KONSPEKT WIECZORU ANDRZEJKOWEGO Z RODZICAMI

Cele ogólne:

 • kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z dniem św. Andrzeja,
 • wzbogacenie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami,
 • wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb.

Metody:

 • opowiadanie, wyjaśnienie, instrukcja, zadania stawiane do wykonania, pokaz, obserwacja, zabawy muzyczno-ruchowe.

Formy pracy:

 • grupowa, zespołowa, indywidualna.

 Środki dydaktyczne:

magnetofon, płyta CD z muzyką, okolicznościowa dekoracja sali (napis: magia i wróżba są wśród nas), ilustracje (te przedstawiające andrzejkowe wróżby, złote klucze, nietoperze, czarne koty, czarownice), tekst opowiadania, „Księga wróżb”, „szklana kula”  rekwizyty do zabaw oraz wróżb  (listy z zadaniami, butelka, gwiazdy-symbole, karteczki z wróżbami w sześciu kolorach, „czarodziejska miotła”, karteczki z liczbami, gazety, hasła zapisane na kartkach do zabawy w kalambury, kolorowe balony z karteczkami na których zapisana jest wróżba,  puste balony)

Przebieg:

 1. Powitanie uczestników wspólnej zabawy – „POWITANKA”:

„W PRZEDSZKOLU ZABAWA, ANDRZEJEK TO CZAS!

NIECH MAGIA I WRÓŻBA KRÓLUJĄ WŚRÓD NAS!”

„TYCH Z PRAWEJ, TYCH Z LEWEJ,POWITAĆ CZAS.

TYCH Z PRZODU, TYCH Z TYŁU, TYCH WOKÓŁ NAS.

WITAM, DZIEŃ DOBRY, POZDRAWIAM WAS!

WSPÓLNĄ ZABAWĘ ROZPOCZĄĆ CZAS!”

OPOWIADANIE jednej z prowadzących:   

„Zapewne zastanawiacie się kim jestem i  jaki jest powód naszego spotkania. Jestem Czarodziejką i chciałabym opowiedzieć Wam o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja.  Posłuchajcie  a wszystkiego się dowiecie. Są różne sposoby, żeby przewidzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji.  Zapraszam więc i Was do wspólnych zabaw andrzejkowych. Mam dla Was kochani koperty z listami  przyniesionymi przez moich przyjaciół – nietoperzy, w których są zabawy i wróżby!”

NAUKA ANDRZEJKOWEGO ZAKLĘCIA:

„HOKUS – POKUS, CZARY – MARY,  NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY”

 1. Wróżba nr1 „BUTELKA”

Na środku sali leży butelka, a wokół niej gwiazdy – symbole. Uczestnik zabawy (dziecko) kręci butelką a rodzic odczytuje  ukryty symbol, który wskazała butelka. Wróżka – odczytuje z „Księgi wróżb” tajemnicze znaczenie symbolu.

„PRAWDĘ POWIE TA BUTELKA, KOGO CZEKA PRZYSZŁOŚĆ WIELKA!

KRĘĆMY BUTELKĄ PARĘ RAZY – BO KAŻDEMU COŚ SIĘ MARZY”

KORONA – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko.

KSIĄŻKA –  przed Tobą kariera naukowa, zaszczyty.

SERCE – czeka Cię wielka miłość i szczęście rodzinne.

MONETA – będziesz bardzo bogatym biznesmenem, osiągniesz sukces w interesach.

GWIAZDA –  przed Tobą kariera aktorska – będziesz znaną gwiazdą filmową.

PALMA – czekają Cię niezapomniane przygody – zostaniesz podróżnikiem.

 1. Zabawa muzyczno-ruchowa „CZARODZIEJSKA MIOTŁA”

Dzieci stoją w kole.  W trakcie trwania wesołej  muzyki podają sobie  „czarodziejską miotłę”. Gdy muzyka milknie dziecko, które ma miotłą wchodzi do środka i tańczy z nią.

 1. Wróżba nr2 „LOSOWANIE KOLORÓW”

Dzieci siedzą w kole na dywanie (po 3 dzieci z każdej z grup). Po kolei losują karteczkę  – w jednym z sześciu kolorów. Wstają, dzieci, które wylosowały kolor, który podaje Wróżka. Następnie odczytuje Ona  z „Księgi wróżb” przestrogi na przyszłość.

 

CZERWONY – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, by w przyszłości nie być częstym gościem dentysty – wszyscy wiedzą, jak bardzo tego nie lubisz!

ZIELONY – bądź ostrożny na drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i z uwagą rozglądaj się na przejściu przez ulicę. Gdy będziesz uważał – nic złego Ci się nie stanie!

ŻÓŁTY – bardziej dbaj o swoje zdrowie! Cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów! Pamiętaj o czapce i szaliku!

NIEBIESKI – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś zgubić! Nie zabieraj zabawek kolegów! J

BIAŁY – pijesz za mało mleka.  Zrezygnuj z chipsów i cukierków!

CZARNY! – nie zaśmiecaj środowiska! Papierki i butelki wrzucaj do kosza. Nigdy nie zostawiaj ich w lesie!

 1. Zabawa muzyczno-ruchowa „TANIEC PARAMI NA GAZECIE”

Dzieci dobierają się parami i tańczą na gazecie w rytm znanych i lubianych przebojów muzycznych tak, aby z niej nie spaść. W przerwie (milknie muzyka), prowadząca składa gazetę  na połowę, w następnej przerwie znów na połowę. Para, która spadnie z gazety odpada. Wygrywa para, która zatańczy na najmniejszym kawałku gazety.

 1. Wróżba nr3 „MAGICZNE LICZBY”

Dzieci losują swoim rodzicom ze „szklanej kuli” karteczkę z liczbą – która „Prawdę powie – jaką jesteś osobą”!

Wróżka odczytuje z „Księgi wróżb” – co mówią liczby o rodzicach dzieci.

JEDYNKA –  jest symbolem słońca. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni oraz pewni siebie. Wytrwale dążą do celu, godni zaufania – lubiący dominować. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień – bursztyn.

DWÓJKA – jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe. Są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.

TRÓJKA – jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne, bardzo ambitne i niezwykle odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, odcienie błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.

CZWÓRKA – jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci, ale i sentymentalni. Są osobami godnymi zaufania oraz wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i srebra. Szczęśliwy kamień: szafir.

PIĄTKA – jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są towarzyscy, pogodni i zawsze uśmiechnięci. Ich kolor to biel i pomarańcz. Kamień: opal.

SZÓSTKA –jest symbolem Neptuna. Są to osoby romantyczne, „niespokojne duchy”, czasem tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory to odcienie zieleni, a kamienie to agat i bursztyn.

SIÓDEMKA – jest symbolem Marsa. Są to osoby niezależne i pełne pasji, z natury wojownicze. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie czerwieni. Kamienie: rubin, koral.

 1. Zabawa „KALAMBURY” dla rodziców

W zabawie bierze udział ośmioro rodziców cztery mamy i czterech tatusiów. Tworzą dwie drużyny: damską i męską. Jedna osoba z każdej drużyny siada tyłem do prowadzącej a przodem do swojej drużyny. Reszta pokazuje bez  użycia słów hasła zapisane na kartkach trzymanych przez prowadzącą. Wygrywa ta drużyna która odgadnie więcej haseł.

KATEGORIA:

 • przedmiot:

mamy: pedał gazu, tatusiowe:  damska torebka;

 • dyscyplina sportowa:

mamy: skoki narciarskie, tatusiowie: jazda figurowa na lodzie;

 • przysłowie:

mamy: „Trafić z deszczu pod rynnę”, tatusiowie: „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”

 • film:

mamy: „Miś”,  tatusiowie:  „Dirty Dancing”

 1. Wróżba nr4 „BALONY”

Wróżka prosi o otworzenie koła. Zadaniem uczestników zabawy jest podawanie sobie z ręki do ręki balon z karteczkami, na których zapisana jest wróżba. Balon podawany jest przy dźwiękach muzyki. Kiedy ta milknie, ten kto trzyma balon przekuwa go szpilką i odczytuje wróżby:

ZAGRAJ W TOTOLOTKA – WYGRANA   GWARANTOWANA !

JEŚLI ZNAJDZIESZ GUZIK, ZATRZYMAJ GO – PRZYNIESIE CI SZCZĘŚCIE !

PRZED TOBĄ ZAGRANICZNE PODRÓŻE!

WEŹ UDZIAŁ W TELETURNIEJU – CZEKA CIĘ WYGRANA!

POZNASZ NOWEGO KOLEGĘ, KOLEŻANKĘ!

CZEKA CIĘ WIELKA SŁAWA!

NIEBAWEM SPEŁNIĄ SIĘ TWOJE MARZENIA!

 1. Zabawa ruchowa przy piosence „JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”

Uczestnicy zabawy ustawiają się w pociąg. Pociąg jedzie w rytm piosenki R. Rynkowskiego pt.: „Jedzie pociąg z daleka”. Pociąg zatrzymuje się na stacjach. Na danych stacjach uczestnicy odpowiadają na pytania prowadzącej i tańczą taniec lub piosenkę popularną w danym kraju.

PARYŻ – Kankan;

ATENY-Zorba;

MOSKWA- Kazaczok;

WARSZAWA- Mam tę moc.

 1. Zabawa z wróżbą na przyszłość „DMUCHANIE BALONÓW”

Zabawa polega na tym, aby jak najszybciej nadmuchać jak największego balona. Wróżka tłumaczy, że dziecku zabawa przepowiada  jak dużo urośnie w nadchodzącym roku, rodzicom zaś kto najszybciej zostanie w przyszłości obdarzony przez los wnukami.

 1. Rodzinny konkurs zagadek muzycznych „ZŁOTE PRZEBOJE”
  Uczestnicy zabawy siadają w dużym kole na dywanie. Prowadząca konkurs włącza naprzemiennie zagadki muzyczne  najpierw dla dzieci, następnie dla rodziców.
  – dla dzieci, fragment znanej piosenki poznanej w przedszkolu lub nagrany „odgłos przyrody,
  – dla rodziców fragment piosenki – znanych i lubianych przebojów z lat 70-tych, 80-tych lub 90-tych. Zwycięzcy zostają nagrodzeni brawami.
 2. Wspólne „TAŃCE, KTÓRE WSZYSCY ZNAMY” .
  Wszyscy uczestnicy uroczystości wraz z prowadzącymi wspólnie tańczą przy akompaniamencie piosenek dla dzieci znane im tańce: „kaczuchy”, „lambada”, „makarena””, „wyginam śmiało ciało”.
 3. ZAKOŃCZENIE WIECZORU ANDRZEJKOWEGO:

„NA TYM  ZABAWY I WRÓŻBY JUŻ KOŃCZYMY!

RODZICOM I DZIECIOM ZA PRZYBYCIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!”

Uczestnicy uroczystości  dzielą się wrażeniami przy słodkim poczęstunku, robią pamiątkowe fotografie. Przy wyjściu z przedszkola częstują się cukierkiem z wróżbą.

AUTOR: mgr Izabela Karoń

Samorządowe Przedszkole Nr 62 „Radosna Kraina” w Krakowie

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?