SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Bezpieczne zabawy zimowe.
Cele ogólne:
-poznaje zasady i miejsca bezpiecznych zabaw zimowych;
-rozumie konieczność wybierania bezpiecznych miejsc do zabaw (wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych);
-współpracuje z rówieśnikami;
-aktywnie uczestniczy w zabawach zaproponowanych przez nauczyciela;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie;
-umie dokonać właściwej oceny zachowań na podstawie ilustracji;
-odróżnia bezpieczne od niebezpiecznych miejsc do zabaw zimowych;
-umie ułożyć historyjkę obrazkową;
-uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych odzwierciedla ruchem treść piosenki, umie pokazać pantomimą różne sporty zimowe.
– rozpoznaje i nazywa wybrane sporty zimowe oraz sprzęty potrzebne do ich uprawiania;
– rozumie związki przyczynowo – skutkowe;
-określa liczebność zbirów, przelicza, określa położenie przedmiotów;
-współpracuje z rówieśnikami;
Metody:
-słowne,
-oglądowe,
-czynne,
Formy pracy:
-zbiorowa,
-indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Tablice demonstracyjne, historyjki obrazkowe – „Sanki”, „Narty”, „Lodowisko”, „Śnieżki” , „Ulepimy dziś bałwana” prezentacja multimedialna, magnetofon, pendrive, duże kartony, kredki, farby, mazaki, klej, wycięte gotowe elementy, papiery (papierowe kule),
Przebieg zajęcia:
1.Rymowanka – wprowadzenie do zajęć.
Przez styczniową nockę całą
dużo śniegu napadało.
To uciecha jest dla dzieci.
Patrzcie! Z nieba śnieżek leci.
Zabierzemy łyżwy, sanki,
ulepimy dwa bałwanki.
Koleżanki z kolegami
będą rzucać się śnieżkami.
2.Rozmowa na temat zabaw zimowych połączona z oglądaniem prezentacji multimedialnej.
Operowanie nazwami sportów zimowych.
- „Śnieżki” – zabawy ruchowe papierowymi kulkami – podrzucanie, toczenie, rzuty do celu, walka na papierowe kule – bitwa na śnieżki.
4.”Kto ma więcej kul śniegowych?” – zabawy matematyczne.
Przeliczanie, określanie liczebności zbiorów, porównywanie, układanie kul zgodnie z poleceniami nauczyciela (za, pod, z prawej strony itp.).
5.Czy to jest bezpieczna zabawa?
Rozmowy przy tablicach demonstracyjnych .Ocena postępowania. Wskazywanie miejsc bezpiecznych zabaw zimowych.
6.Zabawy przy piosence „Zimowe zimowe” J.Kucharczyk. Odzwierciedlanie ruchem treści piosenki, zabawy pantomimiczne.
I.Hej koledzy, koleżanki,
chodźmy na saneczki,
kto odważny, niech na nartach
szusuje z góreczki.
Ref.: Świat zasypał śnieg,
wkoło zima biała.
Czas pobawić się śnieżkami,
czas lepić bałwana!
Każde dziecko o tym wie,
ma bezpiecznie bawić się!
II. Lodowisko jest przy szkole,
tak się pięknie błyszczy.
Już dziewczynki i chłopaki.
zakładają łyżwy
Ref.: Świat zasypał śnieg,
wkoło zima biała.
Czas pobawić się śnieżkami,
czas lepić bałwana!
Każde dziecko o tym wie,
ma bezpiecznie bawić się!
III. Nikt nie zmarznie dziś na mrozie,
słońce w buzie grzeje,
Dzieci bawią się radośnie,
pan bałwan się śmieje.
Ref.: Świat zasypał śnieg,
wkoło zima biała.
Czas pobawić się śnieżkami,
czas lepić bałwana!
Każde dziecko o tym wie,
ma bezpiecznie bawić się!
7.Historyjka obrazkowa: Sanki”, „Narty”, „Lodowisko”, „Śnieżki” , „Ulepimy dziś bałwana” . Układanie obrazków w zespołach. Zwracanie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas zabawa zimowych. Zachęcanie do dłuższych wypowiedzi.
Wdrażanie do współpracy w zespole.
8.Zabawa – Tak/Nie.
Ocenianie wypowiedzi nauczyciela.
-Lodowisko to bezpieczne miejsce do zabaw zimowych.
-Sanki możemy przyczepić do auta i jechać ulicą.
-Śnieżka musi być bardzo, bardzo twarda.
-Jeśli lód jest cienki można jeździć na łyżwach.
-Nie wolno zjeżdżać z górek prowadzących prosto na jezdnię.
-Wychodząc z domu ubieramy się stosownie do pogody.
9.”Bezpieczne zabawy zimowe” – zespołowa praca plastyczna.
Dzieci wykonuję prace na dużych arkuszach papieru. Wykorzystują przygotowane elementy oraz różnorodne materiały plastyczne.
AUTOR: Agata Szczepaniak – Masłowska