SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
w grupie dzieci 5-letnich
Temat: Z TAŃCEM I MUZYKĄ ZA PAN BRAT – wesołe zabawy muzyczno–taneczne inspirowane elementami metody aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss i Klanzy.
Cel ogólny:
– zainspirowanie dzieci do aktywnego słuchania muzyki klasycznej,
– rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki,
– rozbudzanie zainteresowania grą na instrumentach,
– rozwijanie twórczej aktywności dziecka podczas interpretacji muzyki,
– bogacenie doświadczeń muzycznych dzieci ,
– zachęcanie do uzewnętrzniania swoich przeżyć i odczuć wywołanych kontaktem z muzyką
– rozwijanie ekspresji muzyczno-ruchowej dzieci .
Cele szczegółowe (dziecko):
– potrafi poruszać się w rytm melodii;
– nazywa instrumenty wykorzystywane podczas zajęć i zna ich przeznaczenie oraz potrafi prawidłowo na nich gać;
– wesoło bawi się przy muzyce,
– tworzy improwizację ruchową do wysłuchanej muzyki.
Metody:
– Metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss,
– Metoda Klanzy.
Formy:
– zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
– materiały z warsztatów „Aktywność muzyczno-ruchowa dzieci”
– płyta CD z muzyką klasyczną, kubki po jogurtach z gumką i paskami bibuły, drewniane patyczki (kredki, mieszadełka), woreczki
Przebieg zajęć:
- Powitanie piosenką wg pedagogiki zabawy KLANZA pt: „Wszyscy są witam was”
Wszyscy są, witam was – w parze zwracamy się twarzą do siebie.
Zaczynajmy, już czas – raz klaszczemy w swoje ręce, raz w partnera na krzyż.
Jestem ja, jesteś ty – pokazują na siebie, a potem na partnera.
Raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie partnera trzy razy
Ustawienie: parami po obwodzie koła, twarzami do siebie / powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne
Dzieci powtarzają tekst: Wszyscy są witam was !Zaczynamy już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy!
Taniec:
• klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• pokazanie na siebie, na partnera,
• 3 klaśnięcia oburącz w dłonie partnera i przesunięcie się kola zewnętrznego o jedną osobę w prawo. Całość powtarzamy.
- Zabawa logorytmiczna „Pająk” przy muzyce Le basque- M. Marais
- Pająk na siedząco
Dzieci siedzą na krzesłach lub podłodze. Przy zwrotce palcami jednej ręki idą po drugiej ręce. Przy refrenie wyklaskują rytm „ta-ki zły” (4x), a następnie zakręcają prawą i lewą ręką.
Zwrotka:
Idzie pająk, idzie pająk, idzie pająk siup – prawa ręka schodzi po lewej i spada
Idzie pająk, idzie pająk, idzie pająk siup – lewa ręka schodzi po prawej i spada (zwrotka 2x)
Refren:
Taki zły, taki zły, taki zły, taki zły – klaskanie
I naprawia z prawej strony, z prawej strony już – zakręcanie prawej ręki
I naprawia z lewej strony, z lewej strony już – zakręcanie lewej ręki
(refren 2x)
- Pająk w parach
Dzieci dobierają się w pary i ustawiają jeden za drugim. Pierwsza osoba to mucha, druga osoba to pająk. Przy zwrotce mucha ucieka kilka kroków i się zatrzymuje, a pająk takimi samymi krokami goni muchę. Przy refrenie dzieci zwracają się twarzą do siebie i klaszczą w swoje ręce rytm „taki zły” (4x), a następnie robią haczyki lub tańczą w kółeczku.
Zwrotka: – jedna osoba ucieka, po chwili druga goni – 2x
Refren: – klaszczemy w ręce partnera – trzy klaśnięcia (4x)
- Fabularyzowanie muzyki przez nauczyciela.
Pewnego razu pojechałam na wieś do babci, która miała bardzo duży i a jednocześnie bardzo stary dom. Pewnego dnia bardzo się nudziłam i postanowiłam sprawdzić co znajduje się na strychu. Weszłam cichutko po schodach i zajrzałam do środka, było ciemno więc poszłam po latarkę, kiedy ją zaświeciłam zobaczyłam tam mnóstwo różnych rzeczy m.in. stare szafy, kufry i walizki no i oczywiście mnóstwo pajęczyn. Kiedy skierowałam latarkę ku górze to wiecie co zobaczyłam. Małe duszki które bardzo wesoło się bawiły. Chcecie być małymi duszkami
- Zabawa muzyczno-ruchowa „Duszki” do melodii Pizzicato- L. Delibes
Dzieci zamieniają się w duchy, chodzą na palcach po sali, a na dwie charakterystyczne nuty straszą – mówiąc HU-HA. Przy zmianie melodii duszki tańczą po całej sali w dowolny sposób.
- Wersja z kubeczkami
Potrzebne: Kubek plastikowy, gumka recepturka, kolorowe paski bibuły. Budowa ABA
Część A
Dzieci podzielone na dwie grupy, każdy trzyma jeden kubek. Pierwsza grupa stuka palcami (kredkami, mieszadełkami) o kubek, druga grupa na dwóch charakterystycznych nutach szarpie strunę.
Część B
Podczas zmiany muzyki dzieci machają kubeczkami w różne strony.
- Zabawa muzyczno-ruchowa do melodii Country Dance- G.F. Haendel
- Wersja pierwsza – w kole na krzesłach
Część A
– młynek wykonywany rękoma od siebie (wirujemy, wirujemy, wirujemy już)
– młynek wykonywany rękoma do siebie (wirujemy, wirujemy, wirujemy już)
– oddalanie rąk z energicznym zatrzymaniem (rozchodzą się)
– przybliżanie rąk z energicznym zatrzymaniem (i schodzą się)
– rysowanie kół dwoma rękoma nad głową (i każdy sobie rzepkę skrobie bum ta rara bum)
Część B
– marsz i klaskanie z zatoczeniem dłońmi i półkola
– przytup prawa nogą – uderzenie prawą dłonią w kolano (i jedna noga bum)
– przytup lewą nogą – uderzenie lewą nogą w kolano (i druga noga bum)
– rysowanie kół dwoma rękoma nad głową (i każdy sobie rzepkę skrobie bum ta rara bum
- Wersja druga – taniec w parach
Część A
– wiatraczki – dłoń prawa przyklejona do dłoni partnera, druga wzniesiona do góry
– wiatraczki- dłoń lewa przyklejona do dłoni partnera, druga wzniesiona do góry
– rozejście się partnerów, 3 kroki – ukłon, dojście, 3 kroki ukłon, obrót wokół własnej osi
Część B
– energiczne tupanie, klaskanie z zatoczeniem dłońmi półkola
– tupnięcie prawą nogą
– tupnięcie lewą nogą
– obrót wokół własnej osi
- Zabawa z woreczkami „Pieczenie ziemniaczków” do melodii Pizzicato- L. Delibes
Dzieci siedzą w kole i przerzucają woreczki z ręki do ręki, na dwóch charakterystycznych nutach podrzucają woreczek do góry. Przy zmianie melodii dmuchają na ręce i na „ziemniaki”.
- Zabawa muzyczno-ruchowa „Ptaszki” do melodii Marsz turecki- W.A. Mocart
Dzieci stoją w rozsypce po całej sali zamieniając się w ptaszki. Budowa ABA
Część A
– ptaszki fruwają i kołyszą skrzydełkami – 2x
– marsz
– ptaszki fruwają i kołyszą skrzydełkami
Część B
– tworzymy koło i cwałujemy, przy powtórce melodii zmiana kierunku cwałowania
Część A
– ptaszki fruwają i kołyszą skrzydełkami – 2x
– marsz
– ptaszki fruwają i kołyszą skrzydełkami
- Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę.
AUTOR: mgr Kamila Królicka
Przedszkole Samorządowe nr 15 im. Juliana Tuwima w ZSO Nr 4 w Białej Podlaskiej