SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH PRZEPROWADZONYCH DLA N-LI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
W GRUPIE DZIECI 6 LETNICH
Temat: My dzieci mamy swoje prawa-ustalamy kodeks przedszkolaka.
Cele ogólne :
– nabywanie wiadomości o prawach dziecka
– kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i emocji
– tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości
– rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Cele szczegółowe :
Dziecko:
– zna własne prawa
– dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm
– potrafi formułować podstawowe powinności moralne
– potrafi wyrażać emocje i uczucia
– dostrzega potrzeby innych
– myśli działa empatycznie
– tworzy atmosferę radości , przyjaźni i zaufania
– aktywnie współpracuje z grupą .
Metody :
– podające : słuchanie opowiadania, słuchanie wiersza, instrukcje
– poszukujące : formułowanie kodeksu
– ekspresyjne : rysowanie praw, zabawy integracyjna, ruchowa
– praktycznego działania :rysowanie kredkami
Formy :
– indywidualna
-zbiorowa
Pomoce :
kredki , kartony, lina, magnetofon, płyta CD Tańce, pląsy i zabawy dla dzieci,
wiersz „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego, ilustracje przedstawiające bawiące się dzieci.
Przebieg :
- Zabawa integracyjna : Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój .
Dzieci ilustrują ruchem treść wyliczanki
„Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami !
Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki”.
- Zabawa ruchowa: Podróż.
Nauczycielka zabiera wszystkie dzieci „w podroż”, rozciągając długą linę (bardzo długa skakanka ) zbiera dzieci a umownym znakiem, umożliwiającym włączenie się do zabawy jest dotkniecie dziecka. Dzieci w rzędzie, trzymając linę wędrują po sali.
Zatrzymują się przy tablicy na której przypięte są ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron świata. Nauczycielka opowiada historię :
Wyobraźcie sobie ; jest to śmieszna kraina, w której kiedyś było bardzo wesoło, wszyscy zgodnie bawili się, każdy mógł włączyć się do zabawy. Do niedawna można było się tu bezpiecznie bawić, aż któregoś dnia na Wyspę przypłynął chłopiec o imieniu Olaf. Postanowił, że dzieci, które nie są podobnego niego – mają inny kolor skóry, inny kolor włosów, nie mogą bawić się z innymi. Olaf to bardzo duży i silny chłopiec, często krzyczy na inne dzieci które się go boją i słuchają. Na placu zabaw co dzień jest mniej dzieci, bo Olaf nie pozwala im się bawić.
Co można zrobić,żeby pomóc tym dzieciom?
Dzieci proponują różne rozwiązania.
-Jak czuły się dzieci, kiedy Olaf nie pozwalał im się bawić?
Dzieci przedstawiają stany uczuciowe różnymi formami ekspresji ( werbalnie, za pomocą mimiki, rysunku ) .
3.Ustalenie norm postępowania (redagowanie Kodeksu Wyspy) – burza mózgów
Nauczycielka zapisuje wszystkie propozycje np:
– Każde dziecko może uczestniczyć w zabawie .
– Każdy może bawić się z kim chce .
– Każde dziecko samo wybiera sobie zabawkę , którą chce się bawić.
– Nikt nie może uderzyć ani krzyczeć na kolegów .
- Zabawa taneczna : Podajmy sobie ręce ( Klanza – Tańce, pląsy i zabawy dla dzieci przedszkolnych)
-Dzieci ustawiają się w 2 kołach ( zewnętrzne – chłopcy , wewnętrzne – dziewczynki ) .
W pierwszej części , dzieci tańczą w kołach ( w przeciwną stronę) , w drugiej części dzieci tańczą w parach – dziewczynki odwracają się do chłopców, tworząc parę .
- Słuchanie wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego. Zwróćcie uwagę jakie prawa dziecka przedstawione są w wierszu.
- Rozmowa na temat wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego
– Co to są prawa ?
– Kto ma swoje prawa ?
– Jakie prawo jest według Ciebie najważniejsze ?
– Jakie prawa mają dzieci ?
– Czy potrzebne są prawa dla dzieci ?
- Odczytanie napisów :
Prezentacja dzieciom napisów z wybranymi prawami dziecka
Prawo do zabawy .
Prawo do nauki .
Prawo do życia w rodzinie .
Prawo do życia bez przemocy .
Prawo do wyrażania swoich uczuć.
- Praca plastyczna: Moje prawa
Dzieci siadają do stolików na których leżą kredki pastele. Rysują piktogramy do poszczególnych praw.
- Przyporządkowanie rysunku do określonego napisu (prawa) .
Dzieci układają swoje prace przy odpowiednim napisie .
- Zakończenie
– Określenie aktualnego samopoczucia. Dzieci stają przy obrazku symbolizującym uczucia : radość ,smutek , złość , obojętność.
- Pożegnanie : Iskierka przyjaźni
AUTOR: mgr Anna Szelest
Przedszkole Samorządowe w Siedliszczu