ARTETERAPIA W PRZEDSZKOLU
Zawsze wierzyłam, że artyści sprawiają, że nie tylko ich życie jest piękne i ciekawe, ale mają też wpływ na nas, są lekiem na całe zło.
Postanowiłam tę myśl i przekonanie wprowadzić w czyn w mojej przedszkolnej grupie. Czułam, że się uda, ponieważ taniec, piosenka, improwizacje ruchowe to była pierwsza skuteczna ścieżka do zdobycia ich zaufania na początku przedszkolnej drogi, a potem do rozkwitu wielkiej przyjaźni i współpracy w naszej grupie.
W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego projektu ZABAWA SZTUKĄ Dagmary Drabik. A potem wszystko potoczyło się pięknie i szybko, i toczy się do dziś.
Początki zawsze są skromne ale w swym działaniu spektakularne. U nas to była KROPKA tak często rysowana przez dzieci, pojawiająca się na wielu ilustracjach. Tym razem to było nasze pierwsze dzieło sztuki.
Obchodząc Międzynarodowy Dzień Kropki obejrzeliśmy film „ The Dot- Kropka” i wtedy zrozumieliśmy, że każdy z nas jest wielkim artystą i potrafi stworzyć wszystko czego zapragnie. Tytuł artystów dzieci otrzymały „dożywotnio”, zawsze gdy rozpoczynamy działania plastyczne tak się właśnie tytułują. Już wtedy uwierzyłam, że to dobra droga do każdej małej głowy i serca. Gdy pojawiają się chwile zwątpienia, rzucam hasło KROPKA i dzieci doskonale wiedzą, że będzie dobrze, powraca wiara we własne możliwości.
Hasło KROPKA otworzyło nam furtkę do świata osób niepełnosprawnych, ponieważ, to ona KROPKA jest podstawowym źródłem komunikacji osób niewidzących. Ten obszar zawładnął naszymi działaniami. Nie oznacza to, że porzuciliśmy sztukę, o nie. To ona zadecydowała o tym, czym zaczęliśmy zajmować się przez kolejne tygodnie.
Pragniemy aby każdy miał możliwość wykazać się artystycznie ale nie zawsze jest to możliwe chociażby z błahego powodu- brak materiałów plastycznych. Znaleźliśmy na to sposób, udział w akcji charytatywnej KOLOROWE KREDKI. Zbieraliśmy używane kredki ołówkowe, czyściliśmy, ostrzyliśmy, a potem segregowaliśmy wg kolorów. Super akcja pomagania ale przy okazji jakie doskonalenie motoryki małej i umiejętności matematycznych. Piękne kolorowe pakiety kredek wyruszyły w świat, mamy nadzieję, że zebrane przez nas kredki trafiły już do małych odbiorców.
My dzień po dniu poznajemy dzieła wielkich malarzy, interpretujemy je, a potem próbujemy tworzyć własne prace inspirowane ich twórczością.
„ Drzewo życia” Klimta to jedno z naszych ulubionych, znakomicie wpisało się w nasz projekt DRZEWO – metoda projektów Lilian G.Katz.
Matematyka w obrazach -Jaspera Johnsa wyzwoliła w nas szalonych naukowców. Matematyka- sztuka, sztuka- pomaganie, tworzenie i niekończące się rozmowy o liczbach, cyfrach, działaniach…
Nie zapomnieliśmy o cudownych „Słonecznikach” Van Gogha, pierwsze sadzonki słonecznika już kiełkują w naszych donicach, a sala wita wiosnę pięknymi kwiatami stworzonymi przez przedszkolnych artystów
Ostatnim naszym twórczym działaniem było MALOWANIE NOŻYCZKAMI inspirowane twórczością Henriego Matissa. Nasza mała motoryka i wyobraźnia wspięły się na wyżyny artyzmu, piękna.
Jeśli można malować nożyczkami to dlaczego nie na mleku, tu kłania nam się twórczość Wojciecha Fangora. Mleko, barwniki, drewniane patyczki to wszystko aby tworzyć barwne pejzaże z bogatą paletą barw i wzorów. Tworzymy piękno.
Ale nie o to chodzi, urok to wartość dodana, liczy się droga do efektu końcowego, rozmowy jakie toczą się w czasie pracy, pomysły, wątpliwości, poczucie wspólnoty. My nie wykonujemy zadań, my się w nie zatapiamy, żyjemy nimi, a ja chłonę tę pozytywną energię od dzieci. Czasami popłynie łza wzruszenia gdy dziecko ze spektrum autyzmu pokazuje mi swe „przypadkowe dzieło sztuki”- tak je nazywa, a wszyscy podchwytują ten pomysł i takie dzieła pojawiają się już zawsze. To dzieło to kolorowa chusteczka, przypadkowo zabarwiona kolorowymi patyczkami, papierowe kształty- pozostałości po wycinaniu…..
Cały czas używam stwierdzenia MY, tak już mam, lubię być „ przedszkolakiem” daje mi to większą radość niż bycie oceniającym nauczycielem. To właśnie jest sztuka, nie zna granic wyobraźni, wieku, ograniczeń. Wszyscy jesteśmy artystami.
Dziś piszę o malarstwie, ale taniec, improwizacje taneczne, filmoterapia, czekają już za drzwiami.
AUTOR: Donata Wojtera
Przedszkole nr 70 Słoneczna Chatka w Poznaniu