PIERWSZE WIOSENNE KWIATY scenariusz zajęć

Temat: Pierwsze wiosenne kwiaty.

Cel ogólny:

– zapoznanie z wyglądem i nazwami wiosennych kwiatów będących pod ochroną

Cele operacyjne:

dziecko:

– nazywa pierwsze kwiaty wiosenne będące pod ochroną i wie jak wyglądają,

– bogaci zasób słownictwa,

– dzieli nazwy wiosennych kwiatów na sylaby,

– wie co to rośliny „chronione”,

– wyczuwa tempo i nastrój muzyki,

– segreguje i przelicza kwiaty,

– uważnie słucha opowiadania,

– wie czego rośliny potrzebują do wzrostu i życia,

– gra na instrumentach muzycznych,

– wykonuje pracę plastyczną.

Metody pracy:

– słowna,

– czynna,

– oglądowa.

Formy pracy:

– indywidualna,

– grupowa i zbiorowa.

Środki dydaktyczne: ilustracje pierwszych wiosennych kwiatów, zagadki, opowiadanie A. Bober „Cebuluś”, koperty z obrazkami kwiatów do segregacji i liczenia, cebulki kwiatów, pojemniki, ziemia do kwiatów, muzyka, plastelina, farby, kontury wiosennych kwiatów.

 

Przebieg:

  1. Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są witam Was…”

 

  1. Wprowadzenie do tematu:

– przedstawienie wiszących na tablicy obrazków kwiatów: przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, zawilce,

– oglądanie i opisywanie wyglądu kwiatów, porównywanie kolorów, wyglądu liści i kwiatów,

– prawidłowe nazywanie kwiatów, a następnie dzielenie nazw na sylaby,

– uświadomienie dzieciom, że kwiaty te znajdują się pod ochroną.

 

  1. „Wiosenne zagadki” – dzieci szukają pasującego do opisu obrazka i nazywają kwiaty, o których jest mowa.

 

Kiedy wiosna nastaje

rośnie na łące.

Do słońca fioletową główkę

wystawia radośnie. (krokus)

 

Jeszcze wszystko uśpione,

jeszcze nic nie rośnie.

A on śnieg przebija,

i mówi o wiośnie. (przebiśnieg)

 

Przyszła wiosna od lasku,

z kluczykami przy pasku.

A te klucze pachnące,

można znaleźć na łące. (pierwiosnki)

 

Spadły w las białe gwiazdki.

Jest ich tyle, tyle

białe całe dywany,

bo to kwitnie . (zawilec)

 

(źródło: zagadkidladzieci.net)

 

  1. Kwiaty” – każde dziecko otrzymuje od nauczyciela kopertę z obrazkami kwiatów. Zadaniem dzieci jest posegregowanie i przeliczenie kwiatów tego samego rodzaju.

 

  1. „Taniec wiosennych kwiatów” – improwizacje do utworu A. Vivaldiego „Wiosna”.

 

  1. Opowiadanie „Cebuluś” Bober (na podstawie bajki Daniela R. Pagana) – tekst dostępny >>>TUTAJ<<<
  2. Rozmowa z dziećmi na temat: „Czego rośliny potrzebują do wzrostu i życia?”.
  3. „Cebulka kwiatowa” – oglądanie, porównywanie. Wspólne założenie kącika przyrodniczego – sadzenie kwiatów.
  4. „Kwiaty rosną” – zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała.
  5. Piosenka „Jestem sobie ogrodniczka” – próba gry na instrumentach muzycznych do refrenu piosenki.

Jestem sobie ogrodniczka,

Mam nasionek pół koszyczka.

Jedne gładkie, drugie w łatki,

A z tych nasion będą kwiatki.

 

Ref:

Kwiatki, bratki i stokrotki

Dla Malwinki, dla Dorotki.

Kolorowe i pachnące,

Malowane słońcem.

 

Mam konewkę z dużym uchem

Co podlewa grządki suche.

Mam łopatkę, oraz grabki

Bo ja dbam o moje kwiatki.

 

Ref:

Kwiatki, bratki i stokrotki

Dla Malwinki, dla Dorotki.

Kolorowe i pachnące,

Malowane słońcem.

 

  1. „Wiosenny kwiat” – praca plastyczna w wybranej przez dziecko technice:

– kolorowanie wiosennych kwiatów,

– wyklejanie plasteliną konturów kwiatów,

– malowanie farbami.

  1. Podsumowanie zajęć, wystawa prac dzieci.

 

AUTOR: Magdalena Michalak

Przedszkole przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dłutowie

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...