ZEBRANIE Z RODZICAMI czyli kilka wskazówek na przeprowadzenie pierwszego spotkania z rodzicami nowych przedszkolaków i nie tylko 🙂

Wrześniowe spotkania z rodzicami nie zależą do najłatwiejszych ponieważ w tym czasie musimy przekazać rodzicom bardzo dużo informacji. Dodatkowo takie zebrania z „nowymi rodzicami” bywają jeszcze trudniejsze ponieważ nie znamy tych rodziców… ale jak się dobrze  przygotujecie to zebranie powinno przebiec sprawnie, a Wy będzie spokojne, że przekazałyście wszystkie informacje.

Poniżej znajdziecie kilka rad dotyczących pierwszego spotkania z rodzicami.

 1. PRZYGOTOWANIE: przed zebraniem dokładnie przeanalizuj indywidualne karty dzieci, podczas zebrania poproś rodziców o uzupełnienie brakujących informacji.
 2. BĄDŹ SOBĄ: nie buduj bariery pt. “Ja tu jestem nauczycielem! Wiem wszystko najlepiej!”, bądź otwarta na propozycje rodziców, ale jeżeli coś jest nierealne, to po prostu o tym powiedz. Jeżeli nie umiesz odpowiedzieć w tym momencie na zadawane pytania powiedz otwarcie, że to sprawdzisz i przekażesz informacje.
 3. DOBRE RADY: przygotuj mini informatory dla rodziców, w których powinny zostać zawarte najważniejsze informacje dotyczące organizacji przedszkola oraz pracy w grupie, do której dziecko będzie chodziło. Dlaczego? Oczywiście do wydrukowanej notatki rodzice mogą zawsze wrócić w domu lub np. może się z nią zapoznać drugi rodzic, który na zebraniu nie był.
 4. PLAN ZEBRANIA: kilka dni wcześniej przygotuj plan zebrania, pomoże Ci usystematyzować informacje, które powinny zostać przekazane rodzicom, w planie nie powinno zabraknąć takich punktów jak:
 • POWITANIE RODZICÓW, PRZEDSTAWIENIE NAUCZYCIELI – podczas pierwszego spotkania powinni zostać przedstawieni wszyscy nauczyciele pracujący w grupie, jak również panie z obsługi (pomoc nauczyciela, woźna, które wspierają pracę nauczyciela podczas codziennej pracy w grupie). Możesz powiedzieć coś o sobie np. wspomnieć o wykształceniu, dodatkowych kursach i kwalifikacjach.
 • LISTA OBECNOŚCI: forma takiej listy jest dowolna i zazwyczaj została określona przez dyrektora.
 • WYBÓR PROTOKOLANTA: warto przygotować dla protokolanta ramowy plan zebrania, ułatwi mu to pracę.
 • WYBÓR RODZICÓW DO RADY ODDZIAŁOWEJ ORAZ PRZEDSTAWICIELA DO RADY RODZICÓW: z tym bywa problem, zazwyczaj brakuje chętnych, więc warto powiedzieć co nie co na ten temat 😊 jaki jest zakres obowiązków, jak wygląda praca itd.
 • UZUPEŁNIENIE BRAKUJĄCYCH INFORMACJI: uzyskanie zgód, RODO, uzupełnienie brakujących informacji w indywidualnych kartach itd.
 • BEZPIECZEŃSTWO: zwrócenie uwagi na fakt, że dziecko z przedszkola może być odbierane wyłącznie przez osoby upoważnione przez rodziców/ prawnych opiekunów. Zwrócenie uwagi na przestrzeganie statutu oraz procedur obowiązujących na trenie placówki z uwzględnieniem jaki mają wpływ na bezpieczeństwo dzieci.
 • OBOWIĄZUJĄCA DOKUMENTACJA (PODSTAWA PROGRAMOWA, PROCEDURY, STATUT): podczas pierwszego spotkania rodzice powinni zostać szczegółowo zapoznani z najważniejszymi dokumentami obowiązującymi w placówce. Jak również powinni zostać poinformowani gdzie znajdują się dokumenty jeżeli chcieliby się z nimi dokładniej zapoznać (np. strona internetowa przedszkola, kącik dla rodziców itd.).
 • COVID-19: czyli dokładne omówienie z rodzicami zasad i reguł panujących w przedszkolu podczas pandemii COVID-19. Zwrócenie uwagi na wytyczne GIS, MEN oraz rekomendacje organów prowadzących. Zwrócenie uwagi na bezwzględne przestrzeganie zasad.
 • ADAPTACJA: podczas tego spotkania bardzo ważne jest zwrócenie uwagi rodzicom na trudny okres adaptacji dzieci, przy tej okazji ważne jest udzielenie kilku rad, by adaptacja przebiegała jak najszybciej np. krótkie rozstania z dziećmi, obopólne zaufanie, wiara w dziecko, może jakaś maskotka do przytulania, która „wesprze” dziecko podczas pierwszych dni itd.
 • RAMOWY ROZKŁAD DNIA: przedstaw rodzicom ramowy rozkład dnia w waszej grupie, zwróć uwagę na godziny przyprowadzania i odbierania dzieci, wspomnij jakie to ważne.
 • ZASADY I REGUŁY W GRUPIE: warto podczas pierwszego spotkania z rodzicami zaznajomić ich z regułami i zasadami, które będą obowiązywały w danej grupie, jest to również moment gdzie możecie wspólnie ustalić kilka zasad jak np. przynoszenie zabawek. Przy tej okazji należy zwrócić uwagę, że nie odpowiadacie za zabawki, które dzieci przynoszą z domu.
 • CZEGO NIE PRZYNOSIMY DO PRZEDSZKOLA: warto podczas pierwszego spotkania uświadomić rodzicom, że dzieci nie powinny przynosić: jedzenia, picia, „niebezpiecznych zabawek”, lekarstw, słodyczy, kosmetyków, drobnych przedmiotów (np. monety, mini zabawki, koraliki itd.),
 • WYPRAWKA PRZEDSZKOLA: czyli co każde dziecko powinno przynieść do przedszkola już pierwszego dnia ( przykładowa lista rzeczy: zapasowe ubrania, piżama, obuwie zamienne z antypoślizgową podeszwą, szczoteczka, kubeczek i pasta do zębów, chusteczki (higieniczne i nawilżane po jednej paczce na semestr), zwrócenie uwagi, że przyniesione rzeczy powinny być podpisane.
 • GRUPOWA WYPRAWKA: w zależności od placówki podczas spotkania wspólnie z rodzicami należy ustalić kwotę wyprawki lub przedstawić listę potrzebnych rzeczy.
 • ZAJĘCIA DODATKOWE / WARSZTATY: przedstawienie rodzicom propozycji zajęć dodatkowych (język angielski, religia itd.) odbywających się w ramach podstawy programowej oraz warsztatów (np. warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, zajęcia z logopedą itd.), które odbywają się poza godzinami podstawy programowej. Uzyskanie akceptacji rodziców. Jeżeli chodzi o warsztaty możecie przygotować ankietę dzięki, której rodzice wybiorą np. dwa warsztaty, które będą realizowane w danej grupie.
 • PAKIET EDUKACYJNY: jeżeli zdecydujecie się na realizację jakiegoś pakietu edukacyjnego (np. ja nie korzystam w grupie maluszków z takich pakietów), powinniście powiedzieć dlaczego zdecydowaliście się właśnie na ten konkretny pakiet.
 • PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM LOKALNYM: podczas zebrania możecie krótko omówić jak będzie wyglądała taka współpraca np. organizacja zajęć otwartych z udziałem rodziców itd.
 • PROGRAMY, PROJEKTY, KONKURSY: warto poinformować rodziców do jakich projektów, programów i konkursów dołączycie. Ważne jest uzyskanie akceptacji rodziców oraz zgód na ich realizację (jeżeli taka jest potrzebna). Jeżeli dane wydarzenie będzie wymagało zaangażowania rodziców, to właśnie na tym pierwszy zebraniu warto zapytać i poszukać pomocy.
 • KALENDARZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH: podczas spotkania przedstawcie rodzicom kalendarz obowiązujący w danym roku szkolnym, zwróćcie uwagę na ważne daty np. uroczystości przedszkolnych oraz gdzie rodzice mogą znaleźć kalendarz (np. strona przedszkola, kącik dla rodziców).
 • GRUPOWE URODZINY: wspólnie z rodzicami ustalcie czy będą organizowane takie urodziny i w jakiej formie (np. przynoszenie cukierków itd. ).
 • WYCIECZKI / WYJŚCIA / SPACERY: warto zwrócić uwagę rodzicom, że planujecie z dziećmi wyjścia poza teren placówki np. spacery po najbliższej okolicy, wyjścia do biblioteki – zaznaczcie, że wyjścia są uzależnione od wielu czynników np. pogody, smogu, oraz tego czy proces adaptacji dzieci jest na takim poziomie, który pozwala na wyjście z dziećmi. Co do wycieczek to wszystko zależy jak to wygląda w waszych placówkach (u mnie nie jeździmy z maluszkami na wycieczki), jeżeli planujcie wspólną wycieczkę przedstawcie swoje propozycje, aby uzyskać akceptację rodziców (można przeprowadzić ankietę z kilkoma propozycjami, a rodzice większością głosów zdecydują gdzie pojadą dzieci).
 • FORMY KONTAKTU Z WYCHOWAWCĄ / DYREKTOREM: zwrócenie uwagi, że dyrektor przedszkola jest do dyspozycji rodziców w godzinach otwarcia kancelarii, oraz wspólne ustalenie formy kontaktu z wychowawcą np. kontakt e-mailowy, ustalenie dni do konsultacji, podanie numerów telefonu itd.
 • PYTANIA RODZICÓW: to również ważny punkt, gdzie rodzice mogą prosić o dodatkowe wyjaśnienia niektórych spraw lub zapytać o organizację itd.
 • PODSUMOWANIE SPOTKANIA / PODZIĘKOWANIE ZA PRZYBYCIE: ponowne zwrócenie uwagi na najistotniejsze informacje, rozdanie mini informatorów itd.,
 • ZEBRANIE PODPISANYCH DOKUMENTÓW: bardzo ważne, aby zebrać komplet podpisanych dokumentów.
 • ROZMOWY INDYWIDUALNE: na koniec zebrania możecie poinformować rodziców, że jesteście jeszcze do ich dyspozycji jeżeli mają jakieś pytania, a nie chcieli poruszać ich na forum, jest to również czas gdy możecie poprosić rodziców (niektórych) z którymi chcielibyście porozmawiać w „cztery oczy” np. na temat alergii dzieci jeżeli taka informacja pojawiła się w kartach itd.

Co warto przygotować na zebranie? O to moja lista niezbędników:

 • zestaw długopisów,
 • kartki do notowania lub na głosowanie,
 • ankiety (jeżeli potrzebujecie np. ankiety dotyczące częstotliwości zabierania pościeli i piżamek do prania, ankiety dotyczące proponowanych warsztatów lub ankiety dotyczące wsparcia, jakiego mogą udzielić rodzice w ciągu roku, mam tu na myśli ich pomoc i zaangażowanie przy organizacji uroczystościach przedszkolnych/ grupowych , pieczenie ciast, naprawa sprzętu elektronicznego itd.),
 • listę obecności,
 • dokumentacja obowiązująca w przedszkolu (wydrukowany statut, reguły, procedury, program itd.),
 • wzór protokołu (możecie go wręczyć protokolantowi, na pewno ułatwi mu pisanie 😊 ).

A jakie Wy macie pomysły na pierwsze spotkanie? Jaka jest Wasza lista niezbędników?

 

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz
 1. Milena 2 lata temu

  Świetnym miejscem jest przedszkole Tequesta, ogólnie to poleciła mi je znajoma i szczerze mówiąc opieka tutaj jest doskonała. Nauczycielki są mega kreatywne i przede wszystkim bardzo miłe, także dzieci uwielbiają to miejsce

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?