KONSPEKT WIECZORU ANDRZEJKOWEGO Z RODZICAMI

Cele ogólne:

 • kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z dniem św. Andrzeja,
 • wzbogacenie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami,
 • wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb.

Metody:

 • opowiadanie, wyjaśnienie, instrukcja, zadania stawiane do wykonania, pokaz, obserwacja, zabawy muzyczno-ruchowe.

Formy pracy:

 • grupowa, zespołowa, indywidualna.

 Środki dydaktyczne:

magnetofon, płyta CD z muzyką, okolicznościowa dekoracja sali (napis: magia i wróżba są wśród nas), ilustracje (te przedstawiające andrzejkowe wróżby, złote klucze, nietoperze, czarne koty, czarownice), tekst opowiadania, „Księga wróżb”, „szklana kula”  rekwizyty do zabaw oraz wróżb  (listy z zadaniami, butelka, gwiazdy-symbole, karteczki z wróżbami w sześciu kolorach, „czarodziejska miotła”, karteczki z liczbami, gazety, hasła zapisane na kartkach do zabawy w kalambury, kolorowe balony z karteczkami na których zapisana jest wróżba,  puste balony)

Przebieg:

 1. Powitanie uczestników wspólnej zabawy – „POWITANKA”:

„W PRZEDSZKOLU ZABAWA, ANDRZEJEK TO CZAS!

NIECH MAGIA I WRÓŻBA KRÓLUJĄ WŚRÓD NAS!”

„TYCH Z PRAWEJ, TYCH Z LEWEJ,POWITAĆ CZAS.

TYCH Z PRZODU, TYCH Z TYŁU, TYCH WOKÓŁ NAS.

WITAM, DZIEŃ DOBRY, POZDRAWIAM WAS!

WSPÓLNĄ ZABAWĘ ROZPOCZĄĆ CZAS!”

OPOWIADANIE jednej z prowadzących:   

„Zapewne zastanawiacie się kim jestem i  jaki jest powód naszego spotkania. Jestem Czarodziejką i chciałabym opowiedzieć Wam o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja.  Posłuchajcie  a wszystkiego się dowiecie. Są różne sposoby, żeby przewidzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji.  Zapraszam więc i Was do wspólnych zabaw andrzejkowych. Mam dla Was kochani koperty z listami  przyniesionymi przez moich przyjaciół – nietoperzy, w których są zabawy i wróżby!”

NAUKA ANDRZEJKOWEGO ZAKLĘCIA:

„HOKUS – POKUS, CZARY – MARY,  NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY”

 1. Wróżba nr1 „BUTELKA”

Na środku sali leży butelka, a wokół niej gwiazdy – symbole. Uczestnik zabawy (dziecko) kręci butelką a rodzic odczytuje  ukryty symbol, który wskazała butelka. Wróżka – odczytuje z „Księgi wróżb” tajemnicze znaczenie symbolu.

„PRAWDĘ POWIE TA BUTELKA, KOGO CZEKA PRZYSZŁOŚĆ WIELKA!

KRĘĆMY BUTELKĄ PARĘ RAZY – BO KAŻDEMU COŚ SIĘ MARZY”

KORONA – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko.

KSIĄŻKA –  przed Tobą kariera naukowa, zaszczyty.

SERCE – czeka Cię wielka miłość i szczęście rodzinne.

MONETA – będziesz bardzo bogatym biznesmenem, osiągniesz sukces w interesach.

GWIAZDA –  przed Tobą kariera aktorska – będziesz znaną gwiazdą filmową.

PALMA – czekają Cię niezapomniane przygody – zostaniesz podróżnikiem.

 1. Zabawa muzyczno-ruchowa „CZARODZIEJSKA MIOTŁA”

Dzieci stoją w kole.  W trakcie trwania wesołej  muzyki podają sobie  „czarodziejską miotłę”. Gdy muzyka milknie dziecko, które ma miotłą wchodzi do środka i tańczy z nią.

 1. Wróżba nr2 „LOSOWANIE KOLORÓW”

Dzieci siedzą w kole na dywanie (po 3 dzieci z każdej z grup). Po kolei losują karteczkę  – w jednym z sześciu kolorów. Wstają, dzieci, które wylosowały kolor, który podaje Wróżka. Następnie odczytuje Ona  z „Księgi wróżb” przestrogi na przyszłość.

 

CZERWONY – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, by w przyszłości nie być częstym gościem dentysty – wszyscy wiedzą, jak bardzo tego nie lubisz!

ZIELONY – bądź ostrożny na drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i z uwagą rozglądaj się na przejściu przez ulicę. Gdy będziesz uważał – nic złego Ci się nie stanie!

ŻÓŁTY – bardziej dbaj o swoje zdrowie! Cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów! Pamiętaj o czapce i szaliku!

NIEBIESKI – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś zgubić! Nie zabieraj zabawek kolegów! J

BIAŁY – pijesz za mało mleka.  Zrezygnuj z chipsów i cukierków!

CZARNY! – nie zaśmiecaj środowiska! Papierki i butelki wrzucaj do kosza. Nigdy nie zostawiaj ich w lesie!

 1. Zabawa muzyczno-ruchowa „TANIEC PARAMI NA GAZECIE”

Dzieci dobierają się parami i tańczą na gazecie w rytm znanych i lubianych przebojów muzycznych tak, aby z niej nie spaść. W przerwie (milknie muzyka), prowadząca składa gazetę  na połowę, w następnej przerwie znów na połowę. Para, która spadnie z gazety odpada. Wygrywa para, która zatańczy na najmniejszym kawałku gazety.

 1. Wróżba nr3 „MAGICZNE LICZBY”

Dzieci losują swoim rodzicom ze „szklanej kuli” karteczkę z liczbą – która „Prawdę powie – jaką jesteś osobą”!

Wróżka odczytuje z „Księgi wróżb” – co mówią liczby o rodzicach dzieci.

JEDYNKA –  jest symbolem słońca. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni oraz pewni siebie. Wytrwale dążą do celu, godni zaufania – lubiący dominować. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień – bursztyn.

DWÓJKA – jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe. Są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.

TRÓJKA – jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne, bardzo ambitne i niezwykle odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, odcienie błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.

CZWÓRKA – jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci, ale i sentymentalni. Są osobami godnymi zaufania oraz wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i srebra. Szczęśliwy kamień: szafir.

PIĄTKA – jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są towarzyscy, pogodni i zawsze uśmiechnięci. Ich kolor to biel i pomarańcz. Kamień: opal.

SZÓSTKA –jest symbolem Neptuna. Są to osoby romantyczne, „niespokojne duchy”, czasem tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory to odcienie zieleni, a kamienie to agat i bursztyn.

SIÓDEMKA – jest symbolem Marsa. Są to osoby niezależne i pełne pasji, z natury wojownicze. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie czerwieni. Kamienie: rubin, koral.

 1. Zabawa „KALAMBURY” dla rodziców

W zabawie bierze udział ośmioro rodziców cztery mamy i czterech tatusiów. Tworzą dwie drużyny: damską i męską. Jedna osoba z każdej drużyny siada tyłem do prowadzącej a przodem do swojej drużyny. Reszta pokazuje bez  użycia słów hasła zapisane na kartkach trzymanych przez prowadzącą. Wygrywa ta drużyna która odgadnie więcej haseł.

KATEGORIA:

 • przedmiot:

mamy: pedał gazu, tatusiowe:  damska torebka;

 • dyscyplina sportowa:

mamy: skoki narciarskie, tatusiowie: jazda figurowa na lodzie;

 • przysłowie:

mamy: „Trafić z deszczu pod rynnę”, tatusiowie: „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”

 • film:

mamy: „Miś”,  tatusiowie:  „Dirty Dancing”

 1. Wróżba nr4 „BALONY”

Wróżka prosi o otworzenie koła. Zadaniem uczestników zabawy jest podawanie sobie z ręki do ręki balon z karteczkami, na których zapisana jest wróżba. Balon podawany jest przy dźwiękach muzyki. Kiedy ta milknie, ten kto trzyma balon przekuwa go szpilką i odczytuje wróżby:

ZAGRAJ W TOTOLOTKA – WYGRANA   GWARANTOWANA !

JEŚLI ZNAJDZIESZ GUZIK, ZATRZYMAJ GO – PRZYNIESIE CI SZCZĘŚCIE !

PRZED TOBĄ ZAGRANICZNE PODRÓŻE!

WEŹ UDZIAŁ W TELETURNIEJU – CZEKA CIĘ WYGRANA!

POZNASZ NOWEGO KOLEGĘ, KOLEŻANKĘ!

CZEKA CIĘ WIELKA SŁAWA!

NIEBAWEM SPEŁNIĄ SIĘ TWOJE MARZENIA!

 1. Zabawa ruchowa przy piosence „JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”

Uczestnicy zabawy ustawiają się w pociąg. Pociąg jedzie w rytm piosenki R. Rynkowskiego pt.: „Jedzie pociąg z daleka”. Pociąg zatrzymuje się na stacjach. Na danych stacjach uczestnicy odpowiadają na pytania prowadzącej i tańczą taniec lub piosenkę popularną w danym kraju.

PARYŻ – Kankan;

ATENY-Zorba;

MOSKWA- Kazaczok;

WARSZAWA- Mam tę moc.

 1. Zabawa z wróżbą na przyszłość „DMUCHANIE BALONÓW”

Zabawa polega na tym, aby jak najszybciej nadmuchać jak największego balona. Wróżka tłumaczy, że dziecku zabawa przepowiada  jak dużo urośnie w nadchodzącym roku, rodzicom zaś kto najszybciej zostanie w przyszłości obdarzony przez los wnukami.

 1. Rodzinny konkurs zagadek muzycznych „ZŁOTE PRZEBOJE”
  Uczestnicy zabawy siadają w dużym kole na dywanie. Prowadząca konkurs włącza naprzemiennie zagadki muzyczne  najpierw dla dzieci, następnie dla rodziców.
  – dla dzieci, fragment znanej piosenki poznanej w przedszkolu lub nagrany „odgłos przyrody,
  – dla rodziców fragment piosenki – znanych i lubianych przebojów z lat 70-tych, 80-tych lub 90-tych. Zwycięzcy zostają nagrodzeni brawami.
 2. Wspólne „TAŃCE, KTÓRE WSZYSCY ZNAMY” .
  Wszyscy uczestnicy uroczystości wraz z prowadzącymi wspólnie tańczą przy akompaniamencie piosenek dla dzieci znane im tańce: „kaczuchy”, „lambada”, „makarena””, „wyginam śmiało ciało”.
 3. ZAKOŃCZENIE WIECZORU ANDRZEJKOWEGO:

„NA TYM  ZABAWY I WRÓŻBY JUŻ KOŃCZYMY!

RODZICOM I DZIECIOM ZA PRZYBYCIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!”

Uczestnicy uroczystości  dzielą się wrażeniami przy słodkim poczęstunku, robią pamiątkowe fotografie. Przy wyjściu z przedszkola częstują się cukierkiem z wróżbą.

AUTOR: mgr Izabela Karoń

Samorządowe Przedszkole Nr 62 „Radosna Kraina” w Krakowie

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2022 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account