KONSPEKT UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ

DLA DZIECI W II GRUPIE

 

„BAL KARNAWAŁOWY” –

pod hasłem: podróż do „Bajkowej Krainy Karnawału”,

zabawa taneczna, konkursy

Cele ogólne:

  • przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem,
  • dostarczenie radości z wcielenia się w role różnych postaci bajkowych,
  • doświadczanie przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach i konkursach,
  • kształtowanie u dzieci postawy kulturalnego zachowywania się w czasie imprezy przedszkolnej.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • rozpoznaje postaci z bajek,
  • stosuje się do ustalonych umów i reguł w proponowanych zabawach dydaktycznych, zabawach muzycznych i konkursach,
  • dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego – wyraża je pląsając lub tańcząc.

Metody:

  • praktyczna – działalność dziecka,
  • pedagogika zabawy Klanza,
  • metoda Dobrego Startu – M. Bogdanowicz.

Formy aktywności dziecka:

  • indywidualna,
  • praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne:

magnetofon, pendraive z muzyką,  tamburyno, okolicznościowa dekoracja sali (napis „KARNAWAŁ, ilustracje przedstawiające ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ, serpentyny, balony), chusta animacyjna, zagadki słowne, wykaz pytań do zabawy: „Magiczna liczba”, „zatrute jabłko”, kolorowe balony, gazety, kotyliony, korona dla „Królowej i Króla Balu Karnawałowego”, okolicznościowe nagrody.

Przebieg uroczystości:

  1. Powitanie wszystkich przedszkolaków zgromadzonych na sali balowej. Wspólne odśpiewanie pląsu powitalnego:

„Kochane dzieci. Bardzo proszę byście się świetnie dzisiaj bawiły. Tańczcie i skaczcie.

Figlujcie sobie. Niech Wam zabawa wyjdzie na zdrowie”.

„Wszyscy są. Witam was –  rozpoczynać już czas.  Jestem Ja, jesteś Ty ! Raz, dwa, trzy.”

(dzieci witają się z najbliżej sobie stojącą osobą)

  1. „Wszyscy, którzy…” – zabawa na powitanie z chustą animacyjną.
    Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do „Bajkowej Krainy Karnawału”, gdzie trwa on przez cały rok”. Tłumaczy, iż najpierw chciałaby sprawdzić jakie są karnawałowe upodobania dzieci. Prosi, by wszyscy chwycili w ręce kolorową chustę i wykonywali wspólnie polecenia:
  • dzieci, które lubią tańczyć przy wesołej muzyce zamieniają się miejscami przechodząc pod chustą.

Następnie, zaprasza dzieci, by położyły się  na chuście z nogami  zwróconymi w kierunku jej środka.

  • dzieci, które lubią głośno śpiewać turlają się w prawo,
  • dzieci, które chcą wyruszyć do „Bajkowej Krainy Karnawału”, siadają na chuście i chwytają się za ręce.
  1. „Magiczny napój” – spokojna zabawa w kole (inscenizacja).

Prowadząca opowiada: Jeśli chcemy przenieść się w jakieś ciekawe miejsce, może nam pomóc wypicie czarodziejskiego napoju, pod warunkiem, że nie dodamy do napoju żadnych złych składników. Kolejno, wypowiada zaklęcie: „Garstka fantazji, szczypta radości, niech ta grupa w „Bajkowej Krainie Karnawału”, zagości”. Zaprasza dzieci do zabawy. „Zaczarowany kubek” jest przekazywany z rąk do rąk. Dzieci siedząc nadal na dywanie wybierają się w podróż do „Bajkowej Krainy Karnawału”,. Prowadząca włącza karnawałową muzykę, wszyscy zamykają oczy, marzą. Po chwili otwierają oczy i rozglądają się.

  1. Rozwiązywanie tytułów bajek na podstawie zagadek. (Załącznik nr 1)
  2. „Bajkowe postaci” – improwizacja ruchowa przy wesołej muzyce. (Załącznik nr 2)

Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce, w przerwie „zamieniają” w wybrane postaci z bajek.

  1. „Magiczna liczba” – zabawa rozwijająca pamięć. (Załącznik nr 3)

Wybór dwóch drużyn. Kolejno nauczycielka informuje zespoły, że będzie zadawała pytania dotyczące poznanych bajek. Do każdego pytania będą dwie odpowiedzi: prawidłowa i nieprawidłowa. Zadaniem drużyn jest zapamiętanie numeru odpowiedzi prawidłowej i podanie go prowadzącej. Tłumaczy, że do odpowiedzi wywoływana jest ta drużyna, której dowolny członek, jako pierwszy zgłosi się po odczytaniu pytania. Każda pomyłka ( podanie odpowiedzi, a nie numerka z odpowiedzią), skutkuje przekazaniem punktu na rzecz drużyny przeciwnej.

  1. „Zatrute jabłko” – zabawa rozwijająca szybkość i refleks.

Wybór dwóch drużyn. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel puszcza w obieg „zatrute jabłko”. Dzieci muszą je sobie podawać z rąk do rąk podczas trwania muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z jabłkiem „zapada w sen”- odpada z gry. Zwycięża drużyna, której członek jako ostatni zostanie na „placu boju”.

  1. „W Bajkowej Krainie Karnawału” – zabawy taneczne, zabawy ruchowo – naśladowcze przy piosenkach z dziecięcego repertuaru.
  2. Propozycje konkursów i zabaw z towarzyszeniem muzyki:
    – „Taniec z balonami” – dzieci dobierają się w pary. Balony trzymane są między: głowami, brzuchami. Wygrywają te pary, które bez pomocy rąk utrzymują balon najdłużej.
    – „Taniec w parach z balonem” przywiązanym do nogi (okolice kostki) dziewczynki. Dzieci z innej pary starają się zdeptać balon u innych, tak by pękł, wygrywa para, która najdłużej tańczy z balonem.
    – „Taniec „rock and roll” na gazecie – pary dzieci tańczą w rytmie rock and rolla, a na przerwę w muzyce para zmniejsza rozmiar gazety o połowę. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy i nie postawi nogi za gazetę.
    – „Walc kotylionowy tytułów bajek” – kotyliony kwiaty składają się z tytułów bajek o nazwie dwu wyrazowej znanych dzieciom. Kotyliony rozdajemy dzieciom, kiedy rozpocznie się walc tytuły bajkowe musza się odnaleźć i stanąć razem trzymając się za ręce w miejscu tańczyć walca. (Załącznik nr 4)
    – szybki „Taniec z pudelkiem zapałek” na głowach dziewcząt, wygrywają te pary, które najdłużej potrafiły tańczyć z tym „nakryciem głowy”.
    – „Taniec na około krzesełek w rytm muzyki”. Na przerwę w muzyce dzieci zajmują krzesełka, których za każdym razem ubywa; wygrywa ta osoba, która zostaje ostatnia na krzesełku.

–  „Ty będziesz moją parą” – dziewczynki trzymają  się za ręce tworząc koło, wokół którego chłopcy robią drugie koło, gdy zagra muzyka koło dziewczynek porusza się w jedną stronę, a chłopców w drugą stronę. Nagle muzyka cichnie. Oba koła się zatrzymują. Dziewczęta odwracają się do swoich chłopców i od tej pory tańczą.

  1. Wybór „Króla i Królowej Karnawałowego Balu”.
  2. Podsumowanie uroczystości. Opuszczenie „Bajkowej Krainy Karnawału” – zabawa z chustą animacyjną.

Dzieci falują chustą, udając start balonu. Kolejno podnoszą chustę wysoko do góry i wskakują pod nią tak, by opadła im na głowy.  Prowadząca zaprasza do powrotu do sali w przedszkolu; zabiera chustę, dzieci siadają na dywanie.

  1. Podziękowanie dzieciom za udział w „Balu Karnawałowym”. Pamiątkowe zdjęcie.

 

ZAGADKI / Załącznik nr 1

Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. Czerwony Kapturek

Jakie imiona mają, braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika. Jaś i Małgosia

Jaka to dziewczynka, ma roboty wiele, a na wielkim balu gubi pantofelek. Kopciuszek

Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka. Dlatego też jej imię brzmiało … . Calineczka

 

„BAJKOWE POSTACI”. WYKAZ/ Załącznik nr 2

  • Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
  • wilk skrada się na palcach
  • Baba Jaga lata na miotle
  • Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
  • Calineczka tańczy z księciem
  • Kopciuszek sprząta
  • Macocha przegląda się w lusterku

 

„MAGICZNA LICZBA”. WYKAZ PYTAŃ/Załącznik nr 3

  • Jak wyjaśnić imię Królewna Śnieżka?
  1. lubiła bawić się na śniegu,
  2. miała skórę jasną jak śnieg.
  • Co sprzedawała Dziewczynka z Zapałkami?
  1. zapałki,
  2. drewienka.
  • Która z bajek, uczy nas, że nie można ufać nieznajomym?
  1. Czerwony Kapturek,
  2. Kopciuszek.
  • Z czego wykonany był najbezpieczniejszy domek w bajce „Trzy świnki”?
  1. ze słomy,
  2. z cegły.
  • Jaka cecha charakteru jednej ze świnek, uratowała życie pozostałym świnkom w bajce „Trzy świnki”?
  1. pracowitość,
  2. lenistwo.
  • Która z bajek uczy nas, by zawsze słuchać rodziców?
  1. Kopciuszek,
  2. Jaś i Małgosia.
  • Co zgubił Kopciuszek, uciekając z balu?
  1. koronę,
  2. pantofelek.
  • Ilu krasnoludków spotkała Królewna Śnieżka?
  1. trzech,
  2. siedmiu.
  • Jaka bajka uczy nas, by nie kłamać?
  1. Pinokio,
  2. Czerwony Kapturek.
  • Jaki zatruty owoc zjadła Królewna Śnieżka?
  1. gruszkę,
  2. jabłko.

 

 

 

 

TYTUŁY BAJKOWE/Załącznik nr 4

 

Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kot w butach, Mała Syrenka, Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami, Brzydkie Kaczątko, Tomcio Paluszek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Tomcio Paluszek

AUTOR: Izabela Karoń

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

DRZEWKO SZCZĘŚCIA dla babci i dziadka

 

 

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?