TEATRZYK KAMISHIBAI „Calineczka” scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

Temat: Teatrzyk kamishibai pt: „Calineczka”

Cele operacyjne:

– Potrafi śpiewać z pamięci

-Poznaje rymowankę i ćwiczy koordynację ruchową

-Poznaje zasady działania teatrzyku

-Poznaje i zapamiętuje nowych bohaterów

-Wykonuje ćwiczenia oddechowe zgodnie z prawidłowym torem oddechowym

– Poznaje nową bajkę i potrafi odpowiedzieć na pytania zadane przez nauczyciela

-Potrafi powiedzieć co podobało mu/jej się podczas zajęć

Formy pracy:

– zbiorowa

– indywidualna

Metody pracy:

– czynna (metoda samodzielnych doświadczeń)

– słowna (rozmowa)

– oglądowa (pokaz)

Organizacja zajęcia: dzieci siedzą w kole na dywanie, siedzą przy stolikach

Narzędzia: teatrzyk kamishibai, bajka „Calineczka”, papierowe motylki, rymowanka

 

Przebieg zajęcia:

Tok zajęcia/ moment edukacyjny Czynności dzieci Czynności nauczyciela Środki dydaktyczne/ potrzebne narzędzia Osiągnięte umiejętności dzieci (cele operacyjne)
Powitanie piosenką Śpiewają znaną  piosenkę. „Wszyscy są witam Was” Śpiew piosenki  

Załącznik 1

-Potrafi śpiewać z pamięci

 

Rymowanka „Rączki dwie, nóżki dwie” Powtarzają słowa rymowanki i wykonują określony ruch Recytuje rymowankę i pokazuje ruch do słów Załącznik nr 2 -Poznaje rymowankę

– Ćwiczy koordynację ruchową

Wyjaśnienie na czym polega drewniany teatrzyk Oglądają teatrzyk Opowiada o tym co przyniósł na zajęcia Drewniany teatrzyk -Poznaje zasady działania teatrzyku
Przedstawienie głównych bohaterów Słuchają uważnie Opowiada o bohaterach Obrazki z postaciami -Poznaje i zapamiętuje nowych bohaterów
Ćwiczenia oddechowe Wykonują ćwiczenia oddechowe Rozdaje motylki, wprowadza do krainy „Calineczki” Papierowe motylki -Wykonuje ćwiczenia oddechowe zgodnie z prawidłowym torem oddechowym
Czytanie fragmentu bajki Słuchają uważnie Czyta bajkę i zadaje pytania dzieciom

 

Drewniany teatrzyk

 

Załącznik 3

– Poznaje nową bajkę i potrafi odpowiedzieć na pytania zadane przez nauczyciela
Podsumowanie Mówią co im się podobało w bajce Podsumowuje zajęcia -Potrafi powiedzieć co podobało mu/jej się podczas zajęć

 

Załącznik 1

„Wszyscy są, witam Was

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś Ty, raz dwa, trzy.”

 

Załacznik 2 „Rączki dwie, nóżki dwie”

„Mam dwie rączki, nóżki dwie,

Robię nimi to co chcę,

Mogę klaskać, mogę tupać,

Mogę nimi rytm wystukać.

 

Krok do przodu i dwa w bok.

Hop! Przed siebie długi skok.

Zamykam oczy i kucam,

Udaję że piłkę rzucam.”

 

Załacznik 2 Fragment bajki „Calineczka” Hans Christian Andersen

  1. Dawno temu, żyła kobieta, była bardzo smutna, ponieważ nie mogła mieć dziecka. Poszła do czarownicy i dostała od niej malutkie ziarenko, które miała zasadzić.
  2. Kobieta zasadziła ziarenko w doniczce, po chwili wykiełkowała z niego roślinka, z której wyrosły śliczne zielone listki, a na jej środku pojawił się duży purpurowy podobny do tulipana kwiat. Był on tak piękny, że kobieta z zachwytu i wzruszenia zaczęła całować jego płatki.

Wtedy kielich rozchylił się i kobieta zobaczyła maleńką dziewczynkę.

  1. Nazwano ją Calineczką. Była tak malutka jak pszczółka. Jej łóżkiem była łupinka orzecha, a kołdrą płatek róży.
  2. Pewnej nocy do domu wpadła ropucha i zobaczyła Calineczkę.

„Ale bym miała ładną synową” i porwała małą Calineczkę. Ropucha zaniosła ją nad wielka kałużę.

„Koak, koak, breke, keks” – to było wszystko co potrafił powiedzieć syn ropuchy,  który miał zostać mężem Calineczki.

Calineczka zaczęła płakać.

 

Pytania:

  • Wymień bohaterów.
  • Co było łóżkiem Calineczki?
  • Co było kołderką?
  • Dokąd ropucha zaniosła Calineczkę?
  • Dlaczego Calineczka płakała?

 

AUTOR: Angelika Ostrowska-Stroiwąs, Marta Deierling

Przedszkole Kolorowy Świat w Szczodrzykowie

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...