Scenariusz zajęcia z dziećmi 5,6 letnimi z zakresu edukacji matematycznej
Temat zajęcia: „Zegar i czas” – do czego nam są potrzebne?
Cel ogólne:
- Zdobywanie wiedzy na temat sposobów odmierzania czasu, rodzajów zegarów
- Kształtowanie umiejętności posługiwania się zegarem
- Dostrzeganie upływu czasu
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna i rozpoznaje rodzaje zegarów [ klepsydra, zegar ścienny, zegarek na rękę, minutnik, zegar wahadłowy, budzik]
- poznaje pojęcia związane z czasem i zegarem – sekunda, minuta, godzina,
- nazywa części zegara – tarcza, wskazówki,
- próbuje odczytać pełną godzinę na zegarze, posługuje się liczebnikami porządkowymi,
- wybrzmiewa głoskę w nagłosie i dzieli wyraz na sylaby [ dz. 5 letnie]
- łączy napis z obrazkiem [dz. 6 letnie]
- układa z patyczków wskazówki na zegarze wg poleceń
- rozpoznaje i nazywa cyfry na zegarze
- układa cyfry na tarczy zagara od 1 do 12 [dz. 5 letnie]
- pisze cyfry na tarczy zegara [dz. 6 letnie]
- naśladuje ruchem rąk wskazówki zegara do piosenki
- uważnie słucha poleceń
- wypowiada się na forum grupy
- odczuwa radość z podjęcia zadań
Formy pracy: grupowa, indywidualna,
Metody pracy: czynna – zadania, praktyczne działania, zabawa, ćwiczenia
słowna – rozmowa, instrukcje do zadań
oglądowa – pokaz, obserwacja,
Pomoce: obrazki różnych rodzajów zegarów, zegar ścienny, zegarek na rękę, magnetofon, krążki, patyczki, cyfry, chusta animacyjna, talerzyki papierowe, kółka origami, pisaki, kredki, kleje, plastelina, kartoniki, napisy do obrazków,
Przebieg zajęcia:
- Powitanie grupowe piosenką „Ole, Ole witamy wszyscy się…”
- Wprowadzenie w temat zajęć zagadką o zegarze i czasie :
„Chodzi, ale w miejscu stoi,
bije – nikt się go nie boi.
Cyfry ma na tarczy,
czy to już wystarczy?”
„Każdy zegar go odmierza,
mówi, że leci, płynie, ucieka,
chociaż to nie ptak
ani też nie rzeka.”
- „Czas- co to takiego?” -rozmowa na temat czasu – po co jest czas?, jak odmierzamy czas?
- „Zegary i zegarki”- dzieci oglądają rozłożone obrazki przedstawiające różne rodzaje zegarów – zegar ścienny, zegarek na rękę, minutnik, budzik, klepsydra, zegar słoneczny- rozpoznają je, nazywają, opisują i porównują.
- 5 letnie – dzielą nazwy na sylaby, wybrzmiewają głoskę w nagłosie
- 6 letnie – dobierają podpisy do obrazków
- „Jak działa zegar?” – omówienie budowy zegara ściennego – z czego się składa? – wskazówki, tarcza, odczytanie cyfr na tarczy.
- Poznanie pojęć związanych z czasem – godzina, minuta, sekunda, pokaz pełnych godzin na zegarze, objaśnienie dzieciom różnicy pomiędzy dużą i małą wskazówką
- Odczytanie przez dzieci wskazanych pełnych godzin na zegarze
- Zabawa z wykorzystaniem kolorowych krążków i patyczków – dzieci otrzymują krążki, patyczki, cyfry, układają z nich zegar, następnie odzwierciedlają pokazaną godzinę np. 12, 3, 6, 9 itd. Odczytują godziny.
- Zabawa ruchowa ze śpiewem „Zegar bije…” – dzieci śpiewają i naśladują ruchem piosenkę.
- Praca plastyczno – konstrukcyjna „Zegar” – Dzieci siadają przy stolikach. Z przygotowanych przez nauczyciela elementów, konstruują zegar.
- 5 – przyklejają przygotowane kółka z cyframi według wzoru konstruują wskazówki z wyciętych elementów, ozdabiają według swojego pomysłu zegar
- 6 – piszą na przygotowanych kółkach cyfry, przyklejają je, lub piszą cyfry na tarczy, tworzą wskazówki i ozdabiają według własnego pomysłu tarcze.
- Zabawa ruchowa dla chętnych dzieci z wykorzystaniem chusty animacyjnej – układanie na chuście cyfr i układanie ze swoich ciał wskazówek, pozostałe dzieci odczytują godzinę.
- Podsumowanie zajęć – co nam się podobało, czego się nauczyliśmy, prezentacja wykonanych zegarów.
AUTOR: Magdalena Jankowska
Przedszkole nr 114 Poznań