszukamy?
- Programowanie:
Na pomoc dzieciom przyszły ślimaki Anatol i Bronek. One na pewno wiedzą, gdzie ukryły się sadzonki.
Sadzonki ukrywamy pod liśćmi wyciętymi z papieru.
4. Znalezione sadzonki dzieci wspólnie sadzą do doniczek. Umieszczają je na parapecie.
5.Podsumowanie:
Komu podobały się zajęcia – siada na macie, komu nie – siada na dywanie.
PLIK Z ARTYKUŁEM (zawiera prezentację kodów i wizualizację zabaw) : Programowanie – wiosenne porządki w ogródku SCENARIUSZ
Autor: Karolina Botuszan, Małgorzata Murzyniec
Przedszkole nr 43 „Kolorowe”