To już trzecia część rodzinnego projektu, do którego zapraszają małe bazgrołki. Tym razem będą to różnego rodzaju obserwacje przyrodnicze.

Biorąc pod uwagę sytuacje, w której się znaleźliśmy obserwację można prowadzić na wiele sposobów… np. podczas spaceru, zabawy na ogrodzie, podczas jazdy samochodem lub spoglądając przez okno. Jedno jest pewne, niezależnie od tego na którą formę obserwacji możecie sobie pozwolić, musimy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci!

O PROJEKCIE

Celem ogólnym projektu jest tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną obserwację otaczającej dziecko przyrody. Podczas prowadzenia obserwacji dzieci rozwijają swoje zainteresowania zjawiskami przyrodniczymi i fizycznymi spotykanymi w codziennym życiu oraz mają okazję  do odkrywanie piękna i złożoności świata przyrodniczego.

WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU:

Realizacja projektu będzie odbywać się w domu, na ogrodzie, podczas spaceru lub podczas jazdy autem  to rodzice decydują, które zadania i w jakim czasie wykonują z dziećmi. Każdy kto przystępuje do projektu powinien założyć BAZGROŁKOWĄ KSIĘGĘ WIOSENNYCH OBSERWACJI PRZYRODY, która stanie się potwierdzenie wykonywanych zadań.

Poniżej znajdziecie do pobrania plik ze stroną tytułową Księgi oraz wierszykiem zapraszającym dzieci do zabawy:

Drogie Dzieci!

Ta sytuacja jest dość nietypowa,

od tego wirusa bazgrołki już boli głowa!

Ale bazgrołki się nie poddają

i do kolejnej zabawy wszystkie dzieci zapraszają!

Tym razem bazgrołki przyrodę obserwowały

i w wielkiej księdze zadania dla dzieci notowały!

Jakie to zadania? Zaraz się dowiecie!

Wspólnie z bazgrołkami świat wiosennej przyrody mam nadzieję odgadniecie!

Wiec kto miłośnikiem przyrody z Was jest…

w mig księgę bazgrołkowych obserwacji wykona i Ty to wiesz!

A gdy Wasze księgi będą już gotowe,

przyślijcie foteczki, a w zamian dyplomy otrzymacie!

I tym samym BAZGROŁKOWEGO PRZYJACIELA PRZYRODY tytuł otrzymacie!

Powodzenia!

PLIK DO POBRANIA: STRONA TYTUŁOWA

UWAGA: Nie ma konieczności wydruku, możecie wspólnie z dziećmi sami przygotować własną stronę tytułową Księgi.

ZASADY MAŁEGO OBSERWATORA PRZYRODY

Ważne, aby przed przystąpieniem do obserwacji ustalić z dziećmi pewne zasady. Ja moim dzieciom nie zabraniam się pobrudzić oraz pozwalam im na dotykanie różnych stworzeń, ale muszą pamiętać o tym, że nie mogą ich krzywdzić, a po zabawie koniecznie muszą umyć ręce!

Przykładowe zasady:

 1. Oglądam i wącham, ale nie zrywam!
 2. Dotykam, ale nie krzywdzę żyjących stworzeń!
 3. Podczas obserwacji nie oddalam się od dorosłych!
 4. Nie biorę niczego do buzi!
 5. Po zabawie myję ręce!

ZADANIA

Zadaniem dzieci jest opracowanie swojej BAZGROŁKOWEJ KSIĘGI WIOSENNYCH OBSERWACJI PRZYRODNICZYCH. Pomogą w tym opracowane zadania i karty, które można uzupełniać razem z dziećmi.

ZADANIE 1: Zadaniem dzieci jest dopasowanie podpisów do wiosennych kwiatów, oraz pokolorowanie kredek na kolor kwiatka. Opis zadania podany na ostatniej stronie.

PLIK DO POBRANIA: ZADANIE 1

ZADANIE 2: Zadaniem dzieci jest dopasowanie podpisów do owadów i innych robaków. Opis zadania podany na ostatniej stronie.

PLIK DO POBRANIA: ZADANIE 2

ZADANIE 3: Samodzielna obserwacja przyrody przez dzieci. Dokładny opis prowadzenia kart obserwacji został podany na ostatniej stronie.

PLIK DO POBRANIA: ZADANIE 3

ZADANIE 4: Dzienniczek pogody. Dzieci na przygotowanej karcie zaznaczają pogodę oraz temperaturę w danym dniu (kolorują szablon termometru na czerwono gdy było ciepło lub na niebiesko gdy było zimno). W miejscu pogody zadaniem dzieci jest narysowanie odpowiedniego symbolu np. słońce, gdy było słonecznie w danym dniu, chmury, gdy było pochmurnie itd. Można również skorzystać z wycinanki zawierającej symbole pogody.

PLIK DO POBRANIA: KALENDARZ POGODY

ZADANIE 5: czyli wiosenne karty pracy.

PLIKI DO POBRANIA: KARTA PRACY 3, KARTA PRACY 1, KARTA PRACY 2,

Więcej wiosennych kart pracy znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂 Zachęcam również do zapoznania się z wiosennymi zabawami, które znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂

ZADANIE 6: wiosenne zagadki słowno – obrazkowe 🙂 zadaniem dzieci jest narysować odpowiedzi w wyznaczonym miejscu.

PLIK DO POBRANIA: ZAGADKI

UWAGA: Nie ma konieczności wykonywania wszystkich czterech zadań.

UWAGI KOŃCOWE…

 • Materiały zapisane są jako pliki PDF, aby je pobrać wystarczy kliknąć w niebieski napis, wówczas pojawi się plik do pobrania lub od razu do wydrukowania.
 • Każdy kto prześle zdjęcie Bazgrołkowej księgi obserwacji przyrody na adres: bazgrolki@przedszkolankowo.pl oraz poda imię dziecka (dzieci) w wiadomości zwrotnej otrzyma bazgrołkowy dyplom do samodzielnego wydruku 🙂
 • Nie jest obowiązkowe wykonanie wszystkich wyzwań, wybieramy te, które są odpowiednie dla dzieci 🙂
 • Jeżeli jesteście nauczycielami i planujecie udostępnić na waszych przedszkolnych stronach link do bazgrołkowych zabaw w domu, możecie poprosić, aby po powrocie dzieci przyniosły swoje księgi do przedszkola i wtedy rozdać im pamiątkowe dyplomy. Tak ja planuję zrobić 🙂 wówczas napiszcie, a ja wyślę Wam pamiątkowy dyplom do wydruku dla dzieci.
 • Możecie również połączyć zadania z części 1 i 2 🙂 Część 1 znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂

ŻYCZĘ WSZYSTKIM BAZGROŁKOWEJ ZABAWY!

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?