Konspekt zajęć z Terapii ręki dla 4 latków
„Leśny świat’
Zajęcia trwają 40 minut.
Wiek: 4 latki
Zajęcia odbywają się wg schematu działań z zakresu Terapii ręki (z uwzględnieniem potrzeb grupy, tj. z dostosowaniem czasu trwania poszczególnych etapów zajęć):
- Ćwiczenia na całe ciało
- Ćwiczenia rozmachowe
- Ćwiczenia manualne
- Ćwiczenia manipulacyjne
- Ćwiczenia precyzyjne
- Ćwiczenia grafomotoryczne/graficzne
- Relaks
Cele szczegółowe zajęć:
- Wypracowywanie prawidłowej postawy ciała oraz ułożenia rąk i nóg
- Zwolnienie napięcia w obszarze obręczy barkowej oraz wyćwiczenie bardziej izolowanych ruchów rąk
- Kształtowanie koordynacji i sprawności całego ciała
- Zapoznanie z leśnym światem
Środki dydaktyczne:
– chusta Klanzy,
– – siatka maskująca,
– schemat przedstawiający budowę warstwową lasu
– „warstwy lasu”- roślinność i naturalne elementy do poszczególnych pięter lasu – gleba (pudełka z
ziemią), ściółka (mchy, porosty, szyszki, sierść zwierząt), runo leśne (paprocie, wrzosy), podszyt
(jarzębina, kora drzew-ponieważ w tej warstwie znajdują się pnie wysokich drzew), korony drzew
(liście, gałązki drzew iglastych i liściastych) – wszystko ułożone piętrowo
– rysunek przedstawiający las na dużym kartonie do którego wielkościowo pasują „warstwy lasu”)
Przebieg zajęć:
- „Leśne dzieci”- piosenka z pokazywaniem
Nagranie- https://www.youtube.com/watch?v=xNIb2PXLW0E
Ref. Leśne dzieci dla nas zawsze słońce świeci (rysowanie koła rękoma)
Ogień (klaśniecie w ręce), ziemia (dotknięcie ziemi), woda (rysowanie fali), wiatr (machanie rękoma) – idziemy zdobywać świat (maszerowanie)
W nawiasach propozycje animacji.
- Jestem dzieckiem lasu zobacz sam (robienie okularów z dłoni) na paznokciach dużo błota mam (pomasowanie rączek)
Do kałuży skaczę hop (przeskok do przodu), robię z żabą każdy krok (skok jak żaba) i wyglądam jak brązowy miś (piąstki koło głowy)
Jestem dzieckiem lasu zobacz sam
- Jestem dzieckiem lasu zobacz sam
Skaczę (podskok) , biegam (bieg) , dobre zdrowie mam (pokazanie muskułów)
Dziś na drzewo wspiąłem się i przygodę przeżyć chcę (wspinanie rączek ku górze)
a nad głową piękne niebo mam (machanie rączkami nad głową)
Jestem dzieckiem lasu zobacz sam
Ref. Leśne dzieci…
- Jestem dzieckiem lasu zobacz sam tu przyjaciół bardzo wielu mam (gest pokazania na wszystkich)
Kwiaty, drzewa i zwierzęta to rodzina nasza wielka (serduszko z dłoni)
Przyroda naszym domem jest (zrobienie dmoku z dłoni)
Jestem dzieckiem lasu zobacz sam
- Jestem dzieckiem lasu zobacz sam
chodź zagramy tu i tam (gest grania na gitarze)
Znam pogodę, świerszcza grę, wiem jak ogień pali się- życie w lesie fajne jest (kciuk do góry)
Jestem dzieckiem lasu, zobacz sam
Ref. Leśne dzieci…
- Omówienie warstw lasu. Zaproszenie do leśnej zabawy przez warstwy wraz z leśnymi zwierzętami.
Pamiętacie jak rozmawialiśmy o budowie domu? Dom często ma różne piętra. Na samym dole
często znajduje się piwnica. Potem mamy parter, pierwsze piętro, drugie, trzecie piętro. Las to dom
(kogo?- pytanie do dzieci)- i jak myślicie czy też ma piętra?
Popatrzcie na nasz rysunek. Gdzie może być piwnica w lesie?
Piwnica to najniższa część domu, czyli w naszym lesie piwnica znajduje się też najniżej czyli jest to
ziemia, gleba.
Czym może być parter? Parter to najniżej znajdujące się rośliny (kto chciałby pokazać?). To mchy,
porosty – ta warstwa lasu nazywa się ściółka leśna.
Powyżej znajdują paprocie, wrzosy (kto chciałby pokazać na naszym rysunku). Ta warstwa lasu
nazywa się runo leśne.
Jeszcze wyżej co rośnie? Co to za rośliny? (pokazuje na schemacie na jarzębinę). To jarzębina.
Znajdują się tu również małe krzewy i małe drzewka, jak też i pnie wysokich drzew. Ta warstwa
lasu nazywa się podszyt.
Najwyżej znajdują się najwyższe z drzew i jest to część która się nazywa korona drzew.
Powtórzymy teraz nazwy wszystkich warstw lasu- na dole gleba, potem ściółka leśna, runo leśne,
podszyt i korony drzew.
- Zabawa ruchowa utrwalająca nazwy warstw lasu.
Dzieci siedzą na dywanie – nauczyciel mówi: teraz siedzimy na glebie. Pamiętacie to było najniżej
w lesie? Najniższa warstwa lasu to ściółka leśna. (nauczyciel kładzie siatkę maskującą na dywan)
teraz się na niej znajdujemy. (dzieci podskakują na siatce)
Powyżej znajduje się runo. (nauczycie kładzie zielony materiał na siatkę maskującą- dzieci
podskakują).
Nauczyciel włącza spokojną, relaksacyjną muzykę
Na sam koniec bierze chustę wraz z asystentami (pomocą nauczyciela lub innymi dzećmi) i zachęca
dzieci do położenia na dywanie i dotyka je chustą animacyjną Klanzy i opowiada o warstwach
lasu.
Tor przeszkód- przejście przez tor przeszkod (przeskoki przez ścieżkę sensoryczną (pokrycie kojarzące się ze zwierzętami- czarne kamyki- mrówki, liny- padalec, miękka wata- zajączek, itp.,) tunel, dojście do skrzyni z ryżem, gdzie dzieci wyławiają obrazki zwierząt i potem dopasowywują je do schematu warstw lasu z pomocą nauczyciela
- Zabawa „Rosną drzewa w lesie”
Jeśli zauważymy, że dzieci potrzebują jakiejś energicznej zabawy możemy im zaproponować
zabawę opartą na rytmicznej recytacji „Rosną drzewa w lesie”.
Rosną drzewa w lesie / x2 drzewa w lesie są (maszerujemy)
Korzenie drzewa mają (tupiemy)
Listkami poruszają (machamy rękoma wysoko uniesionymi w górze)
- Oglądanie modelu warstwowej budowy lasu.
Nauczyciel prezentuje przestrzenny model budowy warstwowej lasu. Zachęca dzieci do oglądania,
dotykania, wąchania roślin. Przypomina nazwy poszczególnych warstw lasu. Nazywa roślin w niej
się znajdujące.
- Zabawa Wishi va tua https://www.youtube.com/watch?v=qD1WArMoLS4
- Kolorowanie obrazka przedstawiającego zwierzątko leśne
- . Słuchanie odgłosów lasu
- Podziękowanie dzieciom za zajęcia
AUTOR: Joanna Wyrwas
Akademia Przedszkolaka Tarchomin