JESTEM CZARODZIEJEM – ZNAM MAGICZNE SŁOWA scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4-letnich

Temat: „ Jestem czarodziejem – znam magiczne słowa

Cele ogólne:

– wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzanie w kulturę bycia,

– wdrażanie do używania słów kulturalno – grzecznościowych,

– rozwijanie logicznego myślenia,

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

– stosuje zwroty grzecznościowe w zabawach

– układa rytm „proszę – dziękuję” wg podanego kodu,

– ocenia prawdziwość zdań dotyczących zwrotów grzecznościowych

Formy pracy: praca w grupie, indywidualna,

Metody pracy: czynna, aktywizująca, słowna, oglądowa, elementy kodowania wg programu „Uczymy dzieci programować”

Pomoce dydaktyczne: tekst i nagranie piosenki, ilustracje z czarodziejskimi słowami, mała piłeczka, ilustracje z kodem, obrazki z buziami, stemple ze znaczkami motywacyjnymi

Przebieg:

  1. Powitanie dzieci rymowanką „Podajmy sobie ręce”  – tworzenie koła, sygnalizowanie dzieciom rozpoczęcia zajęcia.

„Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,

Podajmy sobie ręce zabawmy się wesoło”.

  1. Zabawa z piosenką „Budujemy ciszę” – zabawa naśladowcza ze śpiewem, wyciszenie się dzieci
  2. Burza mózgów „Czarodziejskie słowa” – co to są czarodziejskie słowa, kiedy je stosujemy – naprowadzenie dzieci poprzez rozmowę i ilustracje obrazujące użycie owych słów w życiu codziennym (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, smacznego).
  3. Zabawa „Proszę-dziękuję”

Nauczyciel   podaje   jednemu   dziecku   piłeczkę   mówiąc  proszę, ono   musi   odpowiedzieć dziękuję i podać ją kolejnej osobie z użyciem form grzecznościowych.

  1. „Proszę – dziękuję – przepraszam” – zabawa ruchowa – reakcja na umowny kod

Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się i odgadują treść obrazka dzieląc jego nazwę na sylaby.

  1. „Proszę – dziękuję” – układanie rytmu z wykorzystaniem emblematów
  2. Zabawa „Prawda/fałsz” z wykorzystaniem obrazków:

Dzieci odpowiadają na pytania podnosząc do góry obrazek z buzią uśmiechniętą – prawda lub smutną – fałsz:

  • Gdy wchodzimy rano do sali mówimy „dobry wieczór”.
  • Gdy idziemy spać mówimy rodzicom „dobranoc”.
  • Idąc do domu mówimy „do widzenia”
  • Gdy kogoś uderzę mówię „przepraszam”
  • Gdy widzę Panią z przedszkola mówię „smacznego”
  • Gdy chcę żeby ktoś podał mi zabawkę mówię „proszę”
  • Gdy zaczynam jeść śniadanie mówię wszystkim „do widzenia”
  • Gdy ktoś mi podaje mi zabawkę mówię „dziękuję”.
  1. Podziękowanie za udział w zajęciu, nagrodzenie dzieci znaczkami motywacyjnymi

 

Bibliografia:

1.Piosenka „Budujemy ciszę” pochodzi z publikacji „Rymowanki-zapraszanki” Bliżej Przedszkola

 

AUTOR: Beata Gorzkiewicz

Przedszkole Miejskie nr 146 w Łodzi

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...